Obnovit stránku

Segway - jak to funguje


První vozítko Segway spatřilo světlo světa v roce 2001. Tehdy jej představil jeho vynálezce Dean Kamen jako první samovyvažovací dopravní prostředek. Segway má totiž pouze dvě kola, stojnou desku a řídítka. Díky nejmodernějším technologiím však drží rovnováhu jak sám za sebe, tak za člověka, který na něm jezdí. Jeho ovládání je založené na snímání pohybu “jezdce“ – tedy když se nakloníte dopředu, jedete dopředu, když se zakloníte, brzdíte nebo se rozjedete vzad. Stejně tak funguje při zatáčení. Řídítka LeanSteer se dají naklánět do stran (u starších modelů bylo zatáčení řešené otočným ovládáním na statických řídítkách) a tím se mění i směr jízdy.  

 

Celá technologie fungování Segway, kterou má mimochodem společnost patentovanou, je dle Deana Kamena založena na principu pohybu lidského těla. Jen si uvědomte – když se sami nakloníte vpřed, nespadnete, ale vykročíte nohou. Čím více se pak budete naklánět, tím dále budete nohu posouvat. Segway pak nahrazuje nohu koly. Výkonnými elektronickými procesory a sestavou pěti gyroskopů a dvou akcelerometrů je pak nahrazen lidský mozek a systém vnitřního ucha, které se u lidí starají o udržení rovnováhy a koordinaci pohybu. Celý elektronický systém snímá stokrát za vteřinu (tedy rychleji, než je lidský mozek schopen myslet) polohu a náklon řidiče a upravuje podle toho pohyb kol a rychlost. Ve společnosti Segway tomu říkají Systém dynamické stabilizace. 


 


Jak je patrné, každý Segway v sobě ukrývá velmi výkonný počítač. Aby vozítko svého řidiče neshodilo, jsou všechny důležité části jištěny. Proto je použito celkem pět gyroskopů, přestože by pro snímání polohy stačily pouze tři. Vyšší počet zajišťuje přesnější informace posílané ke zpracování do jedné ze dvou desek s elektronickými mikroprocesory. Desky jsou dvě znovu pro vyšší bezpečnost a spolehlivost – výpočty provádí pouze jedna deska, jež je ale v případě poruchy nahrazena deskou druhou. 

Na zmíněných mikroprocesorech běží nejmodernější software, který ovládá dva nezávislé elektromotory. Ty mohou otáčet oběma koly s různou rychlostí a dokonce v různém směru – to když stojíte na místě a chcete se jen otočit.  Napájení je řešené párem lithium-ionových baterií, které se nabíjí zhruba dvě hodiny z klasické elektrické sítě. 

Jízda na Segway je intuitivní a velice snadná. Platí, že většina lidí se ho naučí ovládat během několika málo minut, mnozí ještě dříve. Je to pohodlný a rychlý způsob dopravy i chytlavý styl zábavy. Jakmile Segway jednou vyzkoušíte, nebudete chtít nic jiného!  


Osobní transportéry Segway na Alza.cz:

Osobní transportér Segway i2 - silniční verze, bílý
Osobní transportér Segway i2 - silniční verze, černý
Osobní transportér Segway i2 - silniční verze, metalický
Osobní transportér Segway x2 - terénní verze, černý
Osobní transportér Segway x2 Turf - terénní verze, černý

P-DC1-WEB23