Nejlepší karimatka na spaní aneb co zvážit při výběru?
Nejlepší karimatka na spaní by měla splňovat několik bodů. Vždy si ji vybírejte podle toho, kam ji s sebou vezmete (na jakou aktivitu), a v jakém ročním období se budete nejčastěji pohybovat. Karimatka na spaní by měla dobře izolovat chlad od země. Také by měla být z takového materiálu, aby zvládl náročnost aktivit a měla by být skladná podle vašich potřeb. Někdo preferuje stočení a zavěšení na batoh, jiný
má raději minimalistickou karimatku složenou v batohu.
Karimatky podle typu
Na trhu jsou k dostání karimatky ve třech hlavních typech provedení: pěnové (nenafukovací), nafukovací a samonafukovací. Karimatka nafukovací se nafukuje vzduchem ústy nebo za pomocí pumpičky. Samonafukovací obsahuje pěnovou výplň, která se sama nafoukne. Pěnová karimatka nemá tak velkou izolační vrstvu jako dvě předchozí, zato je odolnější vůči poškození. Čím jsou jednotlivé typy charakteristické?
Nenafukovací/pěnová karimatka
Pěnová karimatka je vhodná pro každého turistu, který hledá kvalitní podložku pod svůj spacákm, navíc ji také můžete využívat při cvičení. Na trhu je k sehnání i pěnová karimatka s pogumovanými a s uzavřenými póry, které jsou pohodlnější, méně nasákavé a více odolné vůči poškození.
Nafukovací karimatka
Nafukovací karimatka poskytuje vyšší komfort spícímu člověku, může se však snadno propíchnout při neopatrné manipulaci. Nejlépe ji využijete při kempování v lese nebo na louce, v horách vás ale může zklamat. Nafukovací karimatky mají hlavní nevýhodu v tom, že v případě poškození mají jen minimální izolační vlastnosti.
Samonafukovací karimatka
Samonafukovací karimatka je vhodná pro cestovatele, kteří si potrpí na pohodlí i ve stanu a ocení, že ji nemusí nafukovat sami. Tento typ je o něco těžší a méně skladný. Samonafukovací karimatky jsou tvořeny pěnou s extrémně otevřenými póry, které do sebe nasají vzduch a rozpínají se.
Nafukovací skladná karimatka
Pěnová karimatka na zimu
Samonafukovací karimatka pro dva
i
Samonafukovací karimatky nenechávejte na slunci
Samonafukovací karimatky udržujte z dosahu ostrého slunce – UV záření by mohlo odlepit textilii od pěny. Neupevňujte ji proto za batoh, ani ji nenechávejte za oknem v rozpáleném autě.
Karimatka na spaní a její další vlastnosti
Karimatka na spaní vás může zaujmout i dalšími vlastnostmi. Potřebujete takovou, která se neroluje? Sháníte ultralehkou karimatku? Vystačíte si s podsedákem? Zaujala vás karimatka pro dva? Podívejte se, v jakých dalších provedeních jsou karimatky k dostání.
- Skládací karimatka se neroluje, ale skládá na sebe. Umí ušetřit místo, protože ji dáte snadno třeba do batohu.
- Ultralehká karimatka šetří jak místo, tak i vaše záda, protože se jedná o podložku s nízkou hmotností.
- Nafukovací matrace se hodí na delší kempování a všude tam, kde se nemusíte přesouvat, nebo k přesunu máte k dispozici auto.
- Karimatky pro dva jsou ideální pro páry nebo pro rodiny, kde se na širší podložce potřebuje vyspat více osob.
- Cestovní podsedák zajistí pohodlí bedrům a páteři při dlouhých cestách dopravními prostředky, zmirňuje chlad při sezení na zemi v přírodě nebo na festivalech.
- Cestovní polštáře jsou lehké a kompaktní. Buď mohou být naplněny paměťovou pěnou, nebo bývají nafukovací.
i
Příslušenství pro karimatky
Příslušenství pro karimatky je důležitou součástí vašeho vybavení. Jedná se o různé ruční/nožní či elektrické pumpy. Najdete zde dokonce i sady na opravu a záplaty. Zajímavostí pro vás může být ochranné povlečení, které karimatky chrání před znečištěním a prachem.
Jaká je ideální hmotnost karimatky?
Na turistiku a výlety je ideální hmotnost karimatky mezi 300–500 gramy. Při dlouhých túrách je totiž ideální nízká hmotnost a snadná přenositelnost. Pro stanování a kempování na místě můžete mít klidně těžší a komfortnější vybavení. Nafukovací karimatky a matrace s váhou 800–1 500 g pro převážení v autě nebo krátké přenášení nebudou problém a vyspíte se na nich velmi pohodlně.
K čemu jsou karimatky s prstencovými výztuhy? Jedná se o úpravu struktury, která zajistí rovnoměrnější oporu těla a rozložení váhy. Karimatka se tak lépe přizpůsobí tvaru těla a vy zažijete větší pohodlí během spánku.
Jak velkou karimatku pořídit?
Ptáte se, jak velkou karimatku můžete sehnat? Závisí na vaší velikosti a potřebě pohodlí. Karimatka do stanu je standardně dlouhá jako průměrný dospělý člověk čili 180 cm. Šířka karimatky je okolo 50–60 cm. Ultralehké a minimalistické modely pro dlouhé výšlapy mohou mít pouze 120 cm na délku, protože jde o velmi lehké varianty, které šetří místem. Karimatka je vsunutá hlavně pod oblast trupu, zbytek těla
máte na zemi.
Výběr karimatky podle druhu aktivity
Výběr karimatky se odvíjí podle druhu aktivity, kterou plánujete, a podle toho, jak ji chcete využívat. Různé typy karimatek jsou totiž vhodné k odlišným aktivitám – některé mají větší, jiné menší izolační schopnosti, další jsou zase skladnější apod.
- Turistická karimatka v pěnovém či ultralehkém provedení je skvělou volbou na výlet. Při dlouhých túrách oceníte jednoduchou sbalitelnost a nízkou hmotnost.
- Samonafukovací karimatka do stanu poskytuje vyváženost mezi izolačními vlastnostmi a pohodlím. Potřebujete mít kvalitní spánek? Když je vaše odpověď ano, a zároveň plánujete delší pobyt v přírodě, pořiďte si tuto karimatku.
- Karimatka na spaní venku pod širákem by měla být nafukovací a s vyšší izolací. Ta vás kvalitně oddělí od chladu ze země a zároveň vyrovná nerovnosti terénu.
- Karimatky na pláž jsou většinou rychleschnoucí, na spodní straně voděodolné a z lehkého materiálu. Často mají větší rozměr a bývají skládací nebo rolovací.
- Tenká karimatka na cvičení bývá vyrobena z měkké pěny. Dobře přiléhá k povrchu a snadno se čistí. Karimatka na cvičení se hodí na strečink nebo jógu.
- Karimatka na festival by měla být lehká a odolná. Postačí základní pěnová varianta, která nabídne dostatečné pohodlí bez obav z jejího poškození.
- Karimatky do auta jsou navržené pro přespávání v autě. Tvar mají často přizpůsobený zavazadlovému prostoru nebo zadním sedačkám.
Voděodolný cestovní podsedák
Ultralehká skládací karimatka
Nafukovací matrace do stanu
Stále si s výběrem nevíte rady? Podívejte se na náš článek, který vám napoví jak vybrat karimatku.
Hodnota R-value čili tepelný odpor karimatky
Karimatky na obalu mívají číselnou hodnotu R-value. Jedná se o jejich schopnost zabránit úniku tepla z těla do země a ochránit před chladem. Pokud rádi stanujete venku za každého počasí, tak R-value, které má karimatka na zimu pro vás bude klíčovým ukazatelem při jejím výběru.
Jak jsou hodnoty R-value důležité pro různá roční období?
Karimatka s R-value 1–2 je vhodná pro letní měsíce a nenáročné aktivity, protože poskytuje jen základní izolaci. R-value 2–3 je ideální pro mírnější podmínky na jaře i v létě (dvousezónní). Karimatky s R-value 3–4 jsou třísezónní, a kromě zimy zvládnou poskytnout skvělý komfort a izolaci. R-value 4 a více má
např. karimatka na zimu nebo celoroční karimatka, která je vyráběná s maximální možnou izolací do nepříznivých podmínek.
Materiál, ze kterého je karimatka vyrobená, také hraje svou roli
Zajímá vás materiál, ze kterého je karimatka vyrobená? Každý materiál má totiž jiné vlastnosti, což může sehrát roli při výběru. Budeme se bavit o materiálech, které najdete na našem e-shopu – polyester, nylon, polyethylen (PE), polyvinylchlorid (PVC), irradiated cross-linked polyethylene (IXPE), ethylen-vinyl-acetátová (EVA) pěna, Akrylonitrilbutadienstyrenový (ABS) plast, pěnový polyethylén (XPE pěna), polyuretan (PU),
termoplastický elastomer (TPE), vinyl a hliník.
- Polyester je lehký, odolný proti UV záření a pevný. Karimatka má často tento materiál na povrchu, protože je rychleschnoucí, snadno omyvatelný, voděodolný a zvládne náročnější podmínky.
- Nylon je odolný proti oděru a extrémně pevný. Tento materiál využívají nafukovací karimatky do náročného terénu. Nylon je lehký a voděodolný, ale na hladkém povrchu může být kluzký.
- Polyethylen dobře izoluje proti vlhkosti, je lehký a cenově dostupný. Není však tak odolný vůči opotřebení a deformaci, jako jiné pěnové karimatky. Hodí se do nenáročných podmínek.
- PVC je pevný a odolný vůči vodě, oděru i vlhkosti. Jedná se o těžší a méně pružný materiál, který v sobě často mají nafukovací karimatky a matrace.
- IXPE je vylepšená polyethylenová pěna, která zajišťuje ještě větší odolnost a vyšší izolační vlastnosti. IXPE je pružná, voděodolná a má delší životnost v porovnání s polyethylenem. Většinou v sobě mají tento materiál lehké a skládací karimatky.
- EVA je velmi odolná a zároveň pružná pěna, která je lehká a voděodolná. Zároveň má výborné izolační vlastnosti, což ocení hlavně pěnové karimatky do extrémních podmínek.
- ABS plast je tvrdý, odolný, ale lehký materiál, který se používá spíše do konstrukce karimatek, do podpůrných prvků nebo do příslušenství.
- XPE pěna představuje další typ polyethylenu, který je navíc lehký, pružnější, s vyšší pevností a lepšími izolačními vlastnostmi, než má jeho původní verze. Využívá se u skládacích karimatek a u podložek pro venkovní aktivity.
- Polyuretan v podobě pěny je odolný, pružný a má dobré izolační vlastnosti. Tato pěna má skvělou schopnost se po stlačení vracet do původního tvaru, takže se využívá pro samonafukovací karimatky a matrace, kde zajišťuje pohodlí a správnou izolaci.
- TPE kombinuje vlastnosti plastů a gumy, takže je elastický, flexibilní, odolný a voděodolný. Používá se často pro výrobu pružnějších a odolnějších karimatek a také ho najdete v příslušenství.
- Vinyl je pevný a voděodolný materiál se snadnou údržbou a dlouhou životností. Nevýhodou je, že není tak prodyšný a může být těžší. Často se používá při výrobě nafukovací matrace.
- Hliník je lehký, odolný proti korozi a často představuje reflexní vrstvu na karimatkách, kde zvyšuje tepelnou izolaci od země. Najdete ho jako častý materiál povrchu ultralehké karimatky.
Sháníte levné karimatky? Podívejte se na naše akce a slevy.