Tenis dnes patří mezi vůbec nejoblíbenější sporty. Nejlépe vám půjde se správnou raketou, míčkem a dalším vybavením. Jejich výběr ale nemusí být snadný, protože každý potřebuje něco jiného. Např. pro začátečníka je vhodnější větší, těžší a tužší raketa než pro zkušeného tenistu. Jaké mají mít přesné parametry? V našem průvodci vám vše ozřejmíme a poradíme, jak správně vybrat vybavení na tenis.
Nejdůležitější částí tenisového vybavení jsou bezpochyby rakety. Pokud s tenisem začínáte, doporučujeme lehčí a tužší rakety. Zároveň by ale měly mít větší plochu hlavy, abyste se lépe trefovali do míčku. Naopak pro techničtější hru se hodí těžší rakety s menší hlavou i tuhostí. Čím jste vyšší, tím by tenisová raketa měla být delší.
Úroveň zkušenosti | Začátečník | Pokročilý | Profesionál |
---|---|---|---|
Velikost rakety/hlavy | Oversize | Midplus | Midsize |
alespoň 740 cm2 alespoň 115 in2 |
600–700 cm2 93–109 in2 |
600 cm2 a méně 93 in2 a méně |
|
Vyvážení rakety | do hlavy – alespoň 345 mm | na střed – 340–330 mm | do ruky – 330 mm a méně |
Tuhost rámu | RA70 a více | RA45–RA60 | RA45 a méně |
Je jedním z hlavních parametrů při výběru tenisové rakety. Dělí se na 4 velikosti podle stupně hráčovy pokročilosti.
Dalším velmi důležitých parametrem je bezesporu hmotnost tenisové rakety. Lehčí rakety doporučujeme spíše ženám a dětem. Příliš lehká raketa totiž může vést ke špatné technice a někdy dokonce k zdravotním problémům. Hmotnost se opět dělí na 4 skupiny podle hráčovy pokročilosti.
Správně vyvážená tenisová raketa zajistí lepší ovladatelnost pro začátečníky nebo větší razanci pro profesionály. Označuje se ve třech základních kategoriích.
Tuhost (či pružnost) rámu tenisové rakety se vyjadřuje pomocí RA stupnice (normovaný index od 0 do 100) a rozděluje se do tří skupin.
Délka rakety se dělí na tři základní skupiny podle věku a výšky hráče.
Velikost gripu je rozdělena do pěti skupin. Evropské označení se pohybuje v rozpětí L0-L5, kdežto americké je v palcích trochu jiné (v tuzemských obchodech bude označení standardně evropské).
Vše se odvíjí od výšky a pokročilosti dítěte. Dětem se nejčastěji vybírají rakety s velikostí hlavy Oversize, protože poskytuje větší plochu pro trefení míčku. Je-li dítě pokročilejší, vhodná bude pro něj velikost Midplus. Vyvážení rakety by mělo být do ruky nebo na střed s tuhým, či středně tuhým rámem od 45 do 100 RA. Velikost úchopu by měla být od L0 do L2, opět v závislosti na výšce dítěte.
Chytré rakety jsou výsledkem spojení klasických raket s moderními technologiemi. Tyto rakety obsahují senzory snímající data z každého odpáleného míče. Tímto způsobem například zjistíte typ a počet úderů, typ rotace, přesné místo úderu, sílu, herní čas, techniku nebo celkovou konzistentnost hry. Všechna získaná data pak vyhodnotíte ve speciálních aplikacích dané chytré rakety.
Chytré rakety vám poskytnou poměrně podrobnou analýzu vaší hry. Budete vědět, co zlepšit a na co se zaměřit. Představují tak zajímavou pomůcku nejen pro trenéry, ale i pro hráče. Chytré rakety jsou vhodné spíše pro pokročilé a závodní hráče.
Tenisové míče jsou rovněž důležité vybavení, protože bez nich se nedá hrát. Také je zde ale důležitý správný výběr, protože míčky se na každém povrchu chovají jinak. Existují míče univerzální, ale i speciální, například pro antuku. Kvalitní tenisové míče, často „schválené“ v profesionálních turnajích, vyrábí Wilson, Head, nebo Dunlop.
Tenisový míč, lidově „tenisák“, budete vybírat zejména v závislosti na konkrétním povrchu. Zpravidla existují 2 typy tenisových míčů:
Někdy se můžete setkat s míčky, které jsou navrženy speciálně na konkrétní povrch, např. na trávu či na antuku.
Tip: Pokud si nejste jistí, na kterém povrchu budete hrát, zvolte míčky s univerzálním použitím.
Pro snadnou a pohodlnou přepravu tenisových raket a ostatního vybavení se používají tenisové tašky a batohy. Batohy jsou primárně určeny dětem, kdežto tašky využijí spíše dospělí, protože jsou větší a více se do nich vejde.
První otázkou, kterou budete při koupi tašky či batohu řešit zní: Kolik raket chci najednou přepravovat? Existují totiž batohy, které mají místo pouze na jednu raketu a pak také profesionální tenisové „bagy“, které jich pojmou až 9. Větší tašky také logicky poskytují více místa pro vaše další tenisové vybavení a jsou často vybaveny ramenními popruhy. S jejich pomocí je přenášení tašky pohodlnější, než kdybyste ji museli nést v rukou.
Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá. Vše bude záležet na počtu přepravovaných raket a vybavení. Jestliže cílová osoba je dítě nebo jen příležitostný hráč, zpravidla postačí tenisový batoh na jednu raketu a základní vybavení.
V případě větší pokročilosti hráče bude potřeba tenisová taška schopná pojmout 2 až 9 raket a další vybavení. Jestliže jste profesionál a vlastníte 3 a více raket, jež při hře střídáte, nejlepší volbou budou rozhodně bagy větších rozměrů. Ty vám zajistí pohodlný způsob přepravy všech raket včetně veškerého vybavení.
Dalším důležitým komponentem při hraní tenisu je obuv. Při zvolení té správné tenisové obuvi dosáhnete na hřišti lepších výsledků. Nejčastěji je na výběr mezi obuví na antuku a obuví pro všechny typy povrchu.
V zásadě máte na výběr mezi dvěma typy obuvi. Pro antukový povrch jsou ideální volbou boty, které mají tzv. stromečkový profil na podrážce. Ty se vyznačují velkou mírou přilnavosti k povrchu a zajistí jistější postavení ve hře. Chystáte-li se naopak hrát např. na trávě nebo betonu, je lepší sáhnout po obuvi pro všechny typy povrchů. Taková obuv kombinuje stromečkový profil se speciálním vzorem, který vám umožní hrát na jakémkoli povrchu (tedy i na antuce).
Správná velikost tenisové obuvi je stejně důležitá jako u běžné obuvi na každodenní nošení. Velikost vybírejte tak, aby vám přesně seděla na nohu, jelikož se tenisová bota po nějakém čase na kurtu lehce roztáhne. Rozhodně tedy nekupujte boty, které budou o 1 a více velikostí větší než vaše noha.
Kategorie s tenisovým příslušenstvím obsahuje všechno to, co není nezbytně nutné pro hru, avšak může vám to požitek z ní zpříjemnit, případně ulehčit. V případě natažení svalů zde najdete také chladivé gely, elastické návleky, apod.
Poslední věcí, kterou budete při hraní tenisu potřebovat, je správné oblečení. Tradiční barvou tenisu je rozhodně bílá (proto je někdy tenis označován jako „bílý sport“). To však neznamená, že musíte mít na sobě za každou cenu bílou barvu. Mezi další oblíbené barvy patří červená, nebo modrá.
Vybírejte oblečení, které bude vyrobeno z funkčního materiálu, např. polyester. Ten vám zajistí velkou míru pohodlí a prodyšnosti, jelikož se na hřišti pořádně zapotíte. Je lepší investovat více peněz do kvalitnějších produktů, které ani po vícero praní neztratí svoje vlastnosti.
Jste-li muž, výběr je jednoduchý – tenisové šortky a triko, které může vypadat jako polokošile, nebo klasické tričko. Dámy mají navíc na výběr ze sukní a topů bez ramínek, díky nimž se budou cítit elegantně a zároveň pohodlně.
Ideální místo ve výpletu rakety, kterým se snaží hráč trefit míček. Čím větší velikost hlavy, tím větší sweetspot (tzn. začátečníci mají větší šanci odpálit míček zasažením sweetspotu). Naopak rakety velikostí Midplus a Midsize mají sweetspot menší, a proto musí hráči perfektně ovládat techniku odpalu.
Balanční bod, nebo také vyvážení rakety, udává, pro koho je raketa určena. Dělí na tři základní skupiny: vyvážení do hlavy, vyvážení na střed a vyvážení do rukojeti. Nejčastěji se měří v cm, občas se též uvádí v mm. Výběr rakety se správným vyvážením podle hráčovy pokročilosti výrazně ovlivňuje techniku úderu a také hru jako celek.
Grip, neboli rukojeť, tvoří spodní část rakety, kterou hráč při hře drží. Nejvíce záleží na jeho velikosti, jelikož přímo ovlivňuje techniku hraní. Grip se dělí do pěti základních skupin a může se označovat evropským, nebo americkým systémem. Evropský má rozsah od L0 po L5 v závislosti na velikosti. Ten americký se měří v palcích s nejmenšími 4 palci a největšími 4 5/8 palce.
Antuka je červeně zbarvený povrch tenisových dvorců z rozdrcené břidlice, pálených cihel, střešních tašek nebo štěrku. Název pochází z francouzského en tout cas - za všech okolností. Důvod je ten, že antuka dobře propouští i vodu, a tak se na ní dá hrát takřka za každého počasí.