Obnovit stránku

Naše pobočky jsou aktuálně otevřeny od pondělí do soboty pouze pro výdej zboží.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 347 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Jak vybrat skládací kolo

Aktualizováno

Skládací kola jsou ideální pro cestování do práce či školy. Lze je jednoduše složit a vzít s sebou například do tramvaje.

Skládací kola
Výhody a nevýhody
 • Jednoduchá na údržbu
 • Pohodlná
 • Lze je složit
 • Univerzální
 • Menší počet převodů
 • Nevhodná do terénu
 • Nepohodlná na dlouhé cesty

Nejčastější otázky při výběru kola

Mohu skládací kolo využít i mimo město?

Ano. Skládací kola lze jednoduše složit a vzít si je s sebou třeba na výlet.

Je těžké kolo složit?

Skládací kola mají jednoduché skládací mechanismy, které nebudou činit problémy ani začátečníkům.

Kolik času mi zabere složení kola?

Záleží na zručnosti a zkušenostech se skládáním, ale zpravidla to nezabere více než několik vteřin.

Skládací kola

 • Vhodná na nákupy i do práce
 • Jednoduše přenositelná
 • Lze snadno složit
 • Nejsou vhodná na delší výlety

Důležité parametry

Průměr kola

Průměr kola

Kola o průměru 20“ jsou z nabízených rozměrů nejlehčí a jsou velmi dobře ovladatelná. Oproti tomu kola o průměru 24“ jsou rychlejší a hodí se na delší cesty než kola s menším průměrem.


Tip: Podrobnější informace o výběru velikosti kola naleznete v našem článku.

Materiál rámu

Materiál rámu

 • Ocelové rámy mají vysokou pevnost a nižší cenu. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a podléhání korozi.
 • Karbonové rámy jsou lehčí, dobře pruží a v čase nedochází ke snížení jejich pevnosti.
 • Duralové rámy jsou levnější, ale zároveň těžší než karbonové.
  Brzdy na kolo

  Brzdy

  Nejběžnější variantou jsou véčkové brzdy (v-brake), které brzdí třením gumové plochy o ráfek. Jsou levné, nenáročné na údržbu, ale jejich brzdný účinek při kontaktu s vodou klesá. Druhou variantou jsou brzdy kotoučové, které brzdí dobře za mokra i sucha, ale jsou náročnější na údržbu. Oba typy mohou být ovládány lankem nebo hydraulicky.

  Brzdy na kolo

  Odpružení

  Pokud často jezdíte po nezpevněné cestě, oceníte odpruženou přední vidlici. Ty nejlevnější jsou pružinové, na dražších kolech nalezneme vidlice vzduchové. Druhá jmenovaná varianta umožňuje nastavit si sílu odpružení dle vašich preferencí. Výhodou odpružení je mimo zvýšeného komfortu jízdy fakt, že samotné vidlice nepotřebují žádnou speciální údržbu.

  Slovník pojmů - jízdní kola

  Přehazovačka (měnič)

  Přehazovačka je mechanizmus, který najdeme u většiny kol, a slouží k výběru stupně zátěže při šlapání. Při zvolení nízkého stupně (v kopci), se bude šlapat velmi lehce, nicméně s vysokou frekvencí. Naopak při zvolení vysokého stupně na rovné silnici, nebudete muset šlapat s takovou frekvencí a jízda bude pohodlnější.

  Rám

  Velikost rámu je udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se nejlépe podle vzdálenosti od chodidla k tříslu, nebo výšky postavy. Rámy jsou ocelové, duralové a karbonové. Ocelové rámy mají vyšší hmotnost a podléhají korozi. Výhodou je jejich vysoká pevnost a nižší cena. Duralový rám nepodléhá snadno korozi a je relativně lehký. Karbonový rám je ze všech nejlehčí, nepodléhá korozi, dobře pruží a v čase nedochází ke snížení pevnosti.

  Vidlice

  Odpružení vidlice je založené na stlačeném vzduchu nebo pružině. Pružinové provedení je levnější variantou a poskytuje nepatrně citlivější tlumení než vzduchové provedení. Nevýhodou je závislost mezi sílou pružiny a hmotností jezdce, případně změna vlastností při změně okolní teploty. Vzduchové odpružení je vhodné pro sport i rekreaci. Tlak vzduchu lze přizpůsobit hmotnosti jezdce a díky svým vlastnostem je velmi často využívané, ačkoliv je jeho cena vyšší. Funkce zamykání vidlice umožňuje z odpružené vidlice udělat pevnou. Pokud vidlice zůstane odemčená při jízdě do kopce, část síly, která je přenášena do pedálů, absorbuje vidlice.

  Slovník pojmů
  P-DC1-WEB23