Elektrokola, neboli kola s elektrickým pohonem, pomáhají cyklistovi při šlapání, a tím snižují náročnost aktivity. Na jejich nabití vám stačí obyčejná 230V zásuvka. E-kolo vybírejte zejména podle způsobu využití, požadovaného dojezdu, nosnosti a náročnosti terénu. Chcete se o elektrokolech dozvědět víc? Pak čtěte dále.
Elektrokolo (e-kolo) vás sice vyjde na víc peněz než normální jízdní kolo, dobrých důvodů, proč si ho pořídit je ale hned několik.
Na plně nabitou baterii ujedete desítky kilometrů bez nadměrné námahy.
Udržíte krok s fyzicky zdatnějšími partnery a kamarády.
Doprava do práce městem je ekologická, rychlá a bez potu.
Cestou do práce se nechci zpotit
Chci na výletech stačit partnerovi
Chci aktivně sportovat v každém věku
Chci vyjet dosud nepokořené trasy
Horské, trekingové či městské elektrokolo – typů je bezpočet
Stejně jako klasická kola, i elektrokolo seženete v různých provedeních podle způsobu využití a terénu. Elektrická kola tak obecně dělíme na horská, krosová, trekingová a městská. Co vám který typ nabídne?
Horská elektrokola zdolají každý kopec
Horská elektrokola jsou oblíbená u jezdců, kteří si chtějí užít delší a náročnější vyjížďky, a u milovníků downhillu. Nejste vázáni čekáním na lanovku a můžete si vyjet či sjet jakýkoliv dostupný kopec. Jsou určena pro lehký i náročný terén a běžně ujedou okolo 150 km na jedno nabití.
Horské elektrokolo má extra výkonný elektromotor, chráněný vůči vnějším vlivům (prachu, bahnu, vlhkosti a podobně).
Krosová elektrokola jedou stejně dobře v terénu i po silnici
Krosová elektrokola jsou jednou z nejoblíbenějších e-bike kategorií vůbec. Představují kompromis mezi horskými a silničními koly. Hodí se tak na výlety po silnici i cyklostezkách, od 10 do 100 km. Lze na ně umístit brašny.
Trekingová elektrická kola jsou ideální na cykovýlety
Trekingová elektrokola, podobně jako e-kola zvládnou lehký terén a dobře jedou i na silnici, oproti nim mají ale bohatší základní výbavu (blatníky, světla a nosiče), takže jsou ideální na celodenní výlety do přírody.
Retro elektrokola spojují moderní technologie s klasickým designem.
Městská elektrokola mají posed a řídítka uzpůsobena tak, aby cyklista seděl v pohodlné vzpřímené poloze. Sklon středové trubky umožňuje snadné nasedání a sesedání z kola. Elektrický pohon zaručí, že se cestou do práce nebo na schůzku nezpotíte. Dojedou okolo 100 km a vyžadují minimální údržbu i při častém provozu.
i
Do města se skvěle hodí i skládací elektrokola
Skládací elektrokola snadno a rychle je složíte a přepravíte hromadnou dopravou nebo uskladníte doma či v kanceláři. Baterie mají dojezd okolo 80 km. Dalším praktickým dopravním prostředkem do města jsou také elektrokoloběžky.
Elektrokolo má, oproti běžným kolům, u nichž se řeší zejména rozměry a materiál rámu, průměr kol, odpružení, brzdy a přehazovačka, ještě pár dalších, specifických parametrů, na něž je třeba se zaměřit. Jedná se především o umístění motoru, rychlost e-kola a jeho dojezd.
Pánské a dámské elektrokolo – jaký je mezi nimi rozdíl?
První kritérium, podle čeho byste měli elektrokolo vybírat, je určení, tedy to, zda je geometrie e-kola stavěná na dámské či pánské tělesné proporce.
Dámská elektrokola disponují širším sedlem a níže umístěnou horní rámovou trubkou pro snadné nasedání.
Dětská elektrokola jsou obecně menší. Dívčí a chlapecké modely se poznají jen podle rozdílné barvy.
Má cenu utrácet za dětské elektrokolo? Pokud má e-kola celá rodina, tak rozhodně. Všichni pojedou stejně rychle a na nikoho se nebude čekat.
Výkon elektrokola omezuje zákon
Elektrokola určená pro silnice či cyklostezky mohou mít dle české legislativy výkon do 250 Wattů. Pokud vám to přijde málo, můžete si pořídit e-bike pro jízdu na nezpevněném povrchu. Taková kola nabízí i několikrát vyšší výkon. Na silnici nebo cyklostezku však nepatří.
Jakou rychlost dokáže elektrokolo vyvinout?
Elektrokolo má zákona kromě výkonu omezenou i rychlost. Maximálně může jet 25 km/h s 10% tolerancí. Výrobci proto omezovač rychlosti nastavují na 27,5 km/h. Výjimkou jsou některá silná kola do hor, disponující speciálním off-road režimem, jenž ale smíte využít pouze mimo veřejné komunikace.
i
Elektrokola s plynem mají na řídítkách nainstalovaný akcelerátor, takže při jízdě vůbec nemusíte šlapat. Ovládají se stejně jako motorka.
Kde má elektrické kolo umístěný motor?
Umístění elektromotoru má poměrně zásadní vliv na to, jaké bude mít vaše elektrické kolo jízdní vlastnosti. V současnosti se používají dva typy umístění: na středu a v zadním kole. Každý má své výhody.
E-kola se zadním pohonem mají lepší točivý moment, takže rychleji akceleruje. jsou také levnější.
To, jaký má elektrokolo dojezd, závisí na několika faktorech.
Elektrokolo obvykle nabízí dojezd mezi 30 a 200 kilometry. Výjimkou jsou elektrokola s velkým dojezdem, která vás na jedno nabití dovezou až 300 kilometrů daleko. Maximální dojezd však ovlivňuje celá řada parametrů. Jaké patří mezi nejpodstatnější?
Jedním z nejdůležitějších parametrů, pokud jde o dojezd kola, je kapacita baterie.
Mezi další důležité aspekty patří hmotnost jezdce a styl jízdy, který může mít pozitivní i negativní vliv.
Negativní vliv na dojezd e-kola mají také dlouhé kopce, promáčené podloží, zkrátka jakýkoliv náročný terén.
Kapacita baterie se udává v Ah (Ampérhodinách) a označuje, po jakou dobu baterie zvládne dodávat určitý proud. Dalším důležitým parametrem baterie elektrokola je její napětí. Znáte-li kapacitu i napětí, můžete si vypočítat dojezd kola. Jak na to?
4,5 Wh je průměrná spotřeba kola ve standardních podmínkách a při nižší asistenci. Vyšší stupně asistence mohou spotřebu zvýšit až na 7 Wh na kilometr.
Jakou má elektrokolo nosnost? 170 kg bývá maximum
Elektrokolo je kostruované na určitou maximální nosnost, do níž je započítána i hmotnost e-kola samotného. Obojí závisí zejména na materiálu rámu a ostatních komponentů. Průměrná nonost bývá někde kolem 110–140 kg. Kdy se vyplatí zvolit ji o něco vyšší?
E-bike něco váží a nebývá to zrovna málo. Jede sice sám, ale do schodů se pronese. Lehká elektrokola jsou proto dobrá třeba do města, kde se přenášení často nevyhnete.
Kdy se vyplatí celoodpružené elektrokolo?
Elektrokolo může mít odpruženou pření vidlici nebo pevnou stavbu (bez odpružení). Celoodpružená kola jsou kombinací odpružené přední vidlice a zadního tlumiče. Ta jsou ideální do náročnějších terénů. U některých modelů lze odpružení zamykat a odemykat dle potřeby (na silnici zamknout a v kopcích odemknout).
Jak ušetřit za elektrokolo? Akce, slevy a výprodeje například ukrývají loňské modely za zvýhodněné ceny.
Co všechno ovlivňuje průměr kola elektrokola?
Čím jsou kola elektrokola větší, tím rychleji pojedete. Menší kola se zase lépe ovládají a hodí se do složitějších terénů. Průměr kol volte také podle výšky postavy.
Elektrokola s rekuperací se budou dobíjet za jízdy
Elektrokola s rekuperací nemarní vydanou energii. Při jízdě z kopce na volnoběh a při brzdění ji část vrací zpět do akumulátoru, takže na nich dojedete dále.
i
Už vás unavuje listování inzeráty s nicneříkajícím nadpisem „prodám elektrokolo”. Bazar na Alze nabízí použitá elektrokola s kompletním popisem, takže přesně víte, co kupujete. Najdete tu i pouze rozbalené kousky. Na bazarové zboží máte navíc roční záruku.
Hledáte další informace o elektrokolech? Přečtěte si na naše články
Chcete-li se o elektrokolech dozvědět něco více, přečtěte si naše články, v nichž se jim věnujeme dopodrobna.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.