Noční vidění má až překvapivě široké možnosti využití. Bude se hodit rybářům, myslivcům, pracovníkům v ostraze, ale i turistům-dobrodruhům, kteří rádi putují i v noci. Zařízení, která zvládají noční vidění, je na trhu celá řada. Liší se účelem, provedením i funkcemi. Jak se v této oblasti vyznat?
Princip, na němž funguje noční vidění, je v zásadě celkem jednoduchý a v různých modifikacích se využívá napříč zařízeními. Základem fungování je zesilování zbytkového světla. Nejčastěji se jedná o odraz měsíce a hvězd, případně světel z okolních měst či vesnic.
Noční vidění: analog, nebo digitál?
Moderní technologie dorazily i do segmentu nočního vidění. K dispozici jsou jak analogová, tak i digitální zařízení. Každé zařízení má své výhody a nevýhody a rozhodnutí, které z nich je nejlepší noční vidění, je čistě na uživateli. Jaký je jejich princip fungování a hlavní výhody a nevýhody?
Analogové noční vidění
Základem analogového nočního vidění, tzv. noktovizoru, je fotokatoda, do níž vstupuje zbytkové světlo, které je převedeno na elektrony a následně až 100 000× zesíleno. V zesílené podobě pak elektrony narazí na fosforové stínítko, které zobrazí výsledný obraz.
Vysoká citlivost a skvělý výsledný obraz.
Obraz bez latence.
Nízká energetická náročnost.
Bývá nutné přihlášení na Policii ČR.
Vyšší pořizovací náklady.
Digitální noční vidění
Digitální noční vidění využívá pro převod zbytkového světla CCD procesor (Charge-Coupled Device Chip). Svým fungováním tak tato zařízení připomínají např. digitální fotoaparáty nebo kamery.
Nižší cena.
Není nutné nahlašovat na Policii ČR.
Širší možnosti nastavení.
Nižší citlivost, často je nutný přísvit.
Vysoká spotřeba energie.
Tzv. termovize je rovněž jistým typem nočního vidění, funguje ale na odlišném principu. Využívá totiž speciálního objektivu, který „zachytává” infračervené světlo vyzařované každým objektem.
Noční vidění podle provedení
Noční vidění se liší nejen podle použité technologie, ale také svým provedením, a tedy i způsobem použití.
Monokuláry přináší velkou výhodu v podobě svých menších rozměrů. Funkčně jsou podobné puškohledům, jsou ale méně odolné. Na pušku je nenamontujete. Jde o dostupné a levné noční vidění.
Binokuláry (do této kategorie spadá i dalekohled pro noční vidění) jsou vhodné pro noční hlídání objektů a výpravy do přírody. Jedná se o ideální pozorovací noční vidění.
Puškohledy představují monokuláry určené k namontování přímo na zbraň. Z toho důvodu mají zaměřovací osnovu a rovněž jsou koncipované tak, aby vydržely zpětný ráz při výstřelu.
Předsádky se upevňují na jakékoliv optické zařízení, např. tedy fotoaparát nebo kameru umožňující snímání v noci. Nasazení a sejmutí adaptéru bývá velmi jednoduché a výsledky uspokojivé.
Kromě výše uvedeného základního rozdělení nočního vidění se můžete setkat také s některými specializovanějšími variantami. Jsou to zejména:
Univerzální noční vidění má tu výhodu, že je přísvit jeho součástí a není nutné jej pořizovat separátně.
Zaměřovače s nočním viděním mají integrovaný zaměřovací kříž. Jedná se tedy o podkategorii puškohledů.
Denní/noční systémy se nejčastěji vyskytují v podobě puškohledů. V jednom zařízení kombinují výhody přesného dalekohledu pro denní pozorování s možností zapnout noční vidění.
Kukly jsou speciálním typem nočního vidění, který se pomocí popruhů umisťuje přímo na hlavu či přilbu. Největší výhodou je, že je tento typ neustále před očima a uživatel má volné ruce.
Dalekohledy pro noční vidění mají podobu binokulárů vybavených pro použití ve tmě. Jsou ideální zejména pro pozorovatele přírody a milovníky nočních výprav.
i
Vojenské noční vidění mimo jiné využívá speciálních laserů, které jsou viditelné pouze s nasazeným nočním viděním. Často je k dispozici jako noční vidění na helmu.
Generace nočního vidění
Vybíráte-li noční vidění, můžete narazit i na parametr, který upřesňuje jeho generaci. Největší vývojové skoky v oblasti nočního vidění se odehrávaly ve schopnosti zesílení zbytkového světla. V tomto ohledu se tak setkáme se třemi generacemi:
Generace 1 zesiluje světlo až 1 000×.
Generace 2 světlo zesiluje až 20 000× a dnes patří k nejčastějším.
Generace 3 zvládne zbytkové světlo zesílit 30 000× až 50 000×. Je určena pro profesionální užití.
Noční vidění nestačí vždy, někdy je nutné přisvícení
Přísvity jsou nezbytné v případě použití digitálního nočního vidění, které si nedokáže poradit bez zbytkového světla měsíce a hvězd. Pokud toto není k dispozici, přichází na scénu přísvit: ať už laserový, nebo infračervený.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.