Cykloelektronika vám změří množství ujetých kilometrů, rychlost a vybrané modely umí dokonce i navigovat. Celá kategorie zahrnuje sporttestery pro cyklistiku, cyklocomputery a cyklonavigace. Jednotlivé typy se od sebe liší funkčně, velikostí a typu displeje nebo technologií připojení cyklocomputeru se snímačem. Jaký je mezi nimi rozdíl a na co se při jejich výběru zaměřit?
Levnější a oproti bezdrátovým modelům vyžadují čas od času výměnu jen jedné baterie, která se nachází přímo v přístroji. Nedochází u nich k rušení signálu vinou světel s elektromagnetickým spínačem.
Bezdrátovou cykloelektroniku snadněji nainstalujete, protože není nutné tahat kabeláž od snímače k držáku na řídítkách. Kolo bez kabelů navíc vypadá estetičtěji. Počítejte s vyšší pořizovací cenou a častější výměnou dvou až tří baterií. Ty se totiž nacházejí nejen cyklocomputeru, ale i v čidlu na vidlici, případně snímači frekvence (drátové cyklocomputery mají baterii jen v samotném přístroji). Baterie však běžně vydrží jednu nebo dvě sezony.
Jelikož se sporttestery nosí na ruce, jejich displej je k tomu uzpůsoben. Je přibližně stejně velký, jako na klasických hodinkách a většinou je dotykový. Displej na základní obrazovce ukazuje zpravidla aktuální rychlost či vzdálenost. Dražší modely umožňují zvolit si, které ukazatele se vám budou na displeji zobrazovat.
Tento druh cykloelektroniky se na ruce nenosí, proto mohou mít i velké, až 2,7palcové, displeje, na něž se vejde více informací. Displeje jsou rovněž v naprosté většině monochromatické a ovládají se tlačítky po stranách.
Mají největší displeje, úhlopříčka dosahuje až 3,5", které jsou z důvodu zobrazení cyklomap navíc často barevné a dotykové. To však neplatí ve všech případech, a tak se můžeme i u dražších modelů nad 8 tisíc korun setkat s tlačítkovým ovládáním.
Dražší modely mohou obsahovat užitečnější funkce. Poznámka: Výčet funkcí v kategoriích je orientační a u jednotlivých modelů se může lišit.
Aktuální rychlost, najeté kilometry za dnešní den a celkově, doba jízdy, aktuální čas.
K funkcím základních modelů přidávají průměrnou a maximální rychlost, měření pro více kol, momentální nebo průměrnou rychlost šlapání, stopky, podsvícený displej a jeho nastavení nebo podporu dvou průměrů kol (typicky například silniční a MTB).
K funkcím cykloelektroniky střední třídy přidávají navíc výškoměr, měření teploty, tepové frekvence nebo podrobnou analýzu dat v počítači.
Cyklo sporttestery jsou z velké části multisportovní hodinky, což znamená, že kromě cyklistiky podporují ještě další sporty, jako je běh, lyžování apod. Pokud tedy kromě kola provozujete ještě další sporty, sporttestery jsou pro vás vhodnou volbou. Nevýhodou je vyšší cena. Nejlevnější sporttester s funkcemi pro cyklistiku pořídíte zhruba za 2 500 Kč a více.
Pokud se naopak zaměřujete pouze na cyklistiku a zároveň je u vás rozhodující cena, zvolte některý z cyklocomputerů. Pořídíte je již od několika málo stovek korun a přitom jsou svými funkcemi naprosto dostatečné pro většinu uživatelů. Připevňují se na kolo a na rozdíl od cyklo sporttesterů, které měří pomocí GPS, využívají snímače upevněné na předním kole.
Cyklonavigace jsou určené pro zkušené cyklisty, kteří vyráží na dlouhé vyjížďky, ať už v tuzemsku nebo v zahraničí. Na velkém displeji zobrazují nejen údaje, jako je rychlost či vzdálenost, ale také mapu.
Rozhodně doporučujeme osvědčené výrobce i přes možnou vyšší cenu. Jejich výrobky netrpí konstrukčními vadami, poruchovým softwarem, vadnými displeji nebo špatnými upínacími mechanismy na řídítka. Kromě objektivně kvalitnějšího zpracování není u značkových cyklocomputerů problém dokoupit náhradní díly či příslušenství, jako jsou snímače, hrudní pásy apod. Poskytují také kvalitnější záruční i pozáruční servis či technickou podporu, což u neznámých výrobců nemusí být pravidlem. Jejich nižší pořizovací cena se vám může v konečném důsledku vymstít ve velmi krátké životnosti nebo méně pohodlném používání.