Obnovit stránku

Jak si vybrat správný longboard?

Longboard. Pojem, jehož historie sahá až do 90. let minulého století. Pojem, nad kterým srdce nejednoho nadšeného sportovce zaplesá. Avšak co se pod tímto slůvkem skrývá a na co se zaměřit při nákupu takového longboardu?

Longboard je označení pro delší verzi skateboardu. Jeho délka se pohybuje zhruba v rozmezí od 84 cm (33") do 150 cm (59"). Oproti skateboardu se longboard vyznačuje měkčími kolečky, díky nimž má lepší přilnavost, a vyšší hmotností. Trucky, tedy kovové části spojující desku s koly, umožňují zatáčet pouhým pohybem v pase, popřípadě pohybem ramen. 

Podle typu desky lze longboardy rozdělit do několika skupin, přičemž každý typ se hodí pro jiné použití. Longboard tak ve výsledku může být jak pohodlný dopravní prostředek do města, tak i závodní nástroj určený pro rychlou jízdu z kopce. Některé typy dokonce umožňují provádět stejné triky jako na skateboardu. Záleží tedy pouze na tom, pro jaké účely chcete longboard využívat.

Typ desky

Pokud jde o tvar, dělí se longboardové desky do několika kategorií. Za základní kategorie lze považovat Pintail, Drop-Thru, Cruiser a hybridní longboard.

Pintail (Koupit)
Desky ve tvaru kapky. Jedná se o nejstarší a zároveň nejběžněji využívaný typ. Tento tvar je vhodný zejména pro začátečníky.

Pintail, ve tvaru kapky, vhodný pro začátečníky, rozšířený model

Drop-Thru (Koupit)
Vyznačují se tím, že je prostředek desky umístěn níže než namontované trucky. Toho je dosaženo uchycením trucků na vrchní část desky (tzv. Drop-Thru), nebo speciálním prohnutým tvarováním desky (tzv. Double-drop). Díky sníženému těžišti poskytují tyto konstrukce jezdci velkou stabilitu, a to i při vysokých rychlostech. Hodí se proto zejména pro downhill, popřípadě freeride, tedy pro rychlou jízdu z kopce.

Drop-Thru, stabilní, downhill, freeride

Cruiser (Koupit)
Longboardy, které se tvarem podobají klasickému skateboardu. Avšak oproti skateboardu je Cruiser delší a širší. Přesto na něm lze provádět většinu triků jako na skateboardu. Vyšší hmotnost a rozměry však vyžadují větší sílu a schopnosti jezdce.

Cruiser, do města, skateboardové triky

Hybridní desky (Koupit)
Univerzální tvar vhodný jak pro ježdění po městě, tak i pro downhill, popřípadě freeride. Desky s tímto označením se vyznačují specifickými výřezy v úrovni koleček. Trucky jsou namontovány ze shora desky (Drop-Thru), což poskytuje jezdci vyšší stabilitu. Stejně jako longboardy Cruiser, i hybridní longboardy bývají kratší. To umožňuje provádět podobné triky jako na skateboardu.

Hybridní longboard, skateboardové triky, downhill, freeride

Důležitým aspektem při výběru desky je kromě tvaru také její délka. Zde platí následující:

  • 97 cm (38") až 107 cm (42")  - vhodné jak do města (pouze jako dopravní prostředek), tak i pro downhill, popřípadě freeride. (Koupit)

  • 107 cm (42") a více – vhodné pro rychlou jízdu do města (pouze jako dopravní prostředek), popřípadě pro downhill nebo freeride. (Koupit)

Atributy koleček

Stejně jako typ desky, i typ koleček hraje při výběru longboardu důležitou roli. Obecně platí, že čím větší kolečka, tím větší maximální rychlost. Zároveň platí, že měkká kolečka mají větší přilnavost než ta tvrdá. Důležitý aspekt představují také jejich hrany. Zakulacené hrany hůře drží. Lze je tedy daleko lépe utrhnout do slidu, smyku. Naopak hranaté hrany lépe přilnou k povrchu. V neposlední řadě ovlivňuje vlastnosti koleček také poloha jejich středu.

Pozice středu koleček, Side-set, Center-set, Off-set
  • Center-set - takto označená kolečka mají střed ve stejné vzdálenosti od hran, tedy přesně uprostřed. Center-set umožňují snadno přejít do smyku, přičemž neztrácíte rychlost.

  • Side-set - mají střed v jedné rovině s vnitřní hranou. Tato kolečka se vyznačují vysokou přilnavostí. Jezdci poskytují výbornou stabilitu, a to i při vysokých rychlostech.

  • Off-set - kombinují oba dva výše zmíněné typy. Mají střed mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka. Svými vlastnostmi se řadí mezi Center-set a Side-set. Jedná se o nejběžněji využívanou konstrukci.

Kolečka pro městské využití
Plánujete používat longboard pouze jako dopravní prostředek po městě (carving, cruising)? Pokud ano, pak doporučujeme kolečka Side-set nebo Off-set o velikosti 65 - 75 mm, s tvrdostí okolo 80A, s ostrými hranami a velkou kontaktní plochou. Takováto kolečka zajistí pohodlné přepravení z bodu A do bodu B.

Kolečka pro downhill
Pokud rádi závodíte, pak využijete zejména Off-set kolečka o velikosti v rozmezí 70 - 80 mm, s tvrdostí 80-83A, s ostrými hranami a velkou kontaktní plochou.

Kolečka na longboard, polyuretan

Kolečka pro freeride
Vyznavači rychlé jízdy z kopce s četnými zatáčkami ocení především Center-set nebo Off-set kolečka s vysokou tvrdostí. Díky nim je totiž možné utrhnout longboard do smyku a prudkou zatáčku vytočit.

Jak si vybrat trucky?

Jak již bylo zmíněno výše, trucky jsou kovové části, které spojují desku s koly. Ovladatelnost longboardu závisí z velké části právě na nich. Existují dva základní druhy trucků, které se pro potřeby longboardů využívají.

První typ představuje tzv. vertical kingpin. Ten vychází z klasického skateboardového trucku. Skvěle se hodí pro jezdce, kteří chtějí s longboardem provádět triky.

Trucky na longboard, vertical kingpin, reverse kingpin

Druhý typ je zastoupen tzv. reverse kingpinem. Jedná se o nejrozšířenější druh longboardového trucku. Oproti předešlému typu představuje hlavní rozdíl zejména úhel kingpinu. Tento typ trucků se vyznačuje lepší geometrií, točivostí i stabilitou. Proto je vhodný zejména pro cestování po městě, downhill, popřípadě freeride.

Nezapomeňte na správné brushingy

Minulá kapitola naznačila, že ovladatelnost longboardu závisí z velké části na použitém typu trucků. Avšak kromě trucků závisí ovladatelnost také na typu brushingů.

Brushingy jsou polyuretanové součástky umístěné u všech trucků mezi baseplate a hangerem. Ve většině případů mají tvar válce (větší stabilita, těžší zatáčení), popřípadě kuželu (méně stabilní, snadnější zatáčení).

Brushingy na longboard, polyuretan, válce, kužely

Ve výsledku platí, že čím měkčí brushingy, tím větší ovladatelnost (vhodné pro městké ježdění). Naopak tvrdé brushingy poskytují jezdci stabilitu, a právě proto jsou vhodné zejména pro downhill.

Ložiska aneb méně je někdy více

V neposlední řadě představují důležitý aspekt při výběru longboardu také ložiska. Ta se dělí na ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 a ABEC 9. Zde platí, čím větší číslo u slova ABEC, tím větší přesnost výroby. Toto označení však nevypovídá o skutečné kvalitě ložiska.

Často se tedy můžete setkat s tím, že ložiska ABEC 3 od renomovaného výrobce mohou být daleko kvalitnější než ABEC 9 od neznámého výrobce.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB04