Sporttester je zařízení, které dokáže sbírat a analyzovat údaje během fyzické aktivity. Hlavní funkcí je měření tepové frekvence v průběhu sportovní aktivity, která je důležitá pro bezpečný, ale efektivní trénink. Sporttestery jsou důležité jak pro začátečníky, tak i pokročilé sportovce.
Poradíme vám, jak vybrat ten správný.
Sporttester pomáhá začínajícím i pokročilým sportovcům optimalizovat trénink, dosáhnout lepších výkonů a vyhodnotit dosažené výsledky.
4 nejčastější důvody pro pořízení sporttesteru
Chci zhubnout.
Chci začít pravidelně sportovat.
Chci mít přehled o mých sportovních aktivitách.
Pravidelně sportuji a chci dosáhnout vyšších cílů nebo lépe optimalizovat trénink.
Výběr sporttesteru podle sportovních zkušeností
Začínajícím nebo příležitostným sportovcům postačí sporttester se základními funkcemi. Pokročilí sportovci ocení rozšířené funkce a další senzory, které jim pomohou získat detailnější informace o aktivitě, odhalit rezervy, a ještě více optimalizovat trénink.
Základní funkce sporttesterů
Měření času – časové funkce a stopky.
Krokoměr – celodenní měření kroků.
Měření tepové frekvence – měření tepu pomocí hrudního pásu nebo snímače na spodní straně přístroje.
Výpočet spálených kalorií – výpočet podle kroků nebo tepové frekvence.
GPS čip – sporttestery s GPS jsou schopny měřit rychlost, vzdálenost, zaznamenat trasu a pracovat s mapami i navigací.
Voděodolnost – sporttester odolá zvýšené vlhkosti, potu a dešti.
i
Jak začít správně běhat? Co jsou pojmy tepové frekvence, aerobní a anaerobní zóna si můžete přečíst v našem článku Jak správně běhat.
Pokročilé funkce sporttesterů
Intervalový trénink – vhodné zejména pro běžce a cyklisty.
Podrobné statistiky – záznam většího počtu dílčích sportovních podkategorií a tělesných hodnot.
Vodotěsnost – hodí se na plavání či triatlon.
Podpora dalších senzorů a příslušenství – například:
Nožní snímač se upevňuje ke kotníku, měří přesněji vzdálenost než GPS a lze ho použít i v halách.
Snímač cyklistické kadence měří frekvenci šlapání a montuje se na kolo.
Wattmeter je přídavný snímač k vyhodnocení využitelné energie a její rezervy při běhu a cyklistice.
Sporttestery podle sportovní aktivity
Pokud se věnujete běhu, postačí sporttester se základními funkcemi včetně měření rychlosti, vzdálenosti a podpory intervalových tréninků. Jsou ale i sporty, kde jsou výhodou, nebo dokonce nutností specifické funkce:
Plavání – počet bazénů, styl plavání, vodotěsnost.
Triatlon – stejné funkce jako modely pro běh, cyklo a plávání a možnost přepínání mezi sportovními režimy.
Horolezectví – barometrický výškoměr, kompas.
Golf – databáze golfových hřišť.
i
Stále si nevíte při výběru sporttesteru rady? Podívejte se do našeho průvodce Jak vybrat sporttester.
Kdy se vyplatí pořídit fitness náramek, sporttester, a kdy chytré hodinky?
Fitness náramky
Fitness náramky jsou vhodné pro zlepšení životního stylu pohybem. Nemají tolik funkcí jako sporttestery a měření je méně přesné. Uživatele formou upozornění motivují k pohybu a sledují veškerou pohybovou aktivitu, například ušlé kroky. Následně prostřednictvím mobilní aplikace zobrazí data formou grafů a statistik.
Dražší modely zastávají funkce základních sporttesterů a základních chytrých hodinek zároveň.
Sporttestery
Sporttestery plní funkci osobního trenéra a jsou určeny pro detailní monitorování různých sportovních aktivit. Oproti chytrým hodinkám jsou obvykle odolnější, mají delší výdrž baterie a fungují samostatně bez smartphonu.
Dražší modely z velké části nahrazují chytré hodinky a umožňují i synchronizaci s fitness aplikacemi.
Chcete zjistit, jak váš organismus reaguje na trénink? Pořiďte si ke sporttesteru diagnostické zařízení mySASY – to vám poskytne přesné informace o stavu adaptace organismu na tréninkové zatížení a o stavu připravenosti na další trénink.
Chytré hodinky
Chytré hodinky jsou primárně prodlouženou rukou telefonu – zobrazují notifikace, umožňují reagovat na nejrůznější akce a běží v nich mnohdy operační systém se samostatnými aplikacemi.
Dražší modely mohou z velké části nahradit sporttester, a rovněž zvládají synchronizaci s fitness aplikacemi.
i
Zajímá vás více? Připravili jsme pro vás článek Jak monitorovat sportovní aktivity. V něm vám blíže přiblížíme výhody a nevýhody fitness náramků, sporttesterů a chytrých hodinek.
Běháte, jezdíte na kole či se vydáváte na mnohakilometrové pěší túry a chcete mít o své aktivitě dokonalý přehled? Vyzkoušejte sporttester a pozvedněte své tréninky na novou úroveň. Sportovní hodinky vám změří nejen čas, ale i vzdálenost, tempo, rychlost a další parametry. Dlouhodobě největší přízni mezi sporttestery se těší výrobci Garmin, Suunto, Polar, TomTom, konkrétně například sporttester Garmin Forerunner 220 nebo Garmin Forerunner 620. Oba modely můžete získat jako dámské hodinky i pánské hodinky. Tyto hodinky na běhání mají integrovaný GPS čip, barevný displej, podporu intervalových tréninků a další skvělé funkce, bez kterých si mnoho sportovců na celém světě již své tréninky nedokáže představit.
Pro začátek vám mohou postačit jednoduché outdoor hodinky se základními funkcemi. Pokud chcete zaznamenávat uběhnutou vzdálenost, dokupte si k nim nožní snímač pro měření vzdálenosti. Oblíbenou variantou jsou hodinky s GPS čipem, které se obejdou bez footpodů i externích GPS modulů. Na základě změřené vzdálenosti a času GPS hodinky zobrazují tempo, rychlost, ať už pro celý trénink nebo jednotlivá kola. Další variantou jsou cyklocomputery, které jsou určeny pro záznam ujeté vzdálenosti, rychlosti i času na kole. Svá data si můžete, stejně jako u sporttesterů na běhání, následně vyhodnotit ve webové aplikaci.
Tepové zóny pro efektivní trénink
Spárujte váš sporttester na běhání s hrudním pásem pomocí Bluetooth a získejte podrobné údaje o své tepové frekvenci během tréninku. Skvělou funkcionalitou chytrých hodinek je možnost tréninku ve vámi určených tepových zónách. S nimi budete efektivně trénovat vytrvalost, získávat kondici nebo spalovat tělesný tuk, tedy hubnout. Měřič tepové frekvence lze koupit spolu se sporttesterem nebo zvlášť. Některé sporttestery, jako třeba TomTom Runner, mají integrovaný měřič tepové frekvence, které vše vyhodnocují pomocí senzorů.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.