Nejen každý muž by při sobě měl mít nůž. Nože vám pomohou při všech outdoorových činnostech, od běžného táboření
a rybaření po extrémní přežití v divočině, a také vám mohou posloužit při sebeobraně. Chcete vědět, jak se nože dělí
a podle čeho je vybírat? Poradíme vám.
Outdoorové nože vs. nože kuchyňské: Čím se od sebe liší?
Outdoorové nože mohou mít nejrůznější tvary a velikosti. V čem se tedy od těch kuchyňských nožů liší? Rozdíl spočívá zejména
v jejich určení „na ven”, to znamená, že je můžete nosit stále při sobě. Některé typy, například rybářský
filetovací nůž, můžete bez ostychu používat i v domácnosti.
Co udělá radost každému fandovi nožů? Gravírování se jménem či věnováním.
Podle čeho outdoorové nože vybírat?
Čím vším se jednotlivé outdoorové nože mohou lišit? Je to především velikost (a váha), tvar čepele a ostří a to, zda je čepel pevná či zda se dá sklopit do rukojeti (nože zavírací). Při výběru nože by vás také měl zajímat materiál, z něhož je čepel i rukojeť (střenka) vyrobená.
Nože s pevnou čepelí
Nože s pevnou čepelí jsou zpravidla větší, a proto také hůře skladné. Tvar čepele je díky tomu dobře uzpůsoben různému použití: řezání, krájení i bodání. Často bývají vybaveny cestovním pouzdrem (neboli pochvou). Nejlepší důvod, proč si takový nůž pořizovat, je lov nebo sebeobrana.
Hodí se pro lov a přežití v divočině.
Už svou velikostí zastraší útočníka.
Jsou velké a hůře skladné.
i
Speciálním typem nože s pevnou čepelí je vrhací nůž.
Nůž Bowie
Tantó
Nůž Karambit
Dýka
Zavírací nože
Zavírací nože umožňují sklopení čepele do drážky v rukojeti, díky čemuž se pohodlně vejdou do kapsy. Proto se jim také říká kapesní nože. Často nabízejí další funkce – takovým nožům se říká nože multifunkční (kombinované). Speciálním typem kapesních nožů jsou také vystřelovací nože.
Hodí se pro každodenní nošení (tzv. EDC).
Jsou kompaktní.
Mohou nabízet další funkce.
Čepel nebývá vhodná na krájení.
Kapesní nůž
Vystřelovací nůž
Nůž motýlek
Houbařský nůž
České zavírací nože mají také dlouhou tradici. Typický nůž rybička zná snad každý.
Vybíráme nože podle materiálu ostří
Ostří je nejdůležitější částí nože. Pro jeho výrobu se nejčastěji používají různé druhy nožířské oceli – slitiny železa s uhlíkem a dalšími prvky. Nože se vyrábějí také z neželezných materiálů, například titanu.
Nůž z nerezové oceli je tvrdší, lépe odolává korozi, vydrží déle ostrý, ale broušení je náročnější.
Nůž z uhlíkové oceli je ostřejší a snadno se brousí. Je však náchylný ke korozi a vyžaduje údržbu.
Nůž z titanu je velice odolný, lehčí než ocelový a nekoroduje, ale těžko se brousí a je z uvedených nejdražší.
i
Nůž z damaškové oceli má čepel kovanou nejméně ze dvou druhů oceli vrstvených na sebe. Je extrémně tvrdý a má krásnou, typickou kresbu, ale vyjde draho.
Vybíráme nůž podle tvaru ostří
Nůž může mít ostří rovné, zubaté nebo kombinované. Každý typ má své silné i slabé stránky.
Rovné ostří má čistý a pravidelný řez. Takový nůž se hodí pro běžné užití. Zvládnete si jej nabrousit doma.
Zubaté ostří vytváří hrubší řez. Dokáže rychle přeřezat i tvrdé materiály. Sami si jej ale nenabrousíte.
Kombinované ostří je v přední částí rovné, zadní strana je osazena zuby.
Vybíráme nože podle užití
Při výběru nože se řiďte hlavně tím, k jakým účelům jej chcete používat. Pořádný rambo nůž vám možná dodá odvahu v temných uličkách, ale jeho praktické využití je minimální. A vykuchat rybu rybičkou půjde jen stěží.
Multifunkční nože
Multifunkční nože mají většinou zavírací provedení, a kromě klasické čepele jsou vybaveny dalšími nástroji. Hodí se pro každodenní použití i pro táboření. Multifunkční nože mohou mít pilku, nůžky, vývrtku, otvírák a podobně.
Lovecké nože přijdou vhod zejména myslivcům a lovcům. Mohou být konstruovány jako zavírací nože, nebo nože s pevnou čepelí. Multifunkční lovecké nože obsahují nástroje na zpracování ulovené kořisti.
Rybářské nože
Rybářské nože jsou uzpůsobeny zejména ke zpracování ulovených ryb. Mohou obsahovat i nástroje k údržbě a manipulaci s rybářskými potřebami, jako jsou sítě, lanka a další. Patří sem i filetovací nůž, který se vyznačuje tenkým špičatým ostřím a rukojetí s neklouzavou úpravou.
i
Utility knife je označení pro „užitkové“ nože, tedy ty, jež slouží k práci. Nepatří sem jen nože lovecké a rybářské, ale třeba i odlamovací nůž (takzvaný Box Cutter).
Vojenské nože
Vojenské nože slouží především k sebeobraně a přežití v divočině. Najdete zde zavírací nože, speciální bojové nože s pevnou čepelí i nože různých národních armád.
i
Vojenský nůž v armádním vybavení prošel dlouhou evolucí. Dříve útočný nůž (bajonet) se během 2. sv. války stal víceúčelovým nástrojem, konstruovaným s ohledem na různé techniky přežití na nepřátelském území. Proto se mu dnes říká spíše taktický nůž.
Švýcarské nože jsou velmi typické multitooly. Původně jde o oficiální výbavu švýcarské armády. Dnes jejich variace vyrábí mnoho firem a toto pojmenování se obecně vžilo pro malý kapesní zavírací multifunkční nůž.
i
Klasický švýcarský nůž se sytě červenou střenkou a malým křížkem může skrývat třeba vývrtku, otvírák, nůžky, šroubovák, pilku, pilník či párátko.
Mačety
Mačety slouží zejména k prosekávání vegetace. Dříve se také používaly k porcování masa či práci se dřevem a sloužily i jako zbraň. Mají zpravidla půlmetrovou čepel, jež se směrem k ostří rozšiřuje.
S proklestěním cesty, zkrocením bujné zahrady nebo při sbírání dříví na oheň vám pomohou také outdoorové sekery nebo pilky.
Multifunkční náramky
Multifunkční náramky jsou určeny pro extrémní přežití v divočině či jako provizorní nářadí. Nejčastěji jsou vyrobené z kovu nebo padákového lanka. Lze je proměnit v různé nástroje a nabízejí další funkce jako například píšťalku, kompas nebo nožík; ty kovové pak obsahují množství šroubováků, klíčů a imbusů.
Doplňky pro nože
Mezi doplňky pro nože najdete kožená či látková pouzdra na modely různých značek a velikostí s klipy na opasek, ocílky a mechanické cestovní brousky, s nimiž můžete své nože udržovat dokonale ostré úplně kdekoliv.
Outdoorový nůž už máte. A co kvalitní kuchyňské nože? Ať už potřebujete jen jeden nebo celou sadu, nůž na máslo, pečivo, zeleninu nebo speciální japonský nůž Santoku, u nás najdete vše.
Kapesní nůž patří mezi základní outdoorové vybavení. Bez kvalitního nože se neobejdete během pobytu v extrémních podmínkách i pohodové dovolené v kempu. Vsaďte na kvalitu a vyberte si švýcarské nože Victorinox. K dispozici jsou také nože Leatherman nebo nože Mikov a milovníci jednoduchosti si vyberou například kapesní nože Opinel.
Buďte neustále připraveni na vše a mějte u sebe multifunkční nůž. Nože Victorinox jsou švýcarské armádní nože s více než stoletou tradicí. Ať už se vydáte kamkoli, nůž Victorinox vám bude spolehlivě sloužit v jakémkoli prostředí. Victorinox nože jsou ideální na turistiku i cestování. Multifunkční nože mají více funkcí, typicky velký zavírací nůž, nůž se zubatým ostřím, vývrtku, nůžky a další. Výrobce Leatherman poskytuje multifunkční kapesní nože i jednoduché nože pro široké spektrum uživatelů. Kvalitní materiály a precizní dílenské zpracování nožů zaručuje spokojenost mnoho let.
České zavírací nože
Světově uznávaným artiklem jsou nože Mikov. Česká společnost Mikov má v portfoliu notoricky známý a jeden z nejprodávanějších nožů, nůž rybička. Rybička je jednoduchý a spolehlivý zavírací nůž. Jedná se o ideální první nůž každého malého průzkumníka. K dispozici jsou také další zavírací nože včetně záchranářských nožů s trhacím háčkem, které jsou určeny pro záchranářské práce i mnohé situace v civilním životě.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.