Míčové hry patří mezi nejpopulárnější sporty. Základem je vždy míč, který se liší svou velikostí, tvarem a vlastnostmi podle hry. Míčové sporty, jakožto aerobní aktivita, mají blahodárný vliv na fyzické i psychické zdraví a předcházejí řadě nemocí. Jaké hry s míčem si můžete zahrát a co dalšího k tomu potřebujete?
Míčové hry představují nejobsáhlejší kategorii všech možných sportů. Míč může být vyrobený z několika různých materiálů
a způsob manipulace je také odlišný. Ve většině případů představují míčové hry kolektivní sporty.
Mezi nejoblíbenější míčové hry na světě patří fotbal.
Jaké výhody s sebou nesou míčové sporty?
Míčové sporty působí pozitivně na fyzické a duševní zdraví jak dětí, tak dospělých. Jaké výhody přináší?
Míčové sporty pro děti i dospělé slouží jako prevence vzniku onemocnění srdce a cévního systému.
Pravidelný trénink působí blahodárně nejen na fyzické, ale také na duševní zdraví.
Míčové sporty nejsou oproti jiným sportům příliš nákladné, stačí vybrat správné vybavení a míč.
Většinou nezáleží na počasí – při dešti můžete hrát míčové hry v tělocvičně a jinak venku.
Dětské míčové hry pomáhají ratolestem v sociální oblasti – spřátelí se a posilují týmového ducha.
Velmi oblíbené jsou míčové hry v mateřské školce. Důležité jsou především míčové hry pro předškoláky, díky kterým dítě rozvíjí svou motoriku a zručnost.
Míčové hry – nepodceňujte sportovní vybavení
Ať už se zajímáte pouze o míčové hry na zahradu, nebo je chcete hrát na profi úrovni, vždy dbejte na výběr vhodného míče, případně dalších sportovních pomůcek, které je potřeba řešit dle konkrétního sportu. Správná volba můžete velmi významně ovlivnit celkovou kvalitu hry.
i
Neholdujete venkovním aktivitám? Pak vás nadchnou halové míčové sporty
Halové míčové sporty, jako je například florbal, házená či futsal, jsou ideální pro všechny, kteří se neradi spoléhají na dobré počasí nebo jen nemají rádi venkovní či zimní sporty.
Ručně hrané míčové sporty – seznam se skládá ze 4 základních her
Hledáte ručně hrané sporty? Čekají na vás 4 základní kolektivní hry, které vás zajisté nadchnou.
Basketbal neboli košíková je míčová hra, ve které se hráči snaží získat boty vhazováním míče do basketbalového koše. Ke hře potřebujete basketbalový míč, koše, správné boty, dres či chrániče.
Házená je kolektivní sport, který se hraje v halách. Cílem je vhodit do branky protihráče co největší počet gólů. Kromě správného míče se vám budou hodit také vhodné boty, štulpny, rozlišovací dresy a další.
Volejbal představuje míčový sport, ve kterém se hráči snaží odehrát míč na soupeřovu polovinu přes síť tak, aby se nedotkl země či jej soupeř nezpracoval. V nabídce naleznete volejbalový míč, síť, boty a příslušenství.
Plážový volejbal se vyvinul z klasického volejbalu. Rozdíl je v tom, že se hraje na pláži, a to pouze ve dvou hráčích a na boso. Ke hře se vám kromě míče bude hodit síť nebo například sluneční brýle.
Pro míčové sporty je typické, že má každý hra svůj specifický míč. Míče nelze zaměnit, a to i přesto, že jsou na první pohled k nerozeznání (zleva basketbalový, beachvolejbalový a házenkářský míč).
Hledáte míčové hry do tělocvičny, či ven, kde využijete ke hře především nohy?
Zajímají vás míčové hry do tělocvičny, anebo ven, kde zapojíte nohy? Zahrajte si fotbal, futsal, nebo nohejbal.
Nohejbal je míčová hra, která se hraje podobně jako volejbal, ale s tím rozdílem, že se snažíte přes síť dostat míč nohou. K hladkému průběhu hry potřebujete míč a síť, poté rozlišovací dresy či štulpny.
Většinu těchto sportů (mimo ty, které se hrají v hale) využijete jako dětské míčové hry na zahradu, kde mohou děti společně trénovat i mimo kroužky, a navíc si užijí spoustu zábavy.
Zahrajte si 2 míčové hry na hřišti pomocí rukou i nohou
Zajímají vás míčové hry na hřišti, které se dají hrát rukama i nohama? Existují 2 základní druhy.
Rugby je hra, jejímž cílem je položit míč za soupeřovu branku – hráči si mohou nahrávat ale pouze dozadu, nebo v rovině, dopředu mohou jen kopat. Ke hře kromě míče potřebujete také kopačky či chrániče zubů.
Americký fotbal má také za cíl dostat míč do soupeřovy konečné zóny, a to dlouhými hody či kopy dopředu, nebo během s balónem. V nabídce naleznete míče, rukavice, boty a hlavně výstroj.
Rugby
Americký fotbal
Kromě pravidel se americký fotbal od rugby liší také ve výstroji – rugbysté mají dovolené pouze chrániče holení, molitanové ramenní výztuže, a případně šitou polstrovanou helmu.
Nestandardní míčové sporty aneb k odehrání míčku potřebujete něco jiného
Existují míčové sporty, kde využijete nohy či ruce, nebo hry, kde potřebujete k odehrání balónu i další vybavení.
Baseball a softball jsou míčové sporty, ke kterým kromě míče potřebujete také pálku, kterou se snažíte zasáhnout míč nadhozený soupeřem. Kromě míčků a pálek oceníte rovněž chytačské rukavice.
i
Baseball a softball jsou na první pohled podobné míčové hry, pro které platí společné heslo „odpal a běž“. Liší se ve velikosti hřiště či míčku a způsobem nadhozu – u baseballu se může nadhazovat spodem i vrchem, ale u softballu se využívá pouze podání spodem.
Kromě hole či pálky se vám může hodit i raketa na nejrůznější raketové sporty
Raketové sporty vyžadují ke hře raketu/pálku a míček, který si se soupeřem vyměňujete většinou přes síť (vzduchem či o stůl), ale i například o stěnu. Pálkovací sporty se podle druhu mohou hrát jak venku, tak i uvnitř v hale. Patří sem především tenis, pingpong, badminton, squash nebo crossminton.
Doplňky pro míčové sporty
Doplňky pro míčové sporty, to jsou ukazatelé skóre, pumpičky, vaky, agility i rehabilitační pomůcky a spoustu dalšího. Vybavte se včas a buďte připraveni na dlouhá odpoledne. Pomoct mohou také časopisy a knihy o sportu.
Jaké znáte míčové hry? Seznam obsahuje řadu zábavných aktivit
Kromě míčových sportů si vaše ratolesti nebo i vy společně s nimi můžete zahrát i jiné zábavné míčové hry. Seznam takovýchto aktivit je dlouhý, a tak se podíváme alespoň na ty nejoblíbenější z nich.
Bago
Bago je míčová hra, ve které stojí několik hráčů v kruhu a jeden se pohybuje uvnitř. Hráči si různě házejí tak, aby prostřední hráč přihrávku nechytil. Pokud ji chytne, tak jde doprostřed ten, komu patřila daná přihrávka.
Podobnou hrou je také takzvaný chytač. Rozdíl je v tom, že hráči nestojí v kruhu, ale jsou rozděleni do dvou družstev o minimálně pěti hráčích a jednoho hráče mají mezi sebou.
Běh za míčem
Běh za míčem je hra, kde jsou hráči rozděleni na dvě družstva, která se postaví na čáru. První ze zástupců vyhodí míček co nejdále a jakmile jej vyhodí, druzí ze zástupců vybíhají a snaží se rychle najít soupeřův míček.
Karate s míčkem
Karate s míčkem hrají tři hráči. Dva si sednou naproti sobě (přibližně 5–6 metrů od sebe), rozkročí nohy a posílají si po zemi míč. Mezi nimi je další hráč, který míči nepřekáží, ale snaží se jej zasáhnout hranou ruky.
i
Pokud mají vaše děti rády vodu, bude se jim líbit malé vodní pólo (hraje se cca v metrové hloubce). Hrají dvě družstva, z nichž každé je na jedné polovině vyměřené plochy a snaží se získat a vhodit do soupeřovy branky míč, který po zapískání hodí vedoucí do středu bazénu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.