Elektrické koloběžky, nebo též aku koloběžky, jsou poháněné elektromotorem. Ovládají se podobně jako skútry. Nejprve je ale potřeba se párkrát odrazit a poté to za vás převezme elektromotor. Chcete vědět, jaké druhy existují a na co si dát při výběru elektrokoloběžky pozor? Pak čtěte dále.
Vedle elektrokola je elektrická koloběžka dalším dopravním prostředkem, který vám usnadní jízdu. Je ekologická, a přitom svižná, snadno se nabíjí a její provoz téměř nic nestojí. Oproti kolu má nižší váhu a je skladnější.
Minimální námaha.
Ekologičnost.
Nepotřebujete řidičský průkaz.
Je skladnější než elektrokolo.
Je závislá na baterii.
i
Je to elektrická koloběžka, nikoliv elektronická koloběžka
I když je elektrická koloběžka v podstatě i „elektronická“, protože v sobě má zpravidla i zabudovanou elektroniku (LCD displej s tachometrem), není druhý zmíněný výraz správný. Stejně tak psaná podoba „elektro koloběžka“ není zcela podle pravidel, byť na nejrůznější elektro koloběžky v reklamních letácích narazíte často.
Elektrokoloběžka a motorová koloběžka není tak docela to samé
Elektrokoloběžka má motor, tudíž patří mezi motokoloběžky. Klasická motorová koloběžka je nicméně osazená benzínovým agregátem, kdežto u elektrokoloběžky se dočkáte motoru poháněného nabíjecím akumulátorem.
Motokoloběžka se často pozná podle palivové nádrže umístěné po jedné straně zadního kolečka.
Jaké elektrokoloběžky najdete v nabídce?
Elektrokoloběžky se vyrábějí v různých provedeních a velikostech. Rozdělit je můžeme podle určení na městské a terénní a podle věku na ty pro děti a ty pro dospělé. Dále existují i speciální typy se sedátkem, na pomezí koloběžky a kola, a stylové elektrické koloběžky chopper, konstrukcí podobné motorkám stejného jména.
Jinak vypadá elektrická koloběžka do města a jinak do terénu
První dělení odpovídá na otázku, kde chcete nejčastěji jezdit. Terénní elektrokoloběžka bez problémů pojede i ve městě (a navíc lépe tlumí otřesy), o druhém typu se to ale už říci nedá. Co je to základní, čím se oba typy liší?
Městské elektrokoloběžky fungují jako velmi praktická přibližovadla. Jsou malé, skladné a lehké.
Do města jsou obzvláště výhodné skládací elektrokoloběžky. Složit jdou během pár vteřin, vejdou se do kufru auta a pustí vás s nimi do MHD.
Čím se liší elektrické koloběžky pro děti od těch pro dospělé?
Dále dělíme elektrické koloběžky pro děti a pro dospělé. Rozdíl mezi nimi je především v nosnosti. Dětské modely ji mívají nižší (60–90 kg), to ale neznamená, že děti nemohou jezdit na modelech pro dospělé. Jen dejte pozor minimální výšku řídítek a také na bezpečnost. Tyto modely totiž dokáží vyvinout o dost vyšší rychlost.
Pro dospělé se vyrábí elektrická koloběžka do 150 kg.
Elektrokoloběžky se sedátkem uleví vašim nohám
Elektrokoloběžky se sedátkem ocení zejména starší generace, pro níž jsou dobrou, lehčí alternativou ke kolům. Často na nich najdete různé praktické příslušenství jako například košík na přední řídítka.
Chcete mít svůj malý chopper? Elektrické koloběžky Harley ocení nejen drsňáci
Elektrické koloběžky Harley jsou bytelné stroje se širokými koly a nízko posazeným sedátkem. Stylem jízdy připomínají legendární choppery, takže se budou líbit těm, kterým běžná elektrokoloběžka připadá spíše jako hračka pro děti. Jde nicméně i o praktický a plnohodnotný dopravní prostředek podobný skútrům.
i
Elektrická koloběžka chopper se hodí na každodenní ježdění. Díky velmi slušnému dojezdu a vysoké maximální rychlosti (a také zpětným zrcátkům) na ní můžete vyrazit i na delší výlety. Jen se připravte, že na její parkování budete potřebovat nejlépe garáž.
Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit?
Pro elekektrokoloběžky v základu platí stejné parametry jako pro normální koloběžky. Nejdříve se proto zaměřte na nosnost, rozměry a hmotnost, materiál rámu a kol. Pak přijde na řadu pohon. U něj se podívejte na výkon, maximální rychlost, dojezd a kapacitu baterie. Pojďme se na všechny parametry blíže podívat.
Dá se pořídit elektrokoloběžka na splátky? Samozřejmě. Stačí v popisu produktu zvolit možnost „koupit na splátky” a můžete vyrazit na cestu dřív, než budete mít našetřeno.
Jakou může mít elektrokoloběžka nosnost? 200 kg najdete jen u chopperů
Tohle téma jsme už výše naťukli. Běžně má elektrokoloběžka nosnost 120 kg, maximálně to bývá 150 kg, na vyšší nosnost narazíte jen výjimečně u některých chopperů. Toto číslo berte s rezervou, elektrokoloběžky zpravidla (alespoň krátkodobě) snesou i zatížení o malinko větší.
A co hmotnost samotné elektrické koloběžky?
Hmotnost elektrické koloběžky závisí na jejím typu a také materiálu konstrukce. Obecně ale počítejte s o něco vyšší vahou oproti jejím bezmotorovým kolegyním (za což může především akumulátor).
Skládací elektrokoloběžka váží od 8 do 25 kg. Modely pro děti patří mezi ty lehčí.
Terénní elektrokoloběžka, byť je větší, kupodivu váží podobně. Dík za to patří odlehčenému rámu.
Elektrická koloběžka chopper s vahou kolem 50 kg patří mezi cvalíky, takže se přenášet moc nedá.
Pokud má elektrokoloběžka nosnost 150 kg, bude také více vážit. Bytelnější konstrukce je zkrátka o něco těžší.
Na jaké rozměry si u elektrokoloběžky dát pozor?
Co se týče rozměrů elektrokoloběžky, měla by vás zajímat především velikost nášlapu (stupátka), na nějž byste se měli nohou pohodlně vejít, a pak minimální a maximální výška řídítek.
Optimální rozměry nášlapu pro dospělé jsou 40 × 11 cm.
Nášlap by měl být přibližně 5 cm nad zemí, abyste se mohli pohodlně odrážet.
Pokud budou řídítka příliš nízko či vysoko, elektrická koloběžka se vám bude hůře ovládat.
Nastavitelnost řídítek si pohlídejte zejména u modelů pro děti, aby pro ně řídítka nebyla za chvíli příliš nízko.
Optimální výška řídítek pro běžnou jízdu
Výška jezdce
Výška řídítek
100–110 cm
50 cm
110–120 cm
55 cm
120–130 cm
60 cm
130–140 cm
65 cm
140–150 cm
70 cm
150–160 cm
75 cm
160–170 cm
80 cm
170–180 cm
85 cm
180–190 cm
90 cm
190–200 cm
95 cm
Je lepší elektrická koloběžka z oceli, nebo hliníku?
Elektrická koloběžka má rám konstruovaný nejčastěji ze dvou pevných materiálů: z leteckého hliníku a z oceli. Oba mají své výhody a výrobci je proto zpravidla kombinují.
Hliník je lehký, ale méně pruží, to znamená, že více přenáší otřesy.
Ocel je pružnější, hodně vydrží, ale je těžká.
Za zvážení ještě stojí extrémně pevný karbon. Elektrická koloběžka z karbonu vás ale vyjde o poznání dráž.
Záleží na tom, jaká má elektrokoloběžka kolečka?
Krátká odpověď zní ano. Vaše elektrokoloběžka může mít v zásadě dva typy koleček: pevná z PVC, nebo nafukovací pneumatiky. Každá jsou vhodná pro jiný povrch.
Pneumatiky lépe tlumí otřesy a můžete si je nahustit podle toho, kde jezdíte. Hrozí ale propíchnutí.
Pevná kolečka vydrží mnohem více, ale nehodí se pro jízdu v terénu.
i
Důležitá je také velikost koleček. Elektrické koloběžky do terénu mívají kolečka obecně větší, což se týká především toho předního. Malá kolečka se hodí spíše na chodník.
A teď něco k motoru. Jaký je standardní výkon elektrokoloběžky?
Výkon určuje především maximální rychlost a stoupání elektrokoloběžky. 500W stroje jsou například vhodné do terénu, do města vám postačí 350 W. Elektrická koloběžka pro děti by tuto hranici neměla přesáhnout nikdy.
i
Každá elektrická koloběžka je vybavena páčkou nebo otočným prstencem na řídítkách pro regulaci výkonu, díky čemuž můžete zpomalit mezi chodci a zrychlit na volné cestě.
Ano, nejrychlejší elektrická koloběžka opravdu zvládne vyvinout rychlost blížící se 50 km/h, to se týká především terénních modelů. U těch městských počítejte s přibližně polovičním maximem.
Jak se pozná spolehlivá elektrická koloběžka? Recenze zákazníků jsou v tomto ohledu dobrým zdrojem informací.
Kapacitu akumulátoru musí mít každá elektrokoloběžka dostatečnou
Pokud nechcete, aby se vám vaše elektrokoloběžka vybila v půlce cesty, volte dostatečnou kapacitu akumulátoru. Akumulátor je většinou vestavěný, to znamená, že koloběžku budete muset při nabíjení přistavit k zásuvce. Nabíjení v průměru trvá 3–9 hodin (některé modely nabízejí možnost rychlonabíjení).
Elektrokoloběžky do terénu by měly mít kapacitu minimálně 10 Ah, protože k zásuvce budete mít daleko.
Elektrokoloběžky do města si mohou dovolit i menší, a tím pádem lehčí akumulátory.
?
Pojede elektrická koloběžka i s vybitou baterkou?
Když se vám elektrická koloběžka vybije, můžete se na ní normálně odrážet, půjde to ale o něco hůře, protože motor klade při otáčení koleček odpor. Baterii nicméně nenechávejte nikdy plně vybít. Většina výrobců dnes používá lithiové akumulátory, jež dokážou nabídnou vysokou životnost, jen se o ně musíte dobře starat.
Elektrická koloběžka se sedátkem je skvělé přibližovadlo pro starší osoby. Využijete je například pro cestu na nákup.
Jak daleko dojede elektrokoloběžka na jedno nabití?
Každá elektrokoloběžka má určitý výrobcem stanovený maximální dojezd. U městských modelů to bývá 10–30 km, u terénních typů a chopperů je to klidně i 70 km. Velkou roli ale hraje váha jezdce, styl jízdy a typ terénu.
Chcete ušetřit při koupi elektrické koloběžky? Levně nakoupíte v sekci akce a výprodeje.
Při výběru elektrokoloběžky dejte také pozor na brzdy
Vzhledem k tomu, jakou maximální rychlost dokážou elektrokoloběžky vyvinout, byste neměli opomíjet také bezpečnost. Základním bezpečnostním prvkem na koloběžce jsou brzdy. Ty v tomto případě mohou být buď mechanické, nebo elektromagnetické. Častá je i jejich kombinace.
Mechanické brzdy fungují stejně jako na jízdním kole. Nejúčinnější jsou brzdy kotoučové.
Elektromagnetické brzdy spínají pomocí akumulátoru. S vybitou baterií tedy nezabrzdíte.
Kde se dá sehnat dobrá a levná elektrická koloběžka? Bazar ukrývá použité, zánovní, ale i pouze rozbalené kousky.
Jaké vychytávky a příslušenství dokáže elektrická koloběžka nabídnout?
Elektrická koloběžka nabízí stejné funkce a příslušenství jako elektrokolo. Co od ní tedy můžete očekávat?
Přehledný LCD displej s tachometrem vám umožní sledovat rychlost a stav baterie.
Tempomat dokáže bez vaší pomoci udržovat konstantní rychlost.
Světla a odrazky patří k povinné výbavě elektrokoloběžky.
Základní pravidla pro elektrické koloběžky do 1000 W a max. rychlostí do 25 km/h
Elektrické koloběžky, které nepřekračují výkon 1000 W a maximální rychlost 25 km/h, se považují za jízdní kola.
Řidič nemusí mít řidičský průkaz.
Povinností je dodržovat pravidla pro cyklisty, včetně:
Jízdy po cyklostezkách nebo pravém okraji vozovky.
Povinného osvětlení a reflexních prvků při snížené viditelnosti.
Helma je povinná do 18 let.
Elektrické koloběžky nad 1000 W nebo s vyšší rychlostí než 25 km/h
Tyto koloběžky jsou již regulovány přísněji, protože nespadají do kategorie jízdních kol. Často jsou považovány za motorová vozidla.
Koloběžky s výkonem nad 1000 W nebo rychlostí přesahující 25 km/h se považují za motocykly.
Platí následující pravidla:
Povinná registrace a SPZ: Koloběžka musí být registrovaná jako vozidlo.
Technická způsobilost: Musí splňovat technické požadavky pro provoz na silnici (např. světla, brzdový systém, pneumatiky).
Povinné ručení: Je nutné sjednat pojištění odpovědnosti za provoz vozidla.
Řidičský průkaz: Řidič musí mít minimálně skupinu AM (od 15 let) nebo vyšší. Helma: Povinná pro všechny uživatele.
Koloběžky nad 1000 W nemusí být povolené na cyklostezkách ani chodnících. Jízda je omezena na komunikace určené pro motorová vozidla.
(Veškeré informace týkající se této problematiky lze nalézt ve Vyhlášce č. 153/2023 Sb., o schvalování technické způsobilosti vozidel a technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.)
Jaké výhody má skládací elektrokoloběžka? Levně a ekologicky vás přiblíží všude po městě, a přitom se dá vzít pod paží.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.