Žádný outdoorový nadšenec a tramp se bez ní neobejde. Plynová kartuše patří mezi základní vybavení každého, kdo chce zůstat venku přes noc a nejíst jen studené jídlo. Tahle malá skladná láhev na propan-butan vám zajistí teplý oběd a v noci světlo. Jaká kartuš se hodí pod váš kempingový vařič či svítilnu?
Kartuše je malá plynová láhev, již ocení každý správný turista, tramp, vodák i horolezec. Využijete ji pro kempingové plynové vařiče a lampy. Jaké jsou její výhody?
Je skladná a lehká, ideální na cesty.
Zajistí vám teplé jídlo a čaj kdekoliv.
Použijete ji i na plynové lampy.
Pokud si balíte zavazadlo do letadla, pamatujte na to, že v láhvi je propan-butan. Kartuši proto přes letištní kontrolu nepronesete.
Plynové kartuše podle typu připojení
Na trhu najdete plynové kartuše s různými typy připojení. Vybírejte je tedy podle svého vařiče, nebo naopak vařič podle plynové kartuše. Typy, ze kterých můžete volit, jsou tři, ale i ty si výrobci dále různě modifikují. Právě proto je dobré si pozorně přečíst popisky jednotlivých produktů.
Plynové kartuše propichovací jsou stará klasika. Vařič na kartuše vždy jednoduše narazíte.
Plynové kartuše šroubovací mají závit. Jsou nejpoužívanější a nejbezpečnější.
Plynové kartuše se samotěsnicím ventilem můžete připojit a odpojit bez úniku plynu.
i
Plynové kartuše s EU závitem 7/16″ jsou standardní pro všechny běžné šroubovací vařiče. U kartuší s ventilem je to trochu složitější, protože některé značky kombinují ventil se závitem a jiné zas používají svůj vlastní systém, třeba bajonet.
Propichovací
Se závitem
S ventilem
Plynové kartuše podle váhy
Při výběru se řiďte především hmotností plynu. Ta se pohybuje od 100 do 700 g. Pokud v batohu řešíte každý gram, soustřeďte se i na celkovou váhu kartuše. Těžší kartuše budou samozřejmě také větší.
Jak dlouho vám vydrží jedna malá plynová kartuše? 200g láhev vám zvládne ohřát přibližně 12 jídel, takže vystačí na 4 dny, pokud budete vařit 3× denně.
U plynové kartuše také dbejte na bezpečnost
Podle čeho se pozná bezpečná plynová kartuše? EN417 – tohle označení by na sobě měla mít každá z nich. Jedná se o normu pro kovové nádoby na zkapalnělé uhlovodíkové plyny pro jednorázové použití.
i
Na fórech najdete spoustu amatérských návodů, jak kartuši znovu naplnit. Rozhodně se to ale nedoporučuje. Hrozí, že láhev přetlakujete nebo poškodíte těsnicí ventil.
Kartuš nebo kartuše? Správně je obojí
Kartuš je správný výraz pro malou plynovou bombu, určenou pro kempingové vařiče. A plynový vařič je zase správný výraz pro „hořák”. Kartuše, z francouzského cartouche (pouzdro, patrona), je rodu ženského a skloňuje se podle vzoru růže. Použít ale můžete i variantu kartuš, která je skloňována podle vzoru píseň.
Plynová kartuše s hořákem vám vodu ohřeje za pár minut.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.