Přenosné Chemické WC oceníte nejen při kempování. Uplatnění nejde třeba na chatě nebo na stavbě. Doslova nutností jsou chemické toalety v místech, kde chybí přípojka k odpadu. Jak fungují a jak vybrat tu správnou, abyste měli dostatek komfortu?
Chemický záchod se skládá ze dvou základních částí – nádrže na odpad a zásobníku na oplachovou vodu. V odpadní části dochází k rozkladu fekálií a jejich skladování. Po určitém čase se díky působení chemických procesů odpad rozloží na tekutinu, kterou snadno vylejete.
Pro správnou funkci chemické toalety je nutné před použitím nalít rozkladovou chemii ve správném poměru s malým množstvím vody.
Chemické WC je v zimních měsících nutno umístit do dobře zateplené místnosti. V teplotách pod nulou hrozí zamrznutí, v horším případě i roztržení toalety.
Chemické WC vyžaduje použití speciálního toaletního papíru
Chemický záchod si příliš dobře neporadí s klasickým toaletním papírem a není doporučeno jej na těchto zařízeních používat. Pro chemické WC byl vyvinut speciální toaletní papír, který se snadněji rozkládá. Je však dražší než běžný toaletní papír.
Vybíráte chemické WC? Zohlednit byste měli následující parametry
Objem nádrží
Takřka vždy platí, že nádrž na odpad je větší než nádrž se splachovací vodou. Objem odpadní nádrže se standardně pohybuje okolo 20 litrů, zásobník vody pro splachování mívá obvykle okolo 15 litrů. Tento objem vystačí na přibližně 50 spláchnutí.
Rozměry
Pro komfortní používání toalety je nejdůležitější její výška. Oblíbené jsou modely s výškou okolo 40 cm, existují však i přenosné WC vysoké 50 cm a více. Pohodlí samozřejmě ovlivní i hloubka (40 až 60 cm) a šířka (35 až 45 cm). Pokud nejste omezeni prostorovými možnostmi, větší přenosná toaleta je ekvivalentem většího pohodlí.
Hmotnost a nosnost
Pořizujete-li přenosné WC, očekáváte co nejvyšší mobilitu. Ta jde ruku v ruce s hmotností. U většiny modelů se hmotnst pohybuje okolo 5 kg. Těžší model může být obtížné přenášet. Důležitá je samozřejmě i nosnost toalety– vždy počítejte s dostatečnou rezervou.
Systém splachování
Pístový mechanismus – vyšší cena, delší životnost, snadnější ovládání
Měchový mechanismus – nižší cena, kratší životnost, obtížnější ovládání
Jak již bylo zmíněno výše, přenosné WC se neobejde bez speciálních chemických prostředků, které se starají o rozklad "odpadu", eliminaci zápachu a dezinfekci. Tyto prostředky lze rozdělit následovně:
Rozkladová chemie – nalévá se do odpadní nádrže, slouží především pro rozpuštění odpadu, zabraňuje šíření zápachu a plynování.
Údržbová chemie – přidává se do nádržky na vodu a její úlohou je provonění toalety spolu s dezinfekcí.
Čistící chemie – rozpouští usazeniny v odpadní kazetě. Doporučeno používat 3-4x ročně.
i
Jak často vylévat chemické WC?
Interval vyprázdnění zásobníku se liší v závislosti na typu použité WC chemie (ekologickou vyžaduje častější výměnu) a ročním období (v létě je interval kratší než v zimě). Počítejte však s intervalem 5 až 14 dní.