Obnovit stránku

Jak vybrat lyžařské boty (NÁVOD)

Aktualizováno

Říká se, že lyžařské boty jsou minimálně stejně důležité jako lyže. Zajišťují pohodlí při jízdě a ovládání lyží, tudíž mají velký vliv na váš lyžařský výkon. Jakou ale zvolit délku boty nebo tuhost skeletu? Přečtěte si, jak správně vybrat takové lyžáky, abyste si to na svahu dokonale užili.

Otázky k výběru lyžařských bot

Kdy koupit nové lyžařské boty?

Když jsou vám už malé (u dětí a dospívajících) nebo je už máte dlouho a už jsou takříkajíc za zenitem. Jako každá jiná věc, i lyžařské boty mají svoji životnost, po jejíž době se rapidně mění jejich vlastnosti. Noha v nich plave místo toho, aby přesně sedla, tudíž nejste schopni plně využít potenciál lyží ani svých schopností.

K degradaci dochází postupně a změny si nemusíte v počátku vůbec všimnout. Podle toho, jak aktivní jste lyžař, lyžařská bota vydrží průměrně 3 až 5 let. Někteří výrobci uvádějí životnost asi 80 „lyžodnů“, tedy dnů, kdy jste lyžovali.

Jak změřit velikost chodidla?

 • Pro měření si vyberte vhodné místo, např. schody, zeď, kus nábytku, případně podobný předmět.
 • Na podlahu položte list papíru tak, aby jeho okraj končil u schodu či zdi.
 • Oblečte si stejné nebo podobné ponožky, jako jsou ty, ve kterých budete lyžovat.
 • Na papír přiložte chodidlo patou ke zdi.
 • U nejvzdálenějšího bodu chodidla, tedy u palce či ukazováčku, si udělejte značku tužkou.
 • Papír vyndejte a změřte na něm vzdálenost značky od konce papíru.
 • Ke změřenému údaji připočítejte 5 mm.
 • Hodnotu porovnejte s tabulkou pro určení velikosti bot.

Změřením získáte tzv. mondo point, tedy délku chodidla v nejdelším místě. Podle toho můžete začít vybírat lyžařské boty dle velikosti délky. Další, méně přesnou, metodou je obkreslení chodidla na papír a změření jeho délky v milimetrech.

Na našem webu můžete lyžařské boty seřadit podle norem EU, UK i US, dále i podle zmíněné stupnice mondo point. O volbě správné velikosti máme článek Jak vybrat správnou velikost bot. Najdete v něm instrukce pro přesné měření a také tabulky velikostí různých výrobců.

i Velikost vašeho levého a pravého chodidla se může lišit. Změřte je obě a řiďte se velikostí většího z nich.

Je rozdíl mezi pánskými a dámskými lyžařskými botami?

Ano, protože stavba chodidla, kotníku i lýtka se u žen i mužů liší. Ženy mají nižší lýtko než muži, proto je nižší i komín dámských přezkáčů. Ty mají oproti těm pánským také více izolačních vrstev.

Jak vysoušet vnitřní botičku?

Vzhledem k tomu, že většina vnitřních botiček je tvarovatelná, nedoporučuje se vyndávat je ze skeletu boty ani při vysoušení. Raději použijte vysoušeče, které vám boty spolehlivě vysuší. Vysoušeč Lenz Space warmer funguje na principu pasivního vytápění, model Lenz Space dryer navíc umožňuje i efektivní cirkulaci horkého vzduchu. Tato zařízení jsou vhodná také na vysoušení rukavic a oblečení.

Jak skladovat lyžařské boty?

Lyžařské boty skladujte vždy s lehce zapnutými přezkami, aby nedocházelo k deformaci skeletu boty. Ze stejného důvodu je nedávejte blízko topení.

Lyžařské boty

 • Nepřežeňte to s délkou boty
 • Důležitá je také tuhost skeletu
 • Mezi dámskými a pánskými lyžáky je rozdíl

Co je důležité při výběru lyžařských bot?

Délka boty
Délka boty

Nejzákladnější parametr při výběru lyžařských bot. Nejčastější chybou je volba příliš velkých bot. Takové špatně ovládají lyže a je v nich zima. Musíte „vytopit“ mnohem větší prostor než při správně zvolené velikosti boty. 99 % lyžařů má správnou velikost lyžařské boty stejnou, jaká je velikost jejich běžné boty.

 • Neznáte-li přesnou velikost svého chodidla, nejprve jej změřte.
 • Údaj následně převeďte podle tabulky pro určování velikosti boty.

Při výběru lyžařských bot výrobce Atomic nebo Salamon najdete číslování bot ve dvou velikostech. Vnitřní skelet a botička jsou v obou velikostech rozměrově stejné. Jediný důležitý rozdíl je ve vnitřní stélce, která je u menší velikosti výrazně silnější a v případě větší velikosti je o něco slabší.

Stélka v lyžařské botě

Proč výrobci umisťují dvě různé stélky do lyžařských bot? Pro některé lyžaře by určitá velikost mohla být ideální, ale příliš by je tlačil nárt z důvodu jiné stavby chodidla. Pokud však zvolí nižší stélku, problému by tak mohli předejít. Po zakoupení lyžařských bot k nim dostanete obě stélky. Záleží poté již čistě na vás, kterou zvolíte a která vám bude více vyhovovat.

Size adjuster

Šířka boty v nártu
Šířka boty v nártu

Druhý parametr, který je závislý na rozměru vašich nohou. Uvádí se v základní velikosti 26,5. Přesné údaje k dalším velikostem se neuvádí, nicméně k velikosti se přičítá nebo odečítá přibližně 1,5 mm.

Šířka lyžáků podle využití

 • Rekreační lyžáky - 104–106 mm
 • Univerzální, mírně sportovní lyžáky, případně rekreační - 103 mm
 • Sportovní lyžáky - 99–102 mm
 • Polozávodní lyžáky - kolem 98 mm
 • Závodní lyžáky - do 95 mm
Tuhost skeletu
Tuhost skeletu

Uvádí se v rozmezí od 40 do 170 a čím vyšší tvrdost, tím je přezkáč sportovnější a užší. Tuhost skeletu nám říká, jak je schopen přenášet sílu vyvinutou lyžařem na lyži. Čím vyšší číslo, tím potřebujete více vlastní síly k tomu, aby se komín boty dostal do ideálního sklonu. Je potřeba ale dodat, že tento údaj není žádná fyzikální veličina, takže každý výrobce s nim může nakládat zcela podle své vůle.


Pro výběr podle tuhosti lyžáku platí následující doporučení:

Úroveň lyžaře Tuhost (muži) Tuhost (ženy)
Začátečník 60–70 60
Mírně pokročilý 80–90 70
Sportovní lyžař 100–110 80
Výkonnostní lyžař 120–140 90–100
Závodník nad 140 nad 110
i

Hodnoty uvedené v tabulce platí pro průměrně těžké lyžaře. Lidí s vyšší hmotností volí o kategorii vyšší tuhost a naopak.

Slovník pojmů - lyžařské boty
Mondo point

Nejdelší rozměr chodidla v milimetrech, případně centimetrech. Jedná se tedy o reálnou vnitřní velikost (délku stélky) lyžáku v milimetrech.

Flexindex

Flex nebo flexindex je ukazatel tuhosti bot.

Komín

Horní část skeletu, která je už dámských lyžáků užší a pánských širší.

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06