Skateboardy si nejčastěji spojíte s triky ve skateparcích, ale jsou skvělé i na dopravu po městě. Univerzálnost a dobrá ovladatelnost z nich dělá vyhledávanou volbu pro širokou škálu sportovců. Poradíme vám, jaká by měl mít skateboard kolečka, desku, trucky a gripy.
Jezdit na skejtu za deště není dobrý nápad. V mokru to mnohem více klouže a hrozí zranění. V důsledku nasátí vodou může dojít k deformaci desky a ložiska mohou zrezavět. Pokud však není jiné možnosti, vyhýbejte se příliš silnému dešti a kalužím. Následně skateboard po návratu pořádně osušte.
Skateboardy se liší velikostí a tvrdostí koleček, šířkou a dalšími vlastnostmi. Pro jízdu po městě jsou lepší trvdší a větší kolečka, zatímco pro freestyle se lépe hodí měkčí a s menším průměrem. Obecně platí, že čím měkčí a menší kolečka, tím lepší stabilita a pomalejší jízda. Skateboard vybírejte podle použití na základě parametrů.
Zkušenější jezdci volí často tvrdší kolečka, která jim pomohou vyvinout velkou rychlost, a proto se hodí pro profesionální ježdění. Pokud se zaměřují na triky, volí naopak kolečka měkčí, která jsou pomalejší. Zkušenější jezdci si také skateboard skládají z jednotlivých komponentů podle potřeby. Začátečníkovi většinou stačí kompletní skateboard.
Desky jsou složeny z 5 až 9 vrstev. Nejkvalitnější skateboardy jsou z kanadského javoru a vynikají dobrou pružností a pevností. Začátečníkům dobře poslouží i levnější čínský javor, buk či dub. Ještě méně peněz vás budou stát skateboardy z lamina a PVC, které jsou vhodné spíše na klidnější jízdu po městě než divoké triky. Nejsou tak pevné a mohly by se při dopadu zlomit.
Trucky se starají o přesné a stabilní zatáčení. Vybírejte je podle šířky desky a stylu jízdy. Jsou jednou z nejtěžších částí na celém skateboardu, proto je na triky dobré pořídit odlehčené trucky s dutými osami nebo z titanu.
Trucky mají tři základní velikosti:
Menší kolečka jsou lehčí, ale pojedou pomaleji a mají také horší prostupnost nerovnostmi.
Průměr:
Tvrdost:
Měkčí kolečka se lépe chovají na hrubším povrchu, jsou však pomalejší. Absorbují vibrace a jsou přilnavější Tvrdá kolečka jsou lepší na hladkých betonových plochách, jelikož jsou velice rychlá.
Ložiska zajišťují hladkou rotaci koleček. Kvalita ložisek se uvádí na stupnici ABEC od 1 do 9, kde číslovka 9 znamená nejkvalitnější ložisko. Čím vyšší kvalita ložiska, tím skateboard rychleji a plynuleji jede. Za dobrá ložiska se dá považovat vše od ABEC 5 výše.
Caster je jednou z hlavních částí skateboardu. Uchycuje se do něj kolečko a je otočitelný o 360°. Při jízdě podléhá největšímu zatížení. U některých skateboardů není vyměnitelný, doporučujeme však modely s vyměnitelnými castery.
Kovové části, které se šroubují na desku, a na ně se potom připevní kolečka s ložisky. Velikost trucků se odvíjí od šířky desky. Mezi trucky a desku se někdy vkládají gumové podložky.
Prostor připomínající vypuštěný bazén pro triky a rychlé projíždění na skateboardu.
Slovník pojmů
Velikost desky
Skateboardy mají charakteristický obdélníkový tvar desky, která je na obou stranách rovnoměrně zaoblená. Liší se velikostí a použitým materiálem.
Na jízdní vlastnosti skateboardu má zásadní vliv šířka a délka prkna. Širší desky jsou vhodné pro začátečníky a vyšší a robustnější postavy s většími chodidly. Naopak drobnější jezdci a příznivci technického skateboardingu sáhnou po skejtech s užšími deskami. Díky svým rozměrům se více hodí na triky.