Fotbalové kopačky jsou nejdůležitější součástí výstroje a mají obrovský vliv na to, jak moc pohodlně se vám bude hrát. Pochopitelně se projeví i na bezpečnosti. Jenže není kopačka jako kopačka a na trhu jich je celá řada druhů a typů. Nevíte, jak se v této oblasti vyznat? Čtěte dále a my vám se vším poradíme.
Podrážka pro fotbalové kopačky je jejich hlavní součástí. Najdeme na ni tzv. špunty (kovové či plastové), které ovlivňují pohyb hráče po hřišti, běh, vedení míče a stabilitu. Obecně platí, že čím více špuntů, tím je bota stabilnější a nabídne lepší ovladatelnost. Existuje celkem pět hlavních typů kopaček:
Tzv. kolíky jsou v oblasti kopaček naprostá klasika. Poznáte je podle kovových nebo plastových kolíků či špuntů, nejčastěji v sestavě dva vzadu a čtyři vepředu. Kolíky jsou zpravidla vyměnitelné, vystačíte si tak s jedním párem bot na různé typy povrchů. Jsou to ideální kopačky na umělou trávu. Pro jejich horší rozkládání váhy mohou být lehce nepohodlnější. Při neopatrném pohybu mohou též být celkem rizikové k okolí.
Špunty mají nejčastěji tvar kužele. V poslední době se setkáváme i s tzv. nožovými špunty, které nabízí skvělou ovladatelnost a jsou ideální při prudkých změnách směru.
Lisovky
Lisovky jsou univerzálním typem kopaček, který je určený pro tvrdé povrchy, ale jsou vysoce spolehlivé i na trávě. Poznáte je na první pohled, protože špunty jsou v podrážce napevno vylisovány. Většinou jich bývá více než deset v různých výškách, z toho důvodu jsou lisovky i velmi pohodlné.
Lisokolíky
Lisokolíky jsou moderním typem kopaček, který kombinuje vylisovanou podrážku se šroubovacími špunty. Jsou bezpečné jak na suché, tak mokré trávě, nekloužou a díky kovovým kolíkům mají výrazný odpich. Eliminují také problém klasických kolíků s rozložením váhy. Nejsou však vůbec vhodné do tělocvičny a na umělé povrchy.
Turfy
Turfy poznáte hned podle většího množství různě tvarovaných špuntů na podrážce. Jsou určeny pro tvrdý a suchý povrch, na něm jsou perfektně stabilní a při řízení pohybu spolehlivé. Větší množství špuntů dobře rozkládá tlak na chodidlo, ve výsledku jsou tak i velice pohodlné. Nejsou vhodné do tělocvičny a na mokrou trávu.
Sálovky
Sálovky jsou určeny výhradně do interiéru a jako takové tak nevyužívají špunty. Jejich podrážka je rovná s úpravou, jež zabraňuje podklouznutí. V tomto ohledu jsou velmi univerzální, hodí se nejen na fotbal či futsal, ale celou řadu dalších halových sportů.
Další speciální kopačky
Kromě těchto základních typů jsou dnes na trhu i některé speciální kopačky. Jedná se zejména o speciálně tvarované kotníkové kopačky a kopačky bez tkaniček.
Kotníkové kopačky
Kotníkové kopačky, kotníčkové kopačky nebo kopačky ponožkové možná působí jako módní výstřelek, jejich vlastnosti způsobily, že jsou čím dál tím oblíbenější. Jejich největší výhodou je větší fixace kotníku, takže jsou ideální pro ty hráče, které mají problémy si klouby nebo jsou po úrazu. Většinou jsou navíc bezešvé.
Zajímavý design.
Vyšší fixace kotníku.
Nemusí vyhovovat každému.
i
Kotníkové kopačky bývají někdy označovány i jako vysoké. Běžné kopačky se pak v tomto dělení fotbalových bot podle jejich výšky označují jako nízké.
Kopačky bez tkaniček
Pánské kopačky bez tkaniček (k dispozici jsou samozřejmě i dámské varianty) si získávají na čím dál tím větší popularitě. Vedle pohodlí při nazouvání je jejich největší výhodou fakt, že kontaktu s míčem nic nebrání. Na druhou stranu, na noze musí perfektně sedět, upevnění boty nelze korigovat tkaničkami.
Pohodlí při nazouvání.
Bezprostřední kontakt s míčem.
Musí perfektně sedět na noze.
Nemusí vyhovovat každému.
Dětské kopačky
S fotbalem se často začíná v útlém věku a i v tomto případě platí, že kvalitní dětské kopačky jsou základním prvkem výbavy. Vždy platí, že by bota měla na dětskou nohu perfektně sedět. K dispozici jsou všechny výše vyjmenované typy, ale více než kdy jindy se zaměřte na kvalitu a ortopedické provedení boty.
Jak vybrat fotbalové kopačky?
Jak vybrat fotbalové kopačky není jednoduchá otázka a rozhodně odpověď na ni nepodceňujte. Vybíráte-li nové kopačky, prvním krokem by měla být úvaha nad tím, na jakém povrchu nejčastěji hrajete. Pak je potřeba dobře změřit nohu a vybrat velikost. Stranou ale nenechejte ani materiál kopaček.
Velikost kopaček
Poté, co se rozhodnete, jaké kopačky na fotbal jsou pro vás nejvhodnější, je potřeba vybrat tu správnou velikost. Kopačky musí dokonale sedět, nikde nesmí tlačit. Špatně zvolená velikost kopaček může v nejhorším případě skončit až zraněním. Šířka kopaček bývá unifikovaná, takže se můžete zaměřit pouze na délku nohy.
Vyberte si vhodné místo pro měření, např. schod, místo u stěny, kraj nábytku apod.
Na podlahu položte list papíru.
Oblečte si štulpny, které budete při fotbale používat.
Na nejvzdálenějším bodu, tedy u palce či ukazováčku, udělejte značku.
Papír vyndejte a změřte vzdálenost od okraje papíru k označenému bodu, získáte tzv. mondo point, tedy délku nohy v nejdelším místě vašeho chodidla.
Výslednou hodnotu porovnejte s tabulkami jednotlivých výrobců kopaček.
Výsledkem vašeho měření bude tzv. mondopoint, tedy nejdelší míra nohy.
Materiál kopaček
Materiál, z něhož jsou fotbalové boty vyrobeny, je zásadní, neboť na sportovní boty je kladen větší důraz, co se týče jejich výdrže i pohodlí. Dle použitého materiálu kopačky rozdělujeme do čtyř skupin.
Kožené kopačky
Kožené kopačky, to je klasika. Kůže je pohodlná i při delším nošení, dostatečně prodyšná, chodidlu se výborně přizpůsobí a dobře také přilne k míči. Nejčastěji se vyrábějí z klokaní kůže, využívá se ale i kůže telecí a kozí.
Měkké a komfortní.
Odolný materiál chrání nohu.
Vysoká životnost.
Náročnější na údržbu.
Snadno nasáknou vodou.
Syntetické kopačky
Syntetické kopačky jsou dnes standardem, který vytlačuje kožené varianty. Obrovskou výhodou je šíře sortimentu – na trhu jsou modely různých typů určené snad pro všechny typy nohou. K noze jsou však syntetické sportovní boty mnohem méně přívětivé: Trvá delší dobu, než se přizpůsobí.
Lehké.
Snadná údržba.
Voděodolnost.
Nižší komfort.
Pletené kopačky
Pletené, též ponožkové, kopačky se vyrábějí moderní metodou 3D pletení syntetických vláken. Výsledkem je svršek z jednoho kusu materiálu, bota je následně vyztužena tenkou vrstvou silikonu. Pro sport jsou tyto boty ideální – jsou lehké, měkké a velice flexibilní.
Perfektně se přizpůsobí chodidlu.
Lehké a měkké kopačky.
Komfortní.
Nižší stabilita nohy v botě.
Gumotextilní kopačky
Gumotextilní kopačky – levné, ale méně pohodlné. Od jejich používání se dnes spíše ustupuje, v minulosti ale patřily k velice oblíbeným typům. Jejich velkou výhodou je jejich nízká cena i velmi jednoduchá údržba. Pro profesionální použití ale nejsou příliš vhodné a to zejména proto, že se noze přizpůsobují velmi pomalu.
Velmi nízká cena.
Velmi rychle schnou.
Nižší pohodlí.
Kopačky podle typu povrchu
Pokud vybíráte kopačky, je dobré si ujasnit, na jakém typu povrchu hrajete nejčastěji. Každý typ totiž vyžaduje odlišný typ podrážky. Aby byla volba co nejjednodušší, výrobci své modely označují pomocí zkratek, které dávají jasně na srozuměnou, pro který povrch jsou dané kopačky určeny.
FG (firm ground) jsou určeny pro pevné a suché přírodní povrchy.
HG (hard ground) se nejlépe osvědčí na tvrdých přírodních površích bez trávy, tedy např. písku nebo škváře.
AG (artificial ground) jsou ideální pro umělé povrchy.
SG (soft ground) nabídnou nejlepší výsledky na měkkých přírodních površích, např. podmáčené hřiště.
IN (indoor) jsou kopačky určené výhradně pro sálovou kopanou.
i
Další informace k tomu, jak vybrat kopačky najdete v našem průvodci.
A z čeho se vlastně fotbalové kopačky skládají?
V jádru jsou fotbalové kopačky jako každé jiné boty. Jednotlivé části v konečném důsledku ovlivňují vlastnosti kopačky a rovněž to, pro jaké použití je vhodná. Hlavními součástmi kopačky jsou:
Svršek je důležitý při kontaktu s míčem, hráč díky němu může cítit míč na noze, a tak ho lépe ovládat.
Mezipodešev tlumí nárazy a u fotbalové obuvi je velmi tenký. Důležitý je totiž i co nejbližší kontakt s hřištěm.