Rybářské echoloty neboli rybářské sonary jsou defacto vyhledávače ryb a staly se šikovnými pomocníky při všech způsobech lovu. Dokáží prostorově zmapovat dno, změřit teplotu okolní vody, ale hlavně snadno a intuitivně lokalizovat kořist. Jak fungují echoloty, jak je rozdělujeme a na co se zaměřit při výběru?
Rybolov 21. století – jak funguje sonar neboli echolot na ryby?
Sonar neboli echolot na ryby získává informace o svém okolí pomocí paprsku světla nebo zvukové vlny odražených od překážky (ryba, dno rybníka). Podle doby odrazu pak vyhodnotí, jak daleko se překážka nachází. Díky tomu vás upozorní na změnu polohy lovených ryb, mělčinu či naopak přílišnou hloubku.
i
Některé vyhledávače ryb jsou dnes už na velmi pokročilé úrovni a rybolov vám tak maximálně usnadní. Takový sonar dokáže například rozpoznat i druh blížící se ryby.
Jak vybrat echolot neboli sonar na ryby?
Jak vybrat echolot na ryby? Především podle způsobu lovu:
Pokud lovíte ze břehu, nejlépe vám poslouží nahazovací echolot.
V případě, že chcete echolot na loď, budete potřebovat kabelové provedení, který snadno připevníte na trup lodi.
Bezdrátový nahazovací sonar pro lov ze břehu
Nahazovací sonar pro lov ze břehu posílá pomocí WiFi či Bluetooth zjištěné informace rovnou do vašeho mobilu či tabletu. Bezdrátové provedení tak limituje rybáře pouze dosahem signálu, možnou hloubkou ponoru a výdrží baterie. Nahazovací sonar stačí nahodit na hladinu pomocí navijáku a po lovu zase vytáhnout.
Bezdrátový sonar na ryby může mít dosah až 100 m. S jeho pomocí tak prozkoumáte protější břeh široké řeky nebo jinou rozsáhlou vodní plochu.
Kabelový echolot na loď
Kabelový echolot na ryby je pro lov z lodi jako dělaný. Výhodou kabelového přenosu je minimální rušení signálu a maximální rozlišení. Každý lodní sonar je opatřen kabelem s dosahem dostačujícím pro běžné potřeby většiny rybářů. Obvykle má vlastní displej.
i
Echolot s GPS už dnes není výjimkou
Kabelové echoloty nabízí funkce jako ukládání screenshotů, 360° zobrazení prostoru, zobrazení dna nebo identifikace ryby. V nabídce najdete dokonce i echolot s GPS.
Důležité parametry sonarů
Až budete vybírat nahazovací echolot, zaměřte se především na dosah jeho vysílání a maximální hloubku snímání. Kabelový echolot vybírejte rovněž podle hloubkového dosahu, dále se zaměřte na hodnoty sonarového pokrytí, rozlišení displeje a případné nadstandardní funkce.
Termíny nahazovací echoloty a odhozové sonary znamenají prakticky to samé. Oba jsou mobilní a lehké a hodí se pro lov na tekoucích i stojatých vodách.
Hloubkový dosah udává maximální hloubku, kterou dokáže echolot nasnímat.
Dosah vysílání ovlivní, na jakou vzdálenost se od nás bude sonar moci vzdálit.
Sonarové pokrytí vyjadřuje rozsah prostoru, který je sonar schopný snímat najednou.
Frekvence určí, zda budete moci detailně pozorovat situaci těsně pod lodí, nebo budete mít přehled o pohybu ve větší hloubce. Obecně platí – čím vyšší frekvence, tím blíž k lodi budete moci pozorovat a naopak.
Skenování může být buď boční, nebo spodní. Boční je určeno do mělkých vod, zatímco spodní lépe využijete ve velkých hloubkách. Některé modely zvládají dokonce oba druhy skenování.
Rozlišení displeje se udává v pixelech. Čím vyšší rozlišení, tím detailnější bude výsledný obraz.
Barevnost displeje ovlivní přehlednost pozorování. Barevný displej umožní lepší orientaci než černobílý.
i
Sonar na ryby se hodí pro každou situaci
Ze zmíněných parametrů plyne, že jednotlivé echoloty se od sebe mohou poměrně lišit. Zatímco jednoduchý model uspokojí rybáře na malém člunu, pokročilý echolot na ryby zajistí bohatý úlovek celé rybářské lodi. Na své si tak přijdou opravdu všichni.