Obnovit stránku

Jak vybrat skateboard

Aktualizováno

Skateboardy si nejčastěji spojíte s triky ve skateparcích, ale jsou skvělé i na dopravu po městě. Univerzálnost a dobrá ovladatelnost z nich dělá vyhledávanou volbu pro širokou škálu sportovců. Poradíme vám, jaká by měl mít skateboard kolečka, desku, trucky a gripy.

Muž na skateboardu
Výhody a nevýhody
 • Výborná ovladatelnost
 • Tvrdá a odolná kolečka
 • Skvělý na triky na U-rampě
 • Vhodný na kratší jízdu po městě
 • Nižší stabilita než longboardy
 • Malá kolečka se mohou zasekávat o nerovnosti

Nejčastější otázky při výběru skateboardu

Jak se při jízdě na skateboardu chránit?

Bezpečnost není radno podceňovat, ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec. Základem je helma, doporučujeme ale i chrániče kolen, loktů, zápěstí a dlaní.

Je možné jezdit za deště?

Jezdit na skejtu za deště není dobrý nápad. V mokru to mnohem více klouže a hrozí zranění. V důsledku nasátí vodou může dojít k deformaci desky a ložiska mohou zrezavět. Pokud však není jiné možnosti, vyhýbejte se příliš silnému dešti a kalužím. Následně skateboard po návratu pořádně osušte.

Hodí se jeden typ skateboardu pro jízdu po městě, rampu i skatepark?

Skateboardy se liší velikostí a tvrdostí koleček, šířkou a dalšími vlastnostmi. Pro jízdu po městě jsou lepší trvdší a větší kolečka, zatímco pro freestyle se lépe hodí měkčí a s menším průměrem. Obecně platí, že čím měkčí a menší kolečka, tím lepší stabilita a pomalejší jízda. Skateboard vybírejte podle použití na základě parametrů

Záleží při výběru skateboardu na zkušenostech jezdce?

Zkušenější jezdci volí často tvrdší kolečka, která jim pomohou vyvinout velkou rychlost, a proto se hodí pro profesionální ježdění. Pokud se zaměřují na triky, volí naopak kolečka měkčí, která jsou pomalejší. Zkušenější jezdci si také skateboard skládají z jednotlivých komponentů podle potřeby. Začátečníkovi většinou stačí kompletní skateboard.

Skateboardy

 • Nejrozšířenější typ prkna
 • Velmi dobře ovladatelné
 • Ideální na U-rampy a do skateparků
Skateboardy

Důležité parametry

Velikost desky

Velikost desky

Skateboardy mají charakteristický obdélníkový tvar desky, která je na obou stranách rovnoměrně zaoblená. Liší se velikostí a použitým materiálem.

Na jízdní vlastnosti skateboardu má zásadní vliv šířka a délka prkna.  Širší desky jsou vhodné pro začátečníky a vyšší a robustnější postavy s většími chodidly. Naopak drobnější jezdci a příznivci technického skateboardingu sáhnou po skejtech s užšími deskami. Díky svým rozměrům se více hodí na triky.

VěkVýška postavyVelikost chodidla (EUR)Rozměry desky (š × v)
Do 5 letDo 90 cmDo 34Do 6,5" × 27,2"
6–8 let1 m35–387" × 28"
9–12 let1,3 m39–417,3" × 29"
13 a více let1,6 m42 a větší7,4" × 30,8 a větší
Materiál desky

Materiál desky

Desky jsou složeny z 5 až 9 vrstev. Nejkvalitnější skateboardy jsou z kanadského javoru a vynikají dobrou pružností a pevností. Začátečníkům dobře poslouží i levnější čínský javor, buk či dub. Ještě méně peněz vás budou stát skateboardy z lamina a PVC, které jsou vhodné spíše na klidnější jízdu po městě než divoké triky. Nejsou tak pevné a mohly by se při dopadu zlomit.

Podvozek

Podvozek (truck)

Trucky se starají o přesné a stabilní zatáčení. Vybírejte je podle šířky desky a stylu jízdy. Jsou jednou z nejtěžších částí na celém skateboardu, proto je na triky dobré pořídit odlehčené trucky s dutými osami nebo z titanu.

Trucky mají tři základní velikosti:

 • Nízké – poskytnou zvýšenou stabilitu při flipech a dalších tricích, upevňují se na ně menší kolečka (typicky s průměrem 50–53 mm). Nejsou příliš vhodné na dopravu po městě.
 • Střední – univerzální velikost vhodná pro většinu stylů. Osazují se nejčastěji kolečky o průměru 54 až 59 mm.
 • Vysoké – vhodné na carving nebo cruising. Používají se s 56mm a většími kolečky. Dobře se ovládají ve vyšší rychlostech a jsou tak vhodnější pro ježdění po městě.

Kolečka

Kolečka

Menší kolečka jsou lehčí, ale pojedou pomaleji a mají také horší prostupnost nerovnostmi. 

Průměr:

 • 50–53 mm – malá a pomalejší kolečka, poskytnou stabilitu při tricích, vhodné na technické ježdění.
 • 54–59 mm – univerzální velikost vhodná pro jízdu jak ve skateparcích, tak po městě.
 • 60 mm a více – velmi rychlé, lépe projedou hrubším terénem. Používají se spíše u longboardů a cruiserů. Nejsou vhodná na triky, ale ježdění po městě bude daleko příjemnější.

Tvrdost:

Měkčí kolečka se lépe chovají na hrubším povrchu, jsou však pomalejší. Absorbují vibrace a jsou přilnavější Tvrdá kolečka jsou lepší na hladkých betonových plochách, jelikož jsou velice rychlá.

 •  78a–87a – nejměkčí, nevhodná na hladké povrchy či bazénové ježdění. Používají se spíše u longboardů.
 •  88a–95a – rychlá, vhodná na hrubší povrchy, street skate apod.
 •  96a–99a – jsou rychlá, přilnavá a vhodná na hladké povrchy. Doporučujeme je pro začátečníky do skateparků.
 •  101a a vyšší – nejrychlejší a nejtvrdší kolečka. Jsou ideální na profesionální ježdění v dobře upravených parcích.
Ložiska

Ložiska

Ložiska zajišťují hladkou rotaci koleček. Kvalita ložisek se uvádí na stupnici ABEC od 1 do 9, kde číslovka 9 znamená nejkvalitnější ložisko. Čím vyšší kvalita ložiska, tím skateboard rychleji a plynuleji jede. Za dobrá ložiska se dá považovat vše od ABEC 5 výše.

Slovník pojmů - skateboardy

Caster

Caster je jednou z hlavních částí skateboardu. Uchycuje se do něj kolečko a je otočitelný o 360°. Při jízdě podléhá největšímu zatížení. U některých skateboardů není vyměnitelný, doporučujeme však modely s vyměnitelnými castery.

Trucky

Kovové části, které se šroubují na desku, a na ně se potom připevní kolečka s ložisky. Velikost trucků se odvíjí od šířky desky. Mezi trucky a desku se někdy vkládají gumové podložky.

Bowl

Prostor připomínající vypuštěný bazén pro triky a rychlé projíždění na skateboardu.

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19