Elektrokola, neboli kola s elektrickým pohonem, pomáhají cyklistovi při šlapání, a tím snižují náročnost aktivity. Zároveň jsou způsobem, jak se pohodlně a ekologicky pohybovat ve městě i přírodě. Na jejich nabití vám stačí obyčejná 230V zásuvka. E-kolo vybírejte zejména podle způsobu využití, požadovaného dojezdu, nosnosti a náročnosti terénu. Chcete se dozvědět víc a vybrat si to správné elektrokolo? Pak čtěte dále.
Elektrokolo (e-kolo) vás sice vyjde na víc peněz než normální jízdní kolo, dobrých důvodů, proč si ho pořídit, je ale hned několik. Bude skvělým pomocníkem, který vám usnadní každodenní dojíždění do práce nebo na nákupy, další jeho výhody ale oceníte i v případě, že se s ním vydáte na delší výlet nebo do náročnějšího terénu. Díky motoru zvládne elektrokolo i delší vzdálenosti, aniž byste se příliš unavili, proto je ideální pro všechny věkové kategorie.
Na plně nabitou baterii ujedete desítky kilometrů bez nadměrné námahy.
Doprava do práce městem je ekologická, rychlá a bez potu.
Udržíte krok s fyzicky zdatnějšími partnery a kamarády.
Baterii musíte pravidelně nabíjet, nemusíte tak být vždy připraveni.
Elektrokolo je cenově nákladnější než obyčejné kolo.
Je těžší a jeho údržba je celkově náročnější.
Cestou do práce se nechci zpotit
Chci na výletech stačit partnerovi
Chci aktivně sportovat v každém věku
Chci vyjet dosud nepokořené trasy
Horské, trekingové či městské elektrokolo – typů je nespočet
Stejně jako klasická kola, i elektrokolo seženete v různých provedeních podle způsobu využití a terénu, ve kterém je chcete používat. Každý typ má přitom specifické vlastnosti a také výhody, které oceníte, ať už je to ve městě, v náročném terénu, nebo na dlouhých výletech v přírodě. Elektrická kola obecně dělíme na horská, městská, krosová a treková. Specialitou jsou pak kompaktní skládací elektrokola. Co vám který typ nabídne?
Horská elektrokola zdolají každý kopec
Horská elektrokola jsou oblíbená u jezdců, kteří si chtějí užít delší a náročnější vyjížďky, a u milovníků downhillu, při kterém si můžete užít svobodu a adrenalin. Nejste vázáni čekáním na lanovku a můžete si vyjet či sjet jakýkoliv dostupný kopec. Jsou určena pro lehký i náročný terén, ať už jde o lesní stezky, horské cesty nebo kamenité trasy. Běžně ujedou okolo 150 km na jedno nabití, můžete tak v přírodě strávit celý den.
Horské elektrokolo má extra výkonný elektromotor, chráněný vůči vnějším vlivům (prachu, bahnu, vlhkosti a podobně).
Krosová elektrokola jedou stejně dobře v terénu i po silnici
Krosová a treková elektrokola jsou jednou z nejoblíbenějších e-bike kategorií vůbec. Představují kompromis mezi horskými a silničními koly. Hodí se tak na výlety po silnici i cyklostezkách, od 10 do 100 km. Lze na ně umístit brašny. Trekingová elektrokola zvládnou lehký terén a dobře jedou i na silnici, mají bohatší základní výbavu (blatníky, světla a nosiče), takže jsou ideální na celodenní výlety do přírody s plnou výbavou.
Retro elektrokolo spojuje moderní technologie s klasickým designem.
Městská elektrokola jsou do ulic lepší než skútr
Městská elektrokola mají posed a řídítka uzpůsobena tak, aby cyklista seděl v pohodlné vzpřímené poloze, což při cestách po městě určitě oceníte. Sklon středové trubky umožňuje snadné nasedání a sesedání z kola i v oblečení, které není určené přímo na sport. Elektrický pohon zaručí, že se cestou do práce nebo na schůzku nezpotíte. Dojedou okolo 100 km a vyžadují minimální údržbu i při častém provozu. Jsou tak skvělou volbou pro pohodlný a bezstarostný způsob dopravy po městě.
Skládací elektrokola snadno a rychle je složíte a přepravíte hromadnou dopravou nebo uskladníte doma či v kanceláři. Proto jsou ideální volbou pro každého, kdo potřebuje kompaktní a flexibilní dopravní prostředek. Díky speciální konstrukci je snadno a rychle složíte i rozložíte. Baterie mají dojezd okolo 80 km. Dalším praktickým dopravním prostředkem do města je také elektrokoloběžka.
Jak vybrat elektrokolo
Elektrokolo má, oproti běžným kolům, u nichž se řeší zejména rozměry a materiál rámu, průměr kol, odpružení, brzdy a přehazovačka, ještě pár dalších, specifických parametrů, na něž je třeba se zaměřit. Jedná se především o umístění motoru, které ovlivňuje stabilitu a jízdní vlastnosti, rychlost e-kola a jeho dojezd na jedno nabití baterie. Správná kombinace je důležitá pro to, aby elektrokolo dokonale vyhovovalo vašim potřebám, ať už na něm jezdíte do práce nebo na výlety.
Pánské a dámské elektrokolo – jaký je mezi nimi rozdíl?
První kritérium, podle čeho byste měli elektrokolo vybírat, je určení, tedy to, zda je geometrie e-kola stavěná na dámské či pánské tělesné proporce. Je to stěžejní pro pohodlí a efektivitu při jízdě, protože u každého modelu jsou konstrukce rámu, poloha sedla a řídítek navrženy tak, aby co nejlépe vyhovovaly potřebám daného pohlaví. Dále se orientujte nejen podle určení, ale také podle výšky jezdce, ať už jde o dámské, nebo pánské elektrokolo.
Dámská elektrokola disponují širším sedlem a níže umístěnou horní rámovou trubkou pro snadné nasedání.
Elektrokola určená pro silnice či cyklostezky mohou mít dle české legislativy výkon do 250 Wattů, což je dostatečné pro běžné městské prostředí i bezpečnost při jízdě. Pokud vám to přijde málo, můžete si pořídit e-bike pro jízdu na nezpevněném povrchu. Taková kola nabízí i několikrát vyšší výkon, tím pádem také lepší akceleraci, zvládnou prudší stoupání i náročnější terén. Na silnici nebo cyklostezku však nepatří, musíte v takovém případě vlastnit řidičský průkaz.
i
Jakou rychlost dokáže elektrokolo vyvinout?
Elektrokolo má zákona kromě výkonu omezenou i rychlost. Maximálně může jet 25 km/h s 10% tolerancí. Výrobci proto omezovač rychlosti nastavují na 27,5 km/h. Výjimkou jsou některá silná kola do hor, disponující speciálním off-road režimem, jenž ale smíte využít pouze mimo veřejné komunikace, abyste neohrozili ostatní účastníky silničního provozu.
Kde má elektrické kolo umístěný motor?
Umístění elektromotoru má poměrně zásadní vliv na to, jaké bude mít vaše elektrické kolo jízdní vlastnosti, a jak se tedy bude chovat v různých situacích. V současnosti se používají tři typy umístění: na středu a v zadním nebo předním kole. Každý má přitom své výhody a nevýhody, které při výběru dobře zvažte podle toho, jak jste zdatný jezdec a kde kolo plánujete převážně využívat.
Elektrokola s pohonem vpředu jsou praktická na rovném povrchu, na nezpevněném můžou být méně stabilní.
Elektrokola se středovým pohonem jsou stabilnější, než když má elektrokolo motor v zadním kole.
E-kola se zadním pohonem mají lepší točivý moment, takže rychleji akceleruje. Jsou také levnější.
Pohon v předním náboji
Středový pohon
Pohon v zadním náboji
Elektrokola s plynem mají na řídítkách akcelerátor, takže při jízdě vůbec nemusíte šlapat. Ovládají se stejně jako motorka.
V závislosti na točivém momentu je elektro kolo silné
Sílu motoru, jakou vám elektro kolo nabídne, ovlivňuje točivý moment. Udává, jak moc vám motor může pomoci při šlapání, a to především při stoupání do svahu. Obvykle narazíte na elektrokola s točivým momentem 20-40 Nm vhodným pro městská kola a na poměrně rovné cesty, dále elektrokola s momentem 50–70 Nm, který je víceméně univerzální a uvítáte ho ve městě i na mírně členitém povrchu. Nejvyšší točivý moment se blíží 100 Nm a je typický pro horská a terénní elektrokola.
To, jaký má elektrokolo dojezd, závisí na několika faktorech.
Elektrokolo obvykle nabízí dojezd mezi 30 a 200 kilometry. Výjimkou jsou elektrokola s velkým dojezdem, která vás na jedno nabití dovezou až 300 kilometrů daleko, proto jsou ideální volbou na dlouhé výlety nebo ve chvíli, kdy nechcete být omezení častým dobíjením baterie. Maximální dojezd však ovlivňuje celá řada parametrů, samozřejmě včetně baterie. Jaké faktory patří mezi nejpodstatnější z nich?
Jedním z nejdůležitějších parametrů, pokud jde o dojezd elektrokola, je kapacita, jakou má jeho baterie.
Mezi důležité aspekty patří hmotnost jezdce a styl jízdy, který může mít pozitivní i negativní vliv.
Negativní vliv na dojezd e-kola mají dlouhé kopce, promáčené podloží, zkrátka náročný terén.
Kapacita baterie se udává v Ah (Ampérhodinách) a označuje, po jakou dobu baterie zvládne dodávat určitý proud. Dalším důležitým parametrem baterie elektrokola je její napětí udávané ve V (voltech). Čím je vyšší, tím více energie může baterie dodávat a tím je delší dojezd kola, ale často také vyšší hmotnost a delší doba k plnému nabití baterie. Znáte-li kapacitu i napětí, můžete si vypočítat dojezd kola. Jak na to?
4,5 Wh je průměrná spotřeba kola ve standardních podmínkách. Vyšší stupně asistence mohou spotřebu zvýšit až na 7 Wh na kilometr.
Elektrokolo s rekuperací nemarní vydanou energii. Při jízdě z kopce na volnoběh a při brzdění ji část vrací zpět do akumulátoru, takže na něm dojedete mnohem dále i bez nutnosti hledat místo k nabití po cestě.
Jak velké elektrokolo potřebujete? Výška vám napoví
Důležité je při výběru zvážit také to, jak velký rám elektrokolo má. Správně velký rám má vliv na pohodlí a bezpečnost při jízdě – optimální pozici, dobrou ovladatelnost a minimalizaci například bolestí zad a kloubů. Obvykle se určuje podle výšky jezdce, kdy velikost S je pro cyklisty do 165 cm, rám M pro výšku 165-175 cm, L pro 175-185 cm a nakonec velikost XL pro osoby s výškou nad 185 cm. Zohledněte ale přitom i styl jízdy a terén.
Jakou má elektrokolo nosnost? 170 kg bývá maximum
Elektrokolo je konstruované na určitou maximální nosnost, do níž je započítána i hmotnost e-kola samotného. Obojí závisí zejména na materiálu rámu a ostatních komponentů. Průměrná nosnost bývá někde kolem 110–140 kg. Elektrokola s nosností 150 kg se nemusíte bát vzít do extrémnějšího terénu, kde je rám více namáhaný. Nosnost 160 kg se hodí na trek, kdy kolo potřebujete obložit zavazadly. Elektrokola s nosností 170 kg snesou už téměř všechno.
i
Zvažte i hmotnost, aby se elektrokolo neproneslo
E-bike něco váží a nebývá to zrovna málo. Jede sice sám, ale do schodů se pronese. Obvykle se u nich setkáte s hmotností do 30 kg – to je o dost více, než u klasického kola, svou roli v tom samozřejmě hraje motor a baterie. Lehká elektrokola jsou proto dobrá třeba do města, kde se přenášení často nevyhnete. Odlehčit se dají například vhodnou volbou materiálu rámu.
Zvolíte moderní karbonové elektro kolo, nebo tradiční hliník?
Výše uvedené parametry jsou ovlivněny i tím, z jakého je elektro kolo materiálu. Používá se hliník, který je oblíbený pro svou nízkou hmotnost, odolnost korozi a také cenovou dostupnost. Je lehčí než ocel, proto je pro elektrokola s navýšenou hmotností o baterii a motor dobrou volbou. Ocel je odolnější, ale mnohem těžší, využívá se u kol určených do náročného terénu nebo s požadavkem na vyšší nosnost. Moderní karbonová elektrokola jsou extrémně lehká i pevná, ovšem dražší.
Kdy se vyplatí celoodpružené elektrokolo?
Elektrokolo může mít odpruženou přední vidlici nebo pevnou stavbu (bez odpružení). Celoodpružená kola jsou kombinací odpružené přední vidlice a zadního tlumiče. Zdvih vidlice přitom může být až 120 mm. Celoodpružená kola jsou ideální do náročnějších terénů, kde vám poskytnou lepší komfort. U některých modelů lze odpružení zamykat a odemykat dle potřeby (na silnici zamknout a v kopcích odemknout).
Jak ušetřit za elektrokolo? Akce, slevy a výprodeje například ukrývají loňské modely za zvýhodněné ceny.
Co všechno ovlivňuje průměr kola elektrokola?
Čím jsou kola elektrokola větší, tím rychleji pojedete, protože větší průměr má delší setrvačnost a snáze překoná nerovnosti terénu. Využijete je tak na silnicích nebo cyklostezkách. Menší kola se zase lépe ovládají, jsou obratnější a hodí se do složitějších terénů, kterými jsou například horské ulice nebo město plné různých překážek. Průměr kol volte nejen podle stylu jízdy, ale zohledněte také výšku postavy.
V neposlední řadě se podívejte i na to, jaké má elektro kolo brzdy
Protože elektro kolo má větší výkon a dokáže jet vyšší rychlostí, jsou pro něj spolehlivé a kvalitní brzdy klíčové. Narazit můžete na několik typů. Jde o V-brake, klasické čelisťové brzdy používané na levnější modely a určené pro méně náročnou jízdu. U-brake jsou podobné. Mechanické kotoučové brzdy mají lepší brzdný výkon i v mokrých podmínkách a nakonec hydraulické kotoučové brzdy jsou tím nejlepším, ale také nejnáročnějším na údržbu.
i
Hledáte levné elektrokolo? Víme, kde ho najít
Už vás unavuje listování inzeráty s nicneříkajícím nadpisem Prodám elektrokolo? Bazar na Alze nabízí použitá elektrokola s kompletním popisem, takže přesně víte, co kupujete, navíc jsou prověřená. Najdete tu i pouze rozbalené a nepoužité kousky. Na bazarové zboží máte navíc roční záruku, můžete si tak pořídit cenově dostupné elektrokolo bez obav z nákupu od neověřených prodejců.
Jaké doplňky by elektro kolo nemělo postrádat?
Moderní elektro kolo vám nabídne i některé další doplňky, které můžou zpříjemnit jízdu a učinit ji ještě bezpečnější. Pedály mohou být klasické nebo nášlapné – ty jsou vhodnější pro sportovní jízdu a lepší kontrolu nad kolem. Některá kola se pak prodávají bez pedálů. Nízký nástup je určený pro snadnější nasedání a sesedání z kola. Torque senzor měří sílu šlapání a podle ní reguluje zapojení motoru, speed senzor kontroluje rychlost a přizpůsobuje výkon motoru.
Hledáte další informace o elektrokolech? Přečtěte si na naše články
Chcete-li se o elektrokolech dozvědět něco více, přečtěte si naše články, v nichž se jim věnujeme dopodrobna.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.