Obnovit stránku

Jak vybrat basketbalový míč

Aktualizováno

Basketbalové míče se od sebe liší zejména velikostí, kde každá je určena pro jiný typ hráče – ženu, muže či dítě. Rozdíly také mohou spočívat v barvě, materiálu či povrchové úprav pro vnitřní nebo venkovní použití. Poradíme, jak vybrat basketbalový míč tak, aby splňoval vaše potřeby a hra s ním byla zábavná.

Jak vybrat basketbalový míč

Nejčastější otázky při výběru basketbalového míče

Jakou velikost basketbalového míče zvolit?

Basketbalové míče existují ve velikostech 1, 3, 5, 6 a 7. Velikost 1 má malý míč pro děti na hraní na basketbalové minikoše. Velikost 3 je určena pro děti při rekreačním využití, velikost 5 pak pro juniory. Velikost 6 se využívá pro hru žen a velikost 7 je oficiální rozměr pro hru mužů. Velikost 7 používají všechny oficiální mužské soutěže FIBA (Mezinárodní basketbalová federace) a jedná se rovněž o basketbalový míč, s kterým se hraje v NBA.

Jaký materiál míče je pro mě nejlepší?

Pro výrobu basketbalových míčů se používá syntetická kůže, pryž a pravá kůže. Začátečníkům a školám na výuku se doporučují pryžové míče. Mají dobré vlastnosti a jsou levnější, proto jejich případné rychlé opotřebení nebude tolik stát. Pokročilejší a méně nároční hráči nejspíše sáhnou po míči z umělé kůže, která je trvanlivější a příjemnější na dotyk než pryž. Pro hráče hrající na nejvyšší úrovni a profesionály jsou pak určeny míče z pravé kůže. Kožené míče se nepoužívají na venkovních površích, protože se rychleji opotřebovávají.

Vyplatí se pořídit si značkový basketbalový míč?

Pokud hrajete basket, míč je nezbytností, pochopitelně – ale nemusí to být hned ten nejdražší nebo od prestižních značek. Nicméně, nejkvalitnější basketbalové míče pochází od výrobců Molten a Spalding, které mají homologaci FIBA. Hraje se s nimi v řadě basketbalových soutěží včetně NBA. Chybu však neuděláte ani s míči Gala. Při výběru značkového míče si zpravidla připlatíte, avšak máte jistotu kvalitního zpracování a dlouhé trvanlivosti. 

Na jaké příslušenství při pořízení basketbalového míče nezapomenout

Pokud pořizujete míč na basketbal, rozhodně nezapomeňte přikoupit ještě další dvě nezbytnosti: Pumpičky se budou hodit v případě, kdy zjistíte, že už míč nemá svůj pevný tvar a hra s ním je nepohodlná. V takovém případě je řešení jednoduché: Míč potřebuje dofouknout. Hodí se i vaky na míče. Využijete je, pokud s míčem cestujete, např. do tělocvičny nebo na hřiště. Míče se bude lépe přenášet a vak mu navíc poskytne nezbytnou ochranu před poškozením.

Basketbalové míče

 • Pro nejmenší děti i profesionály
 • Vyrábí se z pryže, umělé a pravé kůže
 • Cena od 299 do 6 000 Kč

   
Basketbalové míče

Důležité parametry

Velikost míče

Velikost je rozhodující parametr při výběru basketbalového míče.

Velikost míče Obvod míče Váha míče Doporučený tlak Využití
Velikost 1 44 cm 177-179 g 4 PSI Hračka pro děti
Velikost 3
57 cm 300-310 g 7-9 PSI Basketbalový míč pro děti, rekreační
Velikost 5 70 cm 470-500 g 7-9 PSI Míč pro děti do 12 let
Velikost 6 74 cm 510-567 g 7-9 PSI Míč převážně pro ženy
Velikost 7 77 cm 567-650 g 7-9 PSI Míč pro muže

Materiál

Typ materiálu se odráží v přilnavosti a trvanlivosti míče. Výběr spočívá v tom, kde a jak často budete hrát. 


 • Pryž
  Největší výhodou pryžových a gumových míčů je jejich příznivá cena. Proto jsou vhodné zejména pro začínající hráče, do škol apod. Může se s nimi hrát v hale i venku. Nevýhodou je nižší trvanlivost.
   
 • Syntetická kůže
  Syntetická kůže je nejběžněji používaný materiál pro výrobu basketbalových míčů. Tyto míče jsou velmi trvanlivé a dobře se s nimi manipuluje. Syntetický materiál může mít speciální povrchovou úpravu pro použití v hale nebo venku.
   
 • Kůže
  Míč z pravé kůže využijí zejména vrcholoví a velice nároční hráči. Jedná se o nejkvalitnější materiál s s těmi nejlepšími vlastnostmi. Kožené míče jsou určeny zejména do haly – při použití venku by se příliš opotřebovávaly.

Vnitřní vs. venkovní použití

Basketbalové míče jsou určeny buď do haly (indoor) nebo na ven (outdoor). Jestliže chcete hrát převážně na venkovním hřišti, vybírejte míč z pryže nebo syntetické kůže, která má speciální povrchovou úpravu. Pravá kůže se na venkovní hraní nehodí, jelikož je drahá a nestojí za rychlé opotřebení.

V hale lze hrát takřka s čímkoli, ať už je míč z pryže, nebo umělé kůže s povrchovou úpravou k tomu určenou. Kožené míče jsou pak přímo určeny do haly.

Design

V oficiálních soutěžích se používá jednotný design podle standardu FIBA, to znamená hnědý/oranžový s černým žebrováním. Pro soukromé a rekreační využití si však můžete vybrat z pestré palety barev a provedení. Pořizujete-li basketbalový míč pro děti, vybírat můžete i z motivů např. se zvířátky a dalšími obrázky.

Jak nafouknout basketbalový míč

K nafouknutí basketbalového míče je nutné pořídit k tomuto účelu určenou jehlu. Tu bez problémů prostrčíte ventilkem. Pokud to jde obtížně, je vhodné jehlu navlhčit vodou nebo olejíčkem. Pomocí pumpičky míč nahustěte na tlak 0,3 kg na cm2. Poté počkejte 12 až 24 hodin a nechte míč „vytvarovat“. Potom v případě potřeby dohustěte. Celé nafukování míče na basketbal by mělo být pomalé. Pokud byste na to šli příliš zhurta, hrozí poškození. Míč ani nepodhušťujte ani nepřehušťujte, v takovém případě nebude mít optimální vlastnosti pro hru.

Údržba basketbalového míče

Pravidelnou údržbou prodloužíte životnost míče. Nevystavujte jej na přímém slunci a ve vysokých teplotách, jako je například rozpálené auto. Míč pouze opláchněte vlažnou vodou, případně použijte běžné mýdlo, a nechte volně uschnout. Nepoužívejte však agresivní mycí prostředky, jako jsou saponáty nebo rozpouštědla. Míč skladujte na čistém a suchém místě.

Jakou značku basketbalového míče vybrat? Mezi nejvyhledávanější patří ty následující:

Slovník pojmů - basketbalové míče

Pryž

Pryž je materiál používaný pro levnější basketbalové míče, musíme však počítat s kratší trvanlivostí. Pryžové míče jsou vhodné pro začátečníky, pro výuku ve školách a hru venku.

Syntetická kůže

Syntetická kůže je nejčastěji používaný materiál k výrobě basketbalových míčů. Oblibu si získala pro velmi dobrý poměr cena/výkon. Míče z umělé kůže mají různou povrchovou úpravu pro venkovní a halové použití.

Homologace FIBA

Míče splňující homologaci FIBA, tedy Mezinárodní basketbalové federace, vyhovují těmto technickým parametrům:

- jsou velikosti 7 a jejich obvod je 749–780 mm
- nesou na sobě název výrobce a sériové číslo
- vyrobeny jsou z pravé nebo syntetické kůže
- neobsahují žádné toxické látky nebo látky způsobující alergické reakce
- neobsahují těžké kovy
- mají odskok alespoň 1 300 mm při pádu z výšky 1 800 mm na tvrdý povrch
- v prostředí o teplotě 70 °C po dobu 7 dní nevykazují žádné změny vzhledu a dalších vlastností
- výrobce míče musí mít certifikaci FIBA

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01