Sjezdové neboli alpské lyžování se těší už řadu let velké oblibě, a to ve všech disciplínách (sjezd, slalom, obří slalom, superkombinace, …). Je typické vysokou rychlostí, a tak kromě základní výbavy ve formě lyží, bot, helmy a brýlí myslete také na bezpečnostní prvky. Poradíme vám, bez čeho se při lyžování neobejdete.
Co je typickým znakem pro sjezdové lyžování? Rychlost
Co je charakteristickým znakem pro sjezdové lyžování? Rychlost. Lyžař totiž projíždí svah dolů ve velmi vysoké rychlosti (běžně 40 až 80, ale i 150 km/h), tudíž také potřebuje vybavení, které mu zajišťuje bezpečnost. Alpské lyžování se v dnešní době těší velké oblibě, a to u žen, mužů i dětí všech věkových kategorií.
Jaké mé sjezdové lyžování disciplíny? Sjezd, slalom, obří slalom, super obří slalom, superkombinaci a týmový závod.
Styly lyžování ovlivňují výběr vybavení
Při výběru vybavení berte v potaz také styly lyžování, neboť ke každému potřebujete trošku jiný druh. Liší se jak výbava na upravenou sjezdovku, tak i do neupraveného terénu, navíc je důležité také rozlišovat, zda půjdete do klasického, allmountain či freestyle lyžování, případně zda si pořídíte slalomky nebo obřačky.
i
Druhy lyžování: Je rozdíl mezi alpským a sjezdovým lyžováním?
Přemýšlíte, zda se něčím liší alpské a sjezdové lyžování? Neliší. Jedná se o totožné druhy lyžování – závodník se snaží projet trať v co nejkratším čase.
Sjezdové lyžování aneb bez čeho se rozhodně neobejdete
Rozhodli jste se pro sjezdové lyžování? Pak je potřeba si pořídit nezbytnou výbavu. Bez čeho se neobejdete?
Lyže jsou základem, bez kterého se neobejdete. Jejich výběr rozhodně není radno podceňovat – je nutné brát v potaz konkrétní typ lyží, vaši výšku, lyžařské schopnosti, oblíbený styl a podobně.
Lyžáky jsou stejně důležité jako samotné lyže, jelikož zajišťují pohodlí i snadné ovládání. Kde budete jezdit? Jaká je vaše zdatnost a co velikost a tuhost? Na to všechno je třeba brát ohled.
Hůlky na sjezdovky pomáhají udržet stabilitu a umožňují lepší odraz. Nejdůležitější je, aby byly lyžařské hůlky správně dlouhé – jedině tak budou plně funkční. Dále je důležitý materiál či třeba provedení poutka.
Helmy ochrání vaši hlavu před pády či srážkami, a tak jsou z hlediska bezpečnosti nejdůležitějším prvkem. Chcete celoskeletové provedení, či třeba přilbu se štítem/měkkýma ušima?
Brýle jsou důležité pro ochranu očí před větrem, sněhem a UV zářením. Ačkoliv se může zdát výběr jednoduchý, je třeba myslet na typ a barvu zorníku, propustnost světla, barevné provedení a podobně.
Lyžařské oblečení vám zajistí příjemné teplo a důležitý odvod vlhka. Jedná se především o vhodné ponožky, rukavice a termoprádlo, které chrání ty nejdůležitější části těla.
Lyže
Lyžáky
Helma
Brýle
Jaké 3 další věci vám usnadní alpské lyžování?
Kromě základní výbavy si můžete pořídit i několik dalších věcí, které zajistí bezpečí i snadnou přepravu.
Vaky slouží k pohodlné přepravě lyžáků, lyží či helem a ochraně obsahu před sněhem a nečistotami.
Páteřáky využijete k ochraně páteře na snowboardu i na lyžích – díky nim předejdete vážným zraněním.
Příslušenství zahrnuje zejména pásky, vysoušeče, vosky, brousky, žehličky a kartáče.
Dětské sety jsou ideální pro začínající malé lyžaře. Většinou obsahují plastové lyže s nastavitelným vázáním a hůlky bez kovových hrotů – často do nich zapnete klasické dětské zimní boty.
Kdy vůbec vzniklo alpské lyžování? Historie nesahá tak daleko
Zajímá vás, kdy vzniklo v pravém slova smyslu alpské lyžování? Historie sahá do poloviny 19. století, kdy bylo založeno Norem Sondrem Nordheimem jakožto sportovní odvětví (lyžování se zanedlouho objevilo na zimních olympijských hrách v Německu) – do té doby sloužily lyže pouze jako přepravní prostředek ve sněhu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.