Obnovit stránku

Jak vybrat sjezdové lyže

• Autor: Redakce

Výběr sjezdových lyží ovlivňuje více faktorů, především terén, v němž plánujete jezdit, vaše lyžařské schopnosti, a v neposlední řadě i výška a hmotnost lyžaře. Hledáte-li tipy jaké koupit lyže na sjezd, jste tu správně. 

Jak vybrat sjezdové lyže

Nejčastější otázky při výběru sjezdových lyží

Je těžké začít lyžovat? Jaké lyže si vybrat?

Co se týče náročnosti techniky, lyžování pro vás bude pravděpodobně jednodušší než například snowboarding. V počátcích se nevyhnete množství nepříjemných pádů, ale lyžařské vázání se, na rozdíl od snowboardového, v případě pádu odepne, a tak se eliminuje riziko vymknutí kotníku či zlomeniny nohy. Pro začátek si vyberte kratší lyže s výraznějším vykrojením, učení vám půjde snáze.

Jak vybrat lyže podle typu terénu?

Vliv na to, jaké lyže si nakonec pořídíte, má i to, na jakém terénu rádi jezdíte, nebo předpokládáte, že jezdit budete. Každý typ terénu (viz níže), totiž vyžaduje určitý typ lyží.

 • Upravená trať - vyžaduje běžné „univerzální“ lyže
 • Celodenní, převážně upravená, ale i rozměklá trať s okolním terénem - s vědomím tohoto typu trati je dobré použít tzv. typ allmountain
 • Trať i terén - ideální jsou opět modely allmountain, ale ty s větší šířkou
 • Převážně či výlučně terén - hledejte tzv. typy offride nebo freeride
 • Speciální užití (prašan, skialpinismus, snowpark) - pro tyto účely se používají speciální typy lyží

Jak připravit lyže na sezónu?

Lyže nejsou na údržbu příliš náročné. Stačí vždy před sezónou zkontrolovat a případně správně nastavit vázání (nastavení vázání se přizpůsobuje hmotnosti lyžaře), zkontrolovat a navoskovat skluznice a případně nabrousit hrany.

Jak se o lyže starat během sezóny?

Po každém návratu ze svahu byste neměli zapomenout:

 • Očistit lyže od sněhu a vysušit
 • Skladovat lyže na suchém místě, abyste předešli rezivění a následnému otupení hrany
 • Zkontrolovat skluznici a hrany – v případě poškození nechat zacelit, resp. vybrousit poškození

Jaký použít vosk na sjezdové lyže?

Voskování lyží není žádná věda. Pokud si kladete otázku, jaký vosk na sjezdové lyže bude nejvhodnější, řiďte se okolní teplotou. Výrobci totiž druhy vosků barevně rozdělují podle toho, pro jakou teplotu jsou určeny. Existuje i celá řada specializovaných vosků, v základních řadách se setkáme s pěticí následujcících:

 • Zelená - určena pro nejnižší teploty (od -7 °C níže)
 • Modrý - pro teplloty od -3 °C do -8 °C
 • Fialový - pro teploty kolem nuly, cca od -1 °C do +1 °C
 • Červený - pro teploty od 0 °C do 3 °C
 • Žlutý - určený pro teplé počasí nad nulou, nejčastěji na jaře

Jak vybrat lyže pro děti?

Výběr sjezdových lyží pro dítě není nic složitého, jen je potřeba se držet jednoduché zásady: Správná délka lyží by měla být o 10 až 20 centimetrů kratší, než je výška dítěte. To znamená, že dítě s výškou 100 centimetrů by nemělo lyžovat na lyžích delších než 90 cm. Přehledněji najdete velikost lyží rozepsanou v následující tabulce:

Výška dítěte Délka lyží
80 - 90 cm 70 cm
100 cm 80 - 90 cm
105 cm 90 cm
110 cm 90 - 100 cm
115 cm 100 cm
120 cm 100 - 110 cm
125 cm 110 cm
130 cm 110 - 120 cm
135 cm 120 cm
140 cm 120 - 130 cm
145 cm 130 cm
150 cm 130 - 140 cm

Jak správně vybrat hůlky ke sjezdovým lyžím?

Orientačně délku lyžařských hůlek vypočítáte tak, že svou tělesnou výšku vynásobíte číslem 0,7. Nejlepší je však hůlky vyzkoušet a ověřit si, zda mají skutečně správnou délku.

 • Hůlku otočte tak, aby se rukojeť dotýkala země a chyťte ji těsně pod kroužkem

 • Zaujměte lyžařský postoj, mírně se předkloňte a pokrčte kolena

 • Vaše předloktí by v této poloze mělo s ramenem svírat 90stupňový úhel

Pokud byste lyžovali s příliš krátkými hůlkami, museli byste se na sjezdovce nepřirozeně hrbit. Příliš dlouhé lyžařské hůlky by vás zase nutily přenášet těžiště příliš dozadu a lyžařský postoj by opět nebyl správný.


Sjezdové lyže

 • Podstatný je tvar a délka lyží
 • Na upravenou sjezdovku i freeride
 • Množství různých modelů


Jak vybrat sjezdové lyže – důležité parametry

Tvar skluznice

Tvar skluznice

Skluznice je ta část lyže, která se dotýká sněhu. Existují klasické rovné a vykrojené tzv. carvingové lyže. Čím je vykrojení větší, tím jednodušší bude na lyžích zatáčet. Carvingové lyže s výrazným vykrojením však budou dosahovat nižší rychlosti. Pro rychlou jízdu se proto hodí lyže s menším vykrojením.

 • Pro začátečníky je vhodné co největší vykrojení (radius lyží 9–12 metrů). Na takovýchto lyžích budete sice pomalejší, nicméně ostré zatáčky vám nebudou dělat problémy.
 • Zkušení lyžaři vyhledávající rychlou jízdu mohou sáhnout po lyžích s menším vykrojením (radius lyží 13–17 metrů).
Tuhost lyží

Materiál skluznice

Sjezdové lyže můžeme rozlišovat také podle materiálu, ze kterého je skluznice vyrobena. Skluznice mohou být většinou ze tří možných materiálů a proto je rozdělujeme na tři typy:

 • Extrudovaná skluznice: Jedná se o nejlevnější způsob výroby skluznic a proto se také používá nejčastěji u lyží nižší cenové kategorie. Hlavní nevýhodou tohoto materiálu je jeho měkkost a z toho důvodu se skluznice dokáže lehce poškrábat. Na druhou stranu se dá velmi lehce opravit a skvěle absorbuje vosk. Hodí se především na sjezdovky, kde nemají příliš velkou šanci se poškodit.
 • Spékaná skluznice: Tuto skluznici najdeme především u středně drahých a těch nejdražších lyží z důvodu složité a nákladné výroby. Hlavní výhodou tohoto typu skluznice je skvělá skluznost a také dobrá odolnost proti poškrábání. Díky vyšší hustotě molekul také lépe absorbuje vosk, ale na druhé straně se zase hůře opravuje. Tento typ skluznice se dá využít jak na sjezdovkách, tak mimo ně. Díky zvýšené odolnosti zvládne i nájezd na některé překážky bez výrazného poškození.
 • Grafitová skluznice: Grafitová skluznice je vylepšená verze spékané, jelikož se do ni přidává příměs grafitu. Díky tomu skluznice dostává mnohem lepší kluzné vlastnosti a také lépe absorbuje vosk. Další výhodou je také jednoduchá oprava, kdy stačí poškozenou část vyříznout a nahradit novou částí skluznice. Tento typ využijete jak na sjezdovce, tak ve snowparku.
Tuhost lyží

Tuhost sjezdových lyží

Tuhost lyže je daná materiálem použitým na výrobu jádra. Měkčí jádra jsou vyrobena z kompozitních materiálů, zatímco tvrdší lyže mívají dřevěné jádro posílené titanovými výztuhami.

 • Pro začínající lyžaře, kteří se nepohybují velkou rychlostí a upřednostňují opatrnější jízdu, jsou vhodné lyže z měkčích materiálů. Na měkčích lyžích se snáze vybírají obloučky, což začátečníci určitě ocení. Příliš měkká lyže by však ve vyšší rychlosti mohla začít nepříjemně kmitat.
 • Tvrdší lyže jsou určeny především zkušeným lyžařům, kteří mechanické vlastnosti ocení zejména ve vysokých rychlostech. Na slalom je však potřeba vyvinout více energie, protože tvrdé lyže hůře zatáčejí.
Tuhost lyží

Typy vázání

Výběr správného vázání je velice důležité, jelikož každé vázání dovoluje lyžaři provádět něco jiného, ať už jde o lepší přenos sil na lyže, průběh lyže v oblouku, či jednodušší a rychlejší rotace lyží na freestyle. Jaké druhy existují?

 • Závodní vázání: Hlavním rozdílem, kterého si po vizuální stránce můžeme všimnout, je to, že oproti ostatním vázáním má to závodní oddělenou část špičky a paty. Tato vázání jsou mnohem tužší a jsou vytvořena pro extrémní rychlosti, kterých rekreační lyžaři většinou nedosahují. Tato vázání jsou dělána tak, aby vydržela co nejvíc při prudkých pohybech a zabraňují předčasnému vypnutí lyžáky z vázání.
 • Rekreační vázání: Jde o nejčastější typ vázání, které najdeme skoro na všech lyžích. Toto vázání lze manuálně nastavit na osobní váhu tak, aby při případném pádu vázání automaticky vyhodilo lyžáku od sebe. Jsou dělána především na jednoduché a rekreační ježdění. V případě větších sjezdů a prudších pohybů by se mohlo stávat, že by lyžáka automaticky vypínala při každém prudším pohybu.
 • Sportovní vázání: Jde o jakousi střední cestu mezi závodním a rekreačním vázáním. Je určeno především pro pokročilé lyžaře, kteří sjíždí již prudší sjezdy a občas provádí také prudší oblouky. Sportovní vázání je o něco více tužší oproti tomu rekreačnímu a v případě vyšších rychlostí by se tak nemělo stávat, že by vázání samo vypínalo lyžáku.
 • Freestylové vázání: Toto vázání je určeno především pro lyžaře jezdící freestyle, freeride či skiapl. Špička a pata se zde montuje zvlášť. Toto vázání má pod sebou ještě jednu speciální vrstvu, která tlumí nárazy po skocích. Tato vázání mají také mnohem vyšší vypínací síly, jelikož si nemohou dovolit, aby jim během letu ve vzduchu odpadla lyže.
Délka lyží

Délka sjezdových lyží

Při výběru délky lyží by měla platit zákonitost: čím méně zkušený lyžař jste, tím kratší lyže byste si měli vybrat.

 • Kratší lyže – lyže, které jsou o 15–20 centimetrů kratší než výška lyžaře, jsou vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé, stejně tak i pro lyžaře s nižší tělesnou hmotností, kterým by se na dlouhých lyžích hůře zatáčelo.
 • Delší lyže – lyže přibližně stejně dlouhé jako výška lyžaře umožňují dosahovat vyšší rychlosti a jsou vhodné pro zkušenější jezdce, kterým díky dobře zvládnuté technice nebude činit problémy vybírat zatáčky.

Jak vybrat sjezdové lyže – tabulka doporučených délek lyží


Váha lyžaře v kg Výška lyžaře v cm Délka lyží v cm – začátečník Délka lyží v cm – pokročilý
18+ 114+ 98+ 108+
23+ 122+ 106+ 116+
27+ 130+ 114+ 124+
32+ 137+ 122+ 132+
39+ 145+ 130+ 140+
45+ 152+ 138+ 148+
52+ 160+ 146+ 156+
59+ 168+ 154+ 164+
66+ 175+ 162+ 172+
73+ 183+ 170+ 180+
Šířka lyží

Šířka lyží

Výběr šířky lyží závisí zejména na terénu, ve kterém budete lyžovat. Šířka lyže se měří v oblasti vázání, pod botou.

 • Na upravenou sjezdovku se hodí spíše užší lyže (široké maximálně 70 milimetrů), na kterých se vám bude snáze přenášet váha na hranu.
 • Do hlubokého sněhu na freeride se zase hodí širší lyže (široké 70 a více milimetrů), které se díky širší skluznici nebudou tolik bořit do hlubokého sněhu.
i Na lyžích se stává mnoho nehod a úrazů. Ať už jste začátečník, nebo zkušený lyžař, neměli byste zapomínat na bezpečnost a nosit lyžařskou přilbu, v ideálním případě i chránič páteře.

Slovník pojmů – sjezdové lyže

Chránič zad – páteřák

Chránič zad se označuje také pojmem „páteřák“. Slouží k ochraně páteře před poškozením v případě pádu, a spolu s přilbou by měl patřit do výbavy každého lyžaře.

Skluznice

Část lyže, která se dotýká sněhu.

Radius

Radius lyže je geometrická hodnota bočního vykrojení lyže. Čím je radius lyže menší – lyže je více vykrojená, tím lyže lépe zatáčí, ale při přímé jízdě je méně stabilní. Lyže s větším radiusem, tedy menším vykrojením, jsou vhodnější na přímý sjezd a pro zkušené jezdce s výbornou technikou.

Vázání

Vázání slouží k připojení lyže k chodidlu lyžaře. Je navrženo tak, aby se v případě pádu lyže odepnula, a eliminovalo se tak riziko úrazu.


Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08