Rybářské vlasce umožňují zápasit s rybou nejen na velké vzdálenosti. Jsou ohebné, pružné, a zároveň neskutečně pevné. Navzájem se liší hlavně svými průměry. Nejtenčí vlasce se vyrábí od průměru 0,10 mm a nejširší do 1,3 mm. Nevíte, kde koupit vlasec a jaké nejlepší rybářské vlasce vybrat? Poradíme vám.
Monofil, nebo multifil jaký vlasec na rybolov zvolit?
Nylonový vlasec je klasické monofilní vlákno. Je to tedy jeden nespletený kus. Hodí se na každou rybolovnou techniku a je šetrnější k rybě. Multifil je splétaná šňůra, která nepruží tak jako samostatné vlákno. Hodí se více na velké ryby a mořský rybolov. Díky své pevnosti tolik nepruží, a proto na delší vzdálenosti rybu lépe sekne.
i
Rozlišujeme dva pojmy. Monofil jako látka, která je velmi blízká silonu a monofil jako vlasec. Zatímco monofil látka se používá pro výrobu plátna, my se zde budeme věnovat výhradně rybařině a monofilu, jakožto typu vlasce.
Monofil je vhodný i na menší ryby a na všechny rybolovné techniky.
Multifil se hodí na rybolov ve větších dálkách a hlubších vodách.
Vybíráme rybářské vlasce podle druhu lovené ryby
Rybářské vlasce mají různé průměry. Pokud se chystáte vyrazit na menší ryby, jako jsou třeba plotice, použijete užší vlákno, než je například vlasec na kapry nebo rybí obry, jako je sumec.
Vlasec na plavanou a lov menších ryb je nejvhodnější od průměru 0,16 mm do 0,20 mm.
Kmenový vlasec na kapry si vybírejte okolo průměru 0,20 mm. Pokud lovíte dál, zkuste i multifil.
Vlasec na sumce vybírejte od průměru 0,60 mm. Optimální bude rybářský vlasec 0,8 mm. Také musí být co nejtvrdší, aby se nenatahoval. Spíše ale využijte multifilní šňůry.
Vlasec na přívlač by měl mít co nejnižší roztažnost. Tento parametr je uveden v detailu vlasce.
Monofil, který vede z prutu se jmenuje kmenový. Návazcové vlasce se přivazují na ty kmenové. Díky nim ryba vlasec spíše přehlédne.
Sumcová šňůra
Sumcová šňůra neboli pletenka na sumce má velmi malou průtažnost, proto se velice hodí pro lov ve větších dálkách, kde sumce často lovíme. Díky její malé pružnosti rybu lépe seknete a přitáhnete ke břehu.
i
Jak mám vybrat kvalitní silon na kapry?
Kvalitní silon na kapry volte podle lokality, kde tuto oblíbenou rybu lovíte. Pokud nahazujete do velkých dálek, použijte ten s malou průtažností. Pro lov blíže si kupte pružnější silon.
Jaké parametry pohlídat, když vybíráme nylonový vlasec?
Když vybíráme nylonový vlasec, zaměřte se na jeho průměr. Dále by vás měla zajímat délka a hmotnost. Méně podstatný parametr je i barva. Barev vlasce je mnoho a neobvyklý není ani oranžový nebo černý vlasec.
Průměr vlasce
Průměr vlasce velice ovlivňuje také to, jak moc bude ve vodě nápadný, a proto jej nepodceňujte. Na menší ryby postačí vlasec o průměru 0,16 mm, na kapry okolo 0,20 mm a na sumce minimálně 0,60 mm.
Délka
Vlasec se prodává na cívkách od jednoho metru. Ty nejkratší verze jsou nejčastěji určeny na muškařinu. Na ostatní techniky se ale obvykle pořizují na cívkách s obsahem od 100 m.
Nosnost vlasce
Nosnost vlasce na ryby úzce souvisí s jeho průměrem. Slabší vlasce mají logicky i menší nosnost. To ovšem neznamená, že při použití slabšího vlasce nezdoláte i větší rybu. Ve vodě jsou ryby trochu lehčí.
Průtažnost
Průtažnost se málokdy uvádí na cívkách navijáků. Není to důležitý parametr, pokud na dané techniky nevyrážíte příliš často. Při lovu ve větších vzdálenostech či na přívlač volte co nejnižší průtažnost, u břehu zase co nejvyšší.
Vlasec bývá nejčastěji vyroben právě z nylonu. Velmi často se ale setkáte také s termínem, že někdo chytá na silon. Silon z nylonu vzešel. Jsou to dvě látky, které se použitím i technickými vlastnostmi velmi podobají.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.