Obnovit stránku

Jak vybrat vybavení na squash

Aktualizováno

Squash je stále populárnějším halovým sportem. A chcete-li si jej také vyzkoušet, nejlépe si jej užijete se správným vybavením. Jeho výběr ale zdaleka nemusí být jednoduchý, protože se liší podle úrovně vašich schopností a také například míček má různé stupně rychlosti a odrazu. Podle čeho tedy vybírat a na co si dát pozor? V našem průvodci výběrem squashového vybavení se to dozvíte.

Vybavení na squash

Kapitoly průvodce vybavením na squash

Squashová raketa

Squashové rakety

 • Nejdůležitější squashové vybavení
 • Mají největší vliv na kvalitu hry
 • Vyrábí se pro začátečníky i profesionály

Výběr squashové rakety je pro každého hráče velmi důležitý a často také obtížný. Zohlednit je třeba hned několik faktorů, jako je například úroveň dovednosti nebo herní styl. Pro začátečníky jsou vhodnější těžší rakety s vyvážením do ruky, pro pokročilé pak lehčí rakety vyvážené do hlavy.

Co je důležité při výběru squashové rakety?

Výběr podle dovednosti hráče

 • Začátečníci by měli volit rakety vyvážené do ruky, ideálně do 360 mm. Ty totiž nabízejí dobrou ovladatelnost, ale zároveň ruku příliš neunaví. Hmotnost by u těchto raket měla být vyšší, aby byly údery silnější, zároveň by ale neměla přesáhnout hranici 200 g.
 • Pokročilí hráči mají nejširší možnosti výběru. Hmotnost ideální rakety pro pokročilé se pohybuje okolo 160 g, ovšem stejně jako vyvážení silně závisí na herním stylu.
 • Závodní hráči často volí velmi lehké rakety s vyvážením do hlavy i přes 370 mm. Hmotnost většinou nepřesahuje 150 g, a tak jsou tyto rakety velmi dobře ovladatelné, ale zároveň umožňují silné údery.

Výběr podle herního stylu

Styl je vedle úrovně dovednosti velice důležitý pro výběr té správné rakety. Právě v něm se totiž každý hráč liší.

 • Technický styl – pokud dáváte přednost přesnosti a provedení před silou úderu, je tento styl pro vás. Takovéto možnosti nabízí rakety s vyvážením do ruky pod 360 mm. K dobré manévrovatelnosti napomůže nižší hmotnost a pro lepší přesnost je ideální menší plocha hlavy.
 • Útočný styl – využíváte-li rychlých a silných úderů, vybírejte rakety s vyvážením do hlavy. To totiž výrazně napomáhá při dlouhém nápřahu.
 • Univerzální styl – pokud jste schopni různé druhy úderu kombinovat, pravděpodobně je pro vás ideální univerzální styl. Hráč využívající této techniky často mění svoji pozici a využívá různých typů úderů. Proto i raketa by měla být univerzální. Ideální je vyvážení do středu a hmotnost od 150 do 170 g.

Materiál

Materiál má nepřímo dopad na kvalitu hry. Je totiž absolutně zásadním kritériem parametrů rakety, a tak je dobře o něm něco vědět.

 • Grafit – vůbec nejrozšířenější materiál pro výrobu squashových raket. Vyznačuje se vysokou odolností, vysokou tuhostí a velmi dobrou pružností, zatímco si zachovává nízkou hmotnost. Do grafitu bývají často přimíchány další kovy pro vylepšení vlastností. Tyto rakety nabízejí velmi dobrý herní požitek za přijatelnou cenu.
 • Hliník – v nižších cenových sférách velmi často používaný materiál. Rakety bývají často vyráběny ze směsí hliníku a dalších kovů, které zlepšují jeho vlastnosti. Jeho hlavní devizou je velmi dobrá odolnost. Raketa se totiž nezničí ani při špatném zacházení. Rakety ovšem bývají těžké, málo tuhé a navíc přenášejí vibrace do ruky, což způsobuje, že se dříve unavíte.
 • Kompozit – tento materiál není příliš často využívaný. Spojuje několik materiálů do jednoho a právě od nich přejímá svoje vlastnosti. Nedá se tedy obecně říct, k čemu se kompozit hodí. Kompozitové rakety jsou ovšem často levnější než ostatní typy.
 • Kevlar – vrcholný materiál, který je určen spíše profesionálům, nebo lidem, kteří nemají hluboko do kapsy. Nabízí podobné vlastnosti jako grafit, ovšem přivádí je ještě na vyšší úroveň. Jedinou nevýhodou kevlarových raket je jejich vysoká cena.

Časté otázky při výběru squashové rakety

Je rozdíl mezi raketou pro muže a raketou pro ženy?

Zpravidla ano. Muži často volí spíše těžší rakety s vyvážením do hlavy a bytelnou konstrukcí. Ženy častěji sáhnout po lehčích a lépe ovladatelných raketách s vyvážením do ruky. Konstrukce bývá celkově jemnější. Vše ale závisí na tom, jaká raketa komu sedne a pohlaví nehraje příliš velkou roli.

Hraje délka rakety nějakou roli?

Valná většina squashových raket má standardní délku 685 mm. Taková je totiž délka udávaná mezinárodními pravidly. Kratší rakety jsou tedy zpravidla určeny dětem, případně začátečníkům.

Tenisové míče

Squashové míče

 • Rovněž mají velký vliv na kvalitu hry
 • V balení lze obvykle nalézt 1 až 3 míčky
 • Nabízí různý odskok a rychlost

Výběr squashového míče není radno zanedbat. Typů je totiž hned celá řada a každý se hodí pro někoho jiného. To má samozřejmě velký dopad na hru. První, co na míčcích odlišíte, jsou různé barvy a tečky. Ty značí rychlost míčku a jeho odskok, tedy délku odrazu.

Co je důležité při výběru míčku na squash?

Míčky na squash podle dovednosti

Pro začínající hráče doporučují rychlé míčky s velkým odskokem. Takové míčky totiž nebudete mít problém udržet ve hře, což je pro začátečníky ideální. Postupem času můžete volit pomalejší míče. Jak od sebe míčky rozeznat? Už na první pohled si všimnete různých barev a barevných teček.

 • Modrý míček – vůbec nejlepší pro začátečníky. Je totiž ze všech nejrychlejší.
 • Černý míček s modrou tečkou – taktéž určen začátečníkům. Míč je velmi rychlý.
 • Černý míček s červenou tečkou – určen pro mírně pokročilé hráče. Míček je středně rychlý.
 • Černý míček s bílou tečkou – určen pro trochu pokročilejší hráče. Rychlostí a odskokem se pohybuje mezi míčkem s červenou a míčkem se žlutou tečkou.
 • Černý míček s jednou žlutou tečkou – určen pro pokročilé hráče. Míček je pomalý a má malý odskok.
 • Černý míček se dvěma žlutými tečkami – určen pro velmi pokročilé hráče a profesionály. Míček je velice pomalý a odskok je minimální.
 • Bílý míček s jednou žlutou tečkou – míček používaný na turnajích. Rychlostí a odskokem je podobný černému míčku s jednou žlutou tečkou.

Trvanlivost squashového míče

Squashové míčky se časem opotřebují. Míčky s menším odskokem se opotřebují rychleji. Míčky průměrně vydrží 2 až 3 měsíce při hraní 3× do týdne. Trvanlivost se ale liší také podle toho, jaký jste druh hráče. Správná doba na výměnu míčku je tedy tehdy, když je odskok už opravdu malý, nebo když je míček viditelně poškozený.

Časté otázky při výběru squashového míčku

Jak připravit míček na hru?

Před zahájením hry je třeba míček předehřát na určitou teplotu. Jinak totiž nebude mít takové vlastnosti, jaké očekáváme. Například čím více je míček zahřátý, tím větší má odskok. Jak tedy míček zahřát? Jednoduše se postavte ke zdi a začněte o ni hrát. Míček se bude postupně zahřívat. Čím větší sílu vynaložíte, tím rychleji se míč zahřeje.

Jaký je rozdíl mezi míčkem s malým odskokem a s velkým odskokem?

Platí, že rychlejší míčky mají větší odskok. Jak velký je rozdíl mezi malým a velkým odskokem? Obecně se udává hodnota okolo 40 %. Ta je poměrně hodně, a proto je třeba si míček vybírat velmi pečlivě.

Squashová taška

Squashové tašky

 • Kapacita až 8 raket
 • Popruh přes rameno i na záda
 • Vybere si začátečník i profesionál

Squashové tašky jsou nepostradatelným pomocníkem při přenosu squashového vybavení a jeho ochraně. Kromě raket můžete do tašky přibalit i míčky, svačinu nebo něco k pití. Vybírat můžete z batohů na záda, které jsou vhodné spíše dětem, nebo z tašek přes rameno, které ocení dospělí.

Co je důležité při výběru squashové tašky?

Objem

Objem je nejdůležitějším faktorem při výběru squashové tašky. Při výběru byste měli přemýšlet nad tím, kolik raket a dalšího vybavení chcete přepravovat. Pro začátečníky jsou vhodné bagy na 1 – 2 rakety, pro pokročilé je možností i bag pro až 8 raket. Hledět můžete také na objem, který napoví, co kolik toho lze k raketě přibalit.

Způsob nošení

Podle způsobu nošení se tašky dělí na dva druhy:

 • Přes rameno – obvyklejší než batohy na záda. Díky své různorodé kapacitě jsou vhodné téměr pro všechny.
 • Na záda – méně častý typ tašky. Vhodný spíše pro začátečníky a děti, často totiž pojmou jen jednu raketu a nejsou vhodné pro vícero příslušenství.

Časté otázky při výběru squashové tašky

Se squashem teprve začínám. Jakou tašku vybrat?

Pro začátečníka bohatě postačí malé tašky, klidně pro jedinou raketu. Při zápase jich stejně více nevyužijete, a tak by větší taška byla jen zbytečnou zátěží. Pro valnou většinu dospělých je lepší nošení přes rameno, které je praktické a pohodlné. Batohy a tašky na záda většinou ocení spíše mladí sportovci.

Squashové příslušenství

Ostatní příslušenství

 • Tejpy – elastické pásky, které pomáhají proti bolesti při namožení svalů a zároveň zabraňují dalšímu zranění. Často se používají např. ve fotbale a hokeji, ale obecně téměr v každém sportu. Při svojí nízké ceně představují velmi dobrou investici do zdraví.
 • Potítka – přijdou vhod ve spoustě případech. Pot je totiž při hře dost na obtíž a pomocí potítka se jej můžete rychle zbavit. To vám jistě při hře přinese výhodu, protože potu v očích může protihráč lehce využít ve svůj prospěch.
 • Ostatní příslušenství – sem patří spousta výrobků, které vám ve hře můžou přinést výhodu, ale nejsou nezbytně nutné. Mimo jiné jsou to například ochranné brýle, návleky proti povrchovým zraněním, nebo omotávky, které zajistí, že se raketa bude lépe držet.

Slovník pojmů – squashové vybavení

Sweetspot

Ideální místo ve výpletu rakety, kterým se snaží hráč trefit míček. Čím větší velikost hlavy, tím větší sweetspot (tzn. začátečníci mají větší šanci odpálit míček zasažením sweetspotu). Naopak rakety velikostí Midplus a Midsize mají sweetspot menší, a proto musí hráči perfektně ovládat techniku odpalu.

Balanční bod

Balanční bod, nebo také vyvážení rakety, udává, pro koho je raketa určena. Dělí na tři základní skupiny: vyvážení do hlavy, vyvážení na střed a vyvážení do rukojeti. Nejčastěji se měří v cm, občas se též uvádí v mm. Výběr rakety se správným vyvážením podle hráčovy pokročilosti výrazně ovlivňuje techniku úderu a také hru jako celek.

Grip rakety

Grip, neboli rukojeť, tvoří spodní část rakety, kterou hráč při hře drží. Nejvíce záleží na jeho velikosti, jelikož přímo ovlivňuje techniku hraní. Grip se dělí do pěti základních skupin a může se označovat evropským, nebo americkým systémem. Evropský má rozsah od L0 po L5 v závislosti na velikosti. Ten americký se měří v palcích s nejmenšími 4 palci a největšími 4 5/8 palce.

Monoshaft

Monoshaft představuje jeden ze dvou typů provedení squashové rakety. Oproti raketě s krčkem je vhodná spíše pro útočné hráče. Má totiž delší podélné struny, které se tak více natáhnou a vymrští míček větší silou.

Slovník pojmů
P-DC1-WEB07