Krokoměr je chytrý náramek, který měří vaše pohybové aktivity. Využijí jej nejen sportovci, ale i lidé vykonávající sedavé
zaměstnání, protože je motivuje k pohybu. Krokoměry se vyrábí v mnoha provedeních a není výjimkou ani krokoměr pro seniory.
Zjistěte, jaké krokoměry najdete v nabídce a jak vybrat ten správný pro vás.
Vyberte si krokoměr (pedometr) podle účelu použití a ceny
Jestliže sháníte krokoměr neboli pedometr, rozhodněte se, zdali vám postačí levnější, který bude třeba jen počítat kroky a měřit tep, nebo pokročilejší model, který změří i ušlou vzdálenost nebo ohlídá spánek. Náramkový krokoměr zajišťuje pohodlí a dostupnost dat o pohybové aktivitě při jakékoli činnosti.
Je libo levnější krokoměr?
Levnější krokoměr umí obvykle přepínat mezi dvěma módy. Při denním módu počítá vaše kroky a tělesné aktivity. Když se přepne do nočního módu, monitoruje váš spánek. Tyto funkce vám poskytnou přehled o celém dni. Levnější model poskytuje základní funkce i ovládání, je proto ideální jako krokoměr pro seniory.
Nízká cena.
Zvládne monitorovat i spánek.
Nepodporuje tolik sportů jako lepší pedometr.
Krokoměr na cenovém středu
Pokud chcete vykročit zlatou střední cestou, vybírejte krokoměr alias pedometr, který lze propojit s mobilním telefonem nebo s jiným vybavením, jako je například hrudní pás. Takový krokoměr leckdy zvládne i měření tepové frekvence pomocí senzoru s infračerveným světlem.
Umí lépe měřit srdeční tep.
V poměru k ceně je výkon hodně vysoký.
Stále neumí vše a může dělat odchylky.
Nejdražší krokoměr pro náročné
Ten úplně nejdražší pedometr má obvykle dotykový displej, je vodotěsný do desítek metrů a využijete jej při téměř každém sportu. Dokáže samozřejmě také vypočítat spálené kalorie, analyzovat spánek a změřit tepovou frekvenci.
Podporuje až 100 různých sportů.
Vodotěsnost až do desítek metrů.
Vysoká cena.
Zorientujte se i v dalších parametrech a vyberte ten nejlepší pedometr
Krokoměr si vybírejte i podle prostředí, kde jej chcete využívat. Vodotěsnost bude nezbytná pro vodní sporty. K outdoorovým aktivitám se hodí prachuvzornost. Pro horolezce je zase vhodný model s GPS nebo výškoměrem.
Přesnost měření
Počet kroků lze měřit dvěma způsoby. První je metoda 2D, používá se u levnějších modelů. 3D měření počtu kroků měří ve třech rovinách a proto nezapočítává třeba drncání auta na hrbolech.
Pro ověření přesnosti si můžete zkusit kroky chvíli počítat sami. Na sto krocích by odchylka pedometru neměla být vyšší než 5 kroků.
Výdrž baterie
Jednoduchý krokoměr, který se nepropojuje s telefonem, vydrží měsíce nebo klidně rok nabitý. Pokročilejší krokoměr nebo chytré hodinky budou potřebovat dobít alespoň jednou za týden.
Displej jasně zobrazí naměřené hodnoty
Nejlepší viditelnost i na slunci zajistí podsvícený displej. Ještě jednodušší používání pak umožní pedometry s dotykovými OLED displeji. Stylovou vychytávkou může být obrazovka, která se rozsvítí na mávnutí ruky.
Jestli vyrážíte ven i v noci, podsvícený displej usnadní sport i za šera.
Plavci pozor – jak moc voděodolný pedometr budete potřebovat?
Voděodolnost se měří buď v metrech nebo ve stopách. Stupňuje se podle účelu použití, a to od náhodných styků s vodou přes plavání, šnorchlování, potápění v malých hloubkách až po profesionální potápění.
Odolnost do 30 m využijete při sprchování nebo silném dešti.
Odolnost do 50 m se hodí pro plavce.
Odolnost do 100 m je ideální pro šnorchlování.
Odolnost nad 100 m je vhodná pro potápěče.
Prachuvzdorný pedometr se hodí nejen horolezcům
Jestli se rádi věnujete outdoorovým sportům, tak se vám hodí pedometr, který odolá prachu. Prachuvzdornost se čísluje na stupnici od 0 do 6. Zatímco nula neochrání vůbec, šestý stupeň poskytuje nejvyšší ochranu.
Materiál náramku
Téměř všechny krokoměry se nosí na ruce jako hodinky. Použitý materiál se však může lišit. Nejčastěji se používají gumové, silikonové nebo plátěné. Výjimkou nejsou ani kovové náramky.
Gumové a silikonové náramky nenatahují vodu, a proto jsou vždy suché. Snáze se ale přetrhnou.
Plátěné náramky nasáknou vodou, ale vydrží více.
Kovové náramky se chovají podobně jako gumové, ale nepřetrhnou se tak snadno.
Zapínání náramku
Krokoměry mají na řemínku různé skoby. Některé druhy mají malou skobku podobnou jako je na pásku na kalhotách, jiné zase mají malý kolíček, který se protlačí zvolenou dírkou na druhé straně vašeho řemínku.
Jestli nechcete mít krokoměr na ruce, existují i takové, které se připínají na kalhoty, nebo se vkládají pod podrážku boty.
Další funkce krokoměrů
Krokoměry mají kromě měření počtu kroků další užitečné funkce. Některé vám zpříjemní plánování tréninků, jiné zase komunikaci s přáteli. Mezi další funkce krokoměrů tedy patří:
Měření srdečního tepu vám řekne kdy přidat, nebo naopak ubrat ve výkonu.
Stopky spolehlivě změří čas dané aktivity.
Funkce sledování spánku prozradí, jak dlouho jste byli v určitých fázích spánku.
Zaznamenávání trasy vám ukáže, jaké kouty světa jste prozkoumali během běhu či procházky.
Denní cíl je funkce, která informuje, kolik kroků vám schází do dokončení naplánované vzdálenosti.
Eliminace krátkých úseků nepočítá krátké vzdálenosti, na kterých nespálíte žádné kalorie.
Uražená vzdálenost informuje o vzdálenosti, jakou už máte za sebou.
MP3 přehrávač vám pustí ke sportu muziku.
Pokud jste aktivní běžec, cyklista, nebo jiný sportovec, můžete využít také pokročilejších funkcí, které nabízí sporttestery.
Jak vybrat krokoměr, aby skvěle padl na ruku?
Krokoměr je třeba vybrat tak, aby vám byl pohodlný jak materiál náramku, tak i velikost ciferníku.
Není třeba lámat si hlavu s velikostí náramku, jeho libovolná nastavitelnost je samozřejmostí.
Vyberte si tedy takový materiál, aby byl náramek pohodlný.
Vyberte si barvu. I ta může ovlivnit pocit pohodlí.
Vyberte si krokoměr s takovým displejem, aby splňoval funkční i designové požadavky.
i
Krokoměr na fitness a jiné sporty by měl být co nejlehčí
I hmotnost krokoměru může hrát roli. Nejen pokud provozujete fitness aktivity či jiné sporty, je přeci pohodlnější, mít na ruce lehký krokoměr.
Většina krokoměrů podporuje mobilní aplikace
I levnější krokoměr obvykle propojíte s chytrým telefonem skrze aplikaci od výrobce. Při výběru dejte pozor na kompatibilitu – podporuje vámi vybraný krokoměr OS Android, iOS, nebo oba? Dražší modely mají občas i podporu fitness aplikací třetích stran.
i
Budou pro váš krokoměr aplikace zdarma ke stažení?
Rozhodně ano. Téměř všechny krokoměry nabízí v ceně stažení a spojení s vlastní aplikací. Pokročilé modely pak spojíte i se sportovními asistenty jako Runkeeper nebo Runtastic.
Náramkový krokoměr pro seniory aneb radost z pohybu
Krokoměr pro seniory by měl mít větší displej a jednodušší ovládání, jelikož ne každý bude chtít využívat mobilní aplikaci. Zároveň postačí jen základní funkce aneb méně je teď více.
Krokoměr na ruku jako hodinky – proč ne?
Krokoměr na ruce nejen hezky vypadá, ale také funguje jako hodinky. Pokud vám bude stačit pouze informace o tom, kolik je právě hodin, krokoměr plně zastane i klasické hodinky.
Když ruka není tím pravým místem pro nošení krokoměru, zkuste kotník
Pokud cítíte, že je vaše ruka krokoměrem příliš svazována, můžete vyzkoušet jeho nošení na kotníku. Tam se zařízení tolik nepronese. Na druhou stranu na kotníku neuvidíte na displej a některé funkce mohou pracovat nesprávně.