Co chcete na přívlačový prut lovit?
Prut na přívlač nebo také vláčecí prut vybírejte jednoduše podle toho, jaký druh ryby chcete lovit. Je ve vašem hledáčku štika, sumec, pstru, okoun nebo jiný dravec?
Přívlačový prut na pstruhy, okouny a jiné menší ryby
Přívlačový prut na pstruhy bývá jemný, má menší vrhací zátěž (maximálně do 20 g) a je stavěný na chytání v tekoucí vodě. Jeho špička bývá jemná, čímž si tak vychutnáte každý výpad ryby. To samé platí i pro přívlačový prut na okouny a další menší ryby.
Přívlačový prut na štiky, boleny a podobné ryby
Přívlačový prut na štiky se hodí i na lov bolenů a ryb podobné váhové kategorie. Mívají různou gramáž i tvrdost a záleží na tom, v jakých podmínkách chcete lovit a jaký prut vám podle vašich předchozích zkušeností vyhovuje.
i
Přívlačový prut na candáty bude mít stejné parametry jako udice určená pro lov štik.
Přívlačový prut na sumce
Přívlačový prut na sumce je tvrdý a vrhací zátěž zde bývá větší (obvykle do 200 g), jelikož musí snést nápor těch největších ryb. Hodí se i k rybolovu na moři. Záleží také na tom, zdali chcete vláčet klasickým způsobem, nebo trollingem – taháním nástrahy za lodí.
i
Hlubinná přívlač je technika, kdy se nástraha táhne za lodí a čeká se, než ryba zabere. Využíváme k tomu tvrdší vláčecí prut. Tato technika není vhodná pro začátečníky.
Vybíráme přívlačový neboli vláčecí prut podle vrhací zátěže
Vláčecí prut s nejmenší vrhací zátěží je určený k lovu menších druhů ryb, jakou jsou například pstruzi a okouni. Naopak pruty na ryby s největší vrhací zátěží slouží naopak k lovu těch největších ryb – sumců.
Vrhací zátěž se v tomto případě odvíjí od toho, na jakou nástrahu budeme chytat, a to se zase odvíjí od toho, jaký druh ryb jdeme chytat.
Vláčecí pruty podle tvrdosti
Vláčecí pruty se rovněž dají rozdělit podle tvrdosti. Ty na těžší přívlač budou tvrdší a budou mít větší vrhací hmotnost. Prut na ultralehkou přívlač bude zase podstatně měkčí a jeho vrací zátěž bude do 10 g.
Rybářské pruty na ultralehkou a lehkou přívlač
Rybářské pruty na ultralehkou a lehkou přívlač jsou vhodné pro lov na lury, malé marmyšky nebo třpytky. Poslouží také jako dobrý přívlačový prut na pstruhy, ale chytíte s nimi i bílou rybu nebo menší dravce. Jsou vhodné spíše na lov na drobnější nástrahy s nízkou hmotností.
Rybářské pruty na středně těžkou a těžkou přívlač
Rybářské pruty na středně těžkou přívlač se používají se středně velkými třpytkami a woblery. Jsou ideální pro lov štik a dalších dravců. Naopak ty na těžkou přívlač jsou potom vhodné pro lov na ty nejtěžší nástrahy.
i
Rybářské pruty na těžkou přívlač doporučujeme zejména pro lov kapitálních macků, jakým je třeba štika. V naší nabídce naleznete nepřeberné množství vláčecích nástrah nejen na tyto kousky.
Vyplatí se teleskopický vláčecí prut?
Teleskopický prut je obecně těžší než ten dělící. To platí i pro vláčecí prut. Teleskopický vláčecí prut má velkou výhodu ve své přepravní délce. Jeho velkou nevýhodou je vyšší hmotnost způsobená větším množství spojů. Ty tvoří největší část zatížení.
Existuje také jednodílný vláčecí prut – nejde přitom o teleskop. Ten nabídne maximální pevnost a výbornou akci. Nevýhodou jsou poněkud velké transportní rozměry – jednodílný prut nesložíte.
Vláčecí prut na moře
Vláčecí prut na moře by měl být pevnější a bude i těžší. To ale nevadí, protože se nejčastěji loví na hlubinnou přívlač, což je technika, při které je vláčecí prut uchycen na lodi ve stojanu a nástraha se vláčí za pomalu jedoucí lodí. Časté je taky pilkrování, kdy používáme větší marmyšku a s ní cukáme u dna.
Přívlačový prut s navijákem, nebo baitcastový prut?
Podle další logiky dělení rozlišujeme přívlačový prut s navijákem a baitcastový prut. Ten je naopak osazen multiplikátorem. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Klasický prut na přívlač s navijákem
Pokud se chystáte chytat na přívlač v Česku, velmi pravděpodobně vyhraje právě klasický prut na přívlač s navijákem. K dispozici jsou jak teleskopické, tak i dělené pruty na ryby. Teleskop má menší přepravní rozměry, ale horší vlastnosti než dělené pruty.
Pokud sháníte samostatný naviják na přívlač, podívejte se do kategorie přívlačové navijáky.
Baitcastový prut na přívlač
U baitcastového prutu používáme multiplikátor, což je specifický druh navijáku s odlišným typem konstrukce. Pokud se chystáte na lov do zahraničí, zejména do USA nebo Skandinávie, případně chcete přívlačí lovit sumce, využijete právě prut s multiplikátorem.
i
Zatímco klasický prut na přívlač má naviják umístěný pod prutem, multiplikátor je naopak nad ním. Oba typy prutů se liší také způsobem nahazování.
Jak dlouhý prut na přívlač budu potřebovat?
Na otázku, jak dlouhý prut na přívlač, můžeme obecně odpovědět, že čím delší prut, tím dále dohodíte nástrahu. V naší nabídce jsou k dispozici různé délky.
- Je důležité si uvědomit, v jakých místech budete vláčet, nebo zdali budete chytat z lodi.
- V místech, kde vám budou překážet větve, se vám přívlačový prut 3m a delší moc neosvědčí.
Vyplatí se pořizovat přívlačový prut s navijákem v sadě?
Přívlačový prut s navijákem si můžete koupit dokonce i v setu. V něm většinou najdete také přívlačové drobnosti, jako jsou třpytky různých druhů nebo vlasec. Takový set se vám vyplatí koupit, pokud s přívlačí začínáte a nevíte, jestli vás tato metoda bude opravdu bavit.
Už máte svého přívlačového favorita? Vyzkoušejte i jinou rybolovnou techniku a prohlédněte si také ostatní rybářské pruty. Zvláště oblíbené jsou pruty na kapry.