Obnovit stránku

Naše pobočky jsou aktuálně otevřeny od pondělí do soboty pouze pro výdej zboží.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 347 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Jak vybrat outdoorovou obuv

Aktualizováno

Vybíráte si nové outdoorové boty, ale nevíte, které jsou pro vaše výlety ideální? V tomto průvodci vám s výběrem pomůžeme. Popíšeme si ty nejdůležitější parametry, podle kterých se orientovat, jako například materiál či typ membrány, a ukážeme si i nové vychytávky, které se vám budou v terénu hodit.

Průvodce výběrem outdoorových bot – OBSAH

Tipy pro výběr outdoorových bot

 1. Ujasněte si, kde budete v botách chodit. Na běžné výlety po polních cestách, nebo náročné výšlapy do hor? Zvažte také voděodolnost.
 2. Outdoorové boty mnoho lidí využívá každodenně. Nezaměřujte se tedy pouze na vzhled, ale především na pohodlí a osobní potřeby.
 3. K dispozici jsou tři základní typy: vysoké boty, nízké boty a sandály. Vybírejte mezi nimi v závislosti na délce výletu, náročnosti a počasí.
Outdoorové boty

Jaké boty vybrat, když vyrážím...

Do města

• Boty z lehkého textilu
• Nízké trekové/běžecké boty/sandály
• Membrána není nutná

Na jednodenní výlet

• Textil/kombinace s kůží
• Nízké trekové boty
• Membrána v závislosti na počasí

Na nízké hory

• Kožené, odolnější boty
• Spíše vyšší trekové boty
• Boty s membránou

Na vysokohorské túry

• Nubuková kůže – odolnost je priorita
• Pevné, vysoké boty
• Boty s membránou

Co je důležité při výběru outdoorových bot?

Náročnost túry

To, jak budete boty využívat, je alfou a omegou správného výběru. Od způsobu využití se totiž odvíjí valná většina vlastností:

 • Jednodenní výlety, zpravidla od jara do podzimu – pro občasné túry nebo vycházky vám budou bohatě stačit boty, které byste normálně využívali třeba na běh. Nemusí být ani tak voděodolné, protože je můžete vysušit doma. Vhodné jsou i nízké trekové boty ze syntetických materiálů, které nabízí o něco lepší odolnost, ale zároveň jsou lehké a prodyšné, a tak vám nebudou na noze vadit. Stačí zde i menší vzorek podrážky.
 • Vícedenní výlety po nízkých horách – na přechody českých a slovenských hor přemýšlejte o středně vysokých a vysokých trekových botách. Nároky na odolnost jsou zde vyšší, doporučujeme tedy raději kožené boty, i když tak musíte počítat i s větší hmotností.
 • Vysokohorská turistika – při výletech do vysokých hor musíte počítat s tím nejhorším. Ať už budete chodit po balvanech, písku nebo sněhu, určitě budete potřebovat velmi odolnou obuv. Vybírejte zde proto z vysokých bot, ideálně z nubkové kůže a s pořádnou podrážkou s hlubokým vzorkem.

Velikost outdoorových bot

Pro outdoorové boty je nejdůležitější, aby vám pevně držely na noze. Volné boty by vám při dlouhých výletech mohly způsobovat nepříjemnosti jako např. oteklé nohy nebo puchýře, protože noha by v nich „plavala“ do všech směrů. To samozřejmě neplatí pro sandály, protože tam pohyb nohy většinou velikost neovlivní. Nebojte se tak sáhnout po sandálech o trochu větších, než je vaše noha, aby vám případně nevyklouzávala na zem. Sandály se také obecně hodí spíše na kratší výlety.

Na Alza.cz si můžete boty jednoduše seřadit podle norem EU, UK a US. Seřazeny jsou také podle stupnice Mondo point, která online nakupování bot dále usnadňuje. Uvádí totiž přesný rozměr vnitřního prostoru boty v milimetrech, takže si můžete vybrat takové boty, které vám budou perfektně sedět. Zároveň jsme pro vás připravili specializovaný článek Jak vybrat správnou velikost bot.

V neposlední řadě nabízíme, stejně jako kdekoliv jinde, 14denní lhůtu na vrácení obuvi, která vám nesedí.

Materiál

Je velmi důležité vzít v úvahu materiál boty, který definuje její pohodlí, vnější odolnost i další vlastnosti. Pozornost zaměřte zejména na ten svrchní, protože ten určuje, jak moc je daná bota prodyšná a kolik toho vydrží. Co se týče svršku, nejčastěji se setkáte s následujícími materiály.

 • Kůže – patří k těm nejodolnějším materiálům vůbec. Kožené outdoorové boty jsou často odolnější proti vodě a neprodřou se tak snadno jako ostatní. Nevýhodou bot z kůže je ale špatná prodyšnost, a proto je nutné tyto boty po každém výletě vysoušet. Aby boty vydržely co nejdéle, je důležitá impregnace.
 • Nubuková kůže, semiš – pokud potřebujete zvláště odolnou obuv, vhodné bude hledat boty z nubukové kůže nebo ze semiše. V obou případech se jedná o speciálně upravenou kůži, která je mnohem pevnější, zároveň ale náchylnější ke znečištění. Od bot z těchto materiálů můžete očekávat maximální ochranu nohy pro ten nejnáročnější horský terén, avšak důležité je pravidelné čištění a impregnace.
 • Syntetický materiál, textil – hlavním plusem outdoorových bot ze syntetiky nebo textilu je skvělá prodyšnost a nízká hmotnost. Nejsou ovšem tak odolné jako kožené boty. Počítejte proto s použitím impregnačního spreje, pokud chcete, aby vám boty vydržely déle.
 • Kůže + textil – zlatou střední cestou je kombinace kůže a textilu. Boty vyrobené z kombinace těchto materiálů jsou zpravidla lehčí než boty kožené, ale zároveň o něco odolnější než boty z textilu. Při koupi počítejte s o něco nižší životností, ta je ovšem vynahrazena přívětivější cenou.

Podšívka a stélka v botě slouží především vašemu pohodlí. Odvádí od nohy vlhkost, přidává celé botě na odolnosti a podílí se i na tlumení. Z hlediska materiálů se nejčastěji setkáte s textilem nebo nylonem, který zajistí největší komfort a v kombinaci s koženým svrškem i dostatečnou odolnost pro náročnější výlety. Ty nejodolnější boty mají ovšem i podšívku z kůže.

Další velmi důležitou částí odolných bot je membrána. Boty s membránou jsou více voděodolné (pouští ven pot, ale nepouští dovnitř vodu), případně nabízí i lepší tepelnou izolaci, což někteří jistě ocení. Bota se ovšem stále musí impregnovat a z důvodu vrstvy navíc je také o něco méně prodyšná. Pokud vybíráte z bot s membránou, narazíte například na tyto typy:

 • Gore-Tex Extended Comfort – membrána, která skvěle poslouží pro základní nepromokavost. Není nijak zvlášť drahá, nabízí skvělou prodyšnost, avšak chybí jí tepelná izolace.
 • KEEN.DRY – boty s membránou KEEN.DRY se vyznačují vynikající nepromokavostí, ale zároveň umožňují volný průchod potu a vlhkosti ven z boty v podobě molekul páry. Ani zde se ovšem nedohledáte tepelné izolace.
 • Omni-Tech – třívrstvá membrána s vodním sloupcem až 10 000 mm, která se vyrovná s jakoukoliv nepřízní počasí. Stejně jako předešlé membrány, má i Omni-Tech mikroporézní membránu, která umožňuje odvod vody z boty, aniž by se vnější vlhkost dostala dovnitř. Při správné péči jí tyto vlastnosti zůstanou trvale.
 • OutDry – technologie, při které se části boty místo běžného sešívání k sobě pevně spojují laminací. Vzniká tak bota úplně beze švů a do boty logicky proniká absolutní minimum vlhkosti i zimy. Pravděpodobně vás napadá otázka prodyšnosti, ale ta je řešena díky svrchní vrstvě boty, která je u bot s membránou OutDry velice prodyšná. Nohy vám tak zůstanou suché a v teple, což jsou velmi důležité faktory, když přijde řeč na pohodlí.

Podešev je jediná část boty, která přichází do přímého kontaktu s terénem. Tato gumová část boty je většinou přímo přizpůsobena dané botě tak, aby chůze byla co nejpohodlnější. Asi největším výrobcem gumových podešví je firma Vibram. Při výběru hraje roli i vzorek podešve. Obecně platí, že čím hlubší je, tím více se bota hodí do náročnějšího terénu.

Velmi důležitou částí je také mezipodešev. Díky této vrstvě mezi svrškem a podešví jsou totiž boty značně pohodlnější. Úkolem této části boty je především tlumení nárazů a zajištění celkové stability chodidla. Většina bot zde také má své specifické tlumící systémy.

Dodatečné vlastnosti

Při výběru outdoorové obuvi je také dobré zamyslet se nad tím, co dalšího byste mohli od bot vyžadovat. Mezi nejdůležitější vlastnosti patří:

 • Nepromokavost – nepromokavé boty jsou schopny udržet vodu a vlhkost mimo vnitřní část boty. Tato vlastnost je tedy jednou z nejzákladnějších, kterou byste měli u bot hledat. Déšť či bouřky vás tak nezastihnou nepřipravené. Ochrannou vrstvu je třeba obnovovat impregnačním sprejem.
 • Voděodolnost – další stupeň ochrany proti vodě. Voděodolné boty by měly být schopné do jisté míry odolávat vodnímu tlaku, a tak se v takové obuvi můžete i krátkou dobu brodit řekou nebo potokem. Pokud hledáte boty na delší, náročné výlety, je tato vlastnost nezbytná. I zde je potřeba pravidelné ošetření impregnačním sprejem.
 • Prošívání – prošívání má zásadní dopad na voděodolnost boty. Zpravidla platí, že čím více má bota švů, tím více vody se do ní může dostat a také je více náchylná na poškození.
 • Šněrování – obzvláště na delší túry potřebujete, aby vám bota perfektně držela na noze. U bot do náročnějšího terénu proto najdete kovová očka a háčky, díky kterým se budou tkaničky lépe vázat a také déle vydrží.

Nabídka bot dle typu

Nízké outdoorové boty

Nízké outdoorové boty

 • Každodenní využití a lehký terén
 • Široké spektrum materiálů
 • Velmi prodyšné a dostatečně odolné

Nízké outdoorové boty představují zlatou střední cestu, pokud sháníte univerzální boty. Často je totiž využijete i jako každodenní obuv díky jejich nízké hmotnosti. Materiál je v případě nízkých bot rozmanitý, ale pokud nechcete šlápnout vedle ani při delších túrách, doporučujeme poohlédnout se po voděodolnosti. Celkově se ale nízké boty pro náročnější terén moc nehodí.

Vysoké outdoorové boty

Vysoké outdoorové boty

 • Pro náročnější terén
 • Většinou z kůže nebo odolného syntetického materiálu
 • Nejodolnější obuv pro horské túry

Vysoké outdoorové boty si dávají za hlavní cíl odolnost. Pokud tedy hledáte obuv na delší výlety do náročného terénu, doporučujeme vybírat právě z vysokých bot. Nabízí také podporu kotníku, díky čemuž je vaše noha celkově lépe chráněná proti zranění v terénu.

Outdoorové sandály

Sandály

 • Lehká obuv pro nenáročné výlety
 • Různé typy konstrukcí dle vašich preferencí
 • Nejprodyšnější, ale bez ochrany chodidla

Sandály jsou nejoblíbenějším typem obuvi především v teplých letních měsících. Velkou výhodou je otevřená konstrukce, díky níž noha skvěle větrá a bota zároveň skoro nic neváží. Sandály jsou tak ideální volbou pro nenáročné výlety. Na horších cestách ale hrozí, že budou nepohodlné, protože do nich snadno zapadne každý kamínek a bota je také celkově měkčí. Logicky se u nich nedočkáte ani mechanické ochrany.

Nabídka bot dle určení

Pánské outdoorové boty

Pánské outdoorové boty

 • Mondo point 242–315 mm
 • EU velikosti 36–48
 • Všechny typy bot i materiálů

Pánské boty se zpravidla vyznačují větší velikostí a občas i o něco širším tvarem boty. Není ovšem třeba brát určení dogmaticky. Vždy se může stát, že má dáma o něco větší chodidlo, než jsou běžné velikosti, a v takovém případě není problém zakoupit pánskou obuv. Nemusíte se tedy vůbec bát žádných zdravotních problémů nebo nepohodlí.


Dámské outdoorové boty

Dámské outdoorové boty

 • Mondo point 225–280 mm
 • EU velikosti 36–42
 • Široký výběr typů, materiálů i designu

Dámské boty se většinou vyrábí v menších velikostech a s užší stopou, aby plně vyhovovaly většině žen. Ovšem podobně jako v případě bot pánských, není problém, když má pán dámské boty, nebo naopak. Dalším zvykem je, že dámské boty jsou většinou o něco barevnější a designově rozmanitější.


Dětské outdoorové boty

Dětské outdoorové boty

 • Mondo point 146–248 mm
 • EU velikosti 24–39
 • Uzpůsobeny dětem, často rychlošněrování

V této kategorii najdete ideální boty pro svoji ratolest. V první řadě se liší samozřejmě velikostí, ale mohou být uzpůsobeny i jinak. Kromě snazšího nazouvání díky rychlošněrování se můžete setkat např. i se speciální úpravou, která zabraňuje zploštění chodidel nebo podobné problémy do jisté míry zmírňuje.


Slovník pojmů – outdoorová obuv

Gore-Tex

Gore-Tex je speciální druh membrány, která se používá v kombinaci s odolnými textiliemi. Chlubí se trvalou nepromokavostí a vysokou odolností vůči mrazu, přičemž si stále zachovává svoji prodyšnost.

Části boty

Každá bota se skládá hned z několika částí, z nichž každá má svůj důležitý úkol. Jde třeba o podešev, svršek, membránu atd. Kde se jednotlivé části nachází a k čemu slouží, se dozvíte v článku.

Nubuková kůže a semiš

Pokud hledáte ty nejodolnější boty a nestačí vám klasická kůže, pravděpodobně by se vám hodila obuv z broušené kůže. Ta totiž za cenu nutnosti častější údržby značně zlepšuje pevnost a celkovou odolnost boty. Druhů broušené kůže je hned několik, ale nejčastější je právě nubuk a semiš.

Slovník pojmů

WEB8