Outdoorová obuv je speciálně uzpůsobena pro výlety do hor či do lesa. Při výběru hraje důležitou roli typ túry a terén, v němž se budete nejčastěji pohybovat. Podle toho volte typ boty a také její materiál. Nevíte, která treková obuv je pro vás nejlepší? Poradíme vám.
Outdoorové boty jsou zjednodušeně řečeno boty do hor. Pro někoho jsou ale horami Beskydy, pro někoho až Tatry, Alpy nebo dokonce Himálaj, nehledě na to, že spousta lidí nosí trekingové boty i běžně po městě. Proto se setkáte i s různými typy outdoorové obuvi, jež se liší zejména výškou, materiálem či tuhostí podrážky.
Trekové sandály jsou maximálně prodyšné. Jsou ideální do města či na lehkou letní turistiku.
Nízké trekové boty (kotníkové) se hodí pro méně náročné jednodenní výlety do přírody.
Prstové trekingové boty vás znovu naučí přirozené chůzi
Speciálním typem turistické obuvi jsou pak prstové trekingové boty, jež se obecně řadí pod takzvané barefooty. Mají velmi tenkou podrážku, takže si v nich připadáte, jako kdybyste chodili na boso, což je pro nohu přirozenější a pro klouby zdravější. Chůze v prstových botách ale nevyhovuje každému a vyžaduje trénink.
Proč je dobré rozlišovat trekingové boty dámské a pánské?
Byť se setkáte i s mnohými unisex modely, trekingové boty se primárně vyrábí v dámském a pánském (a samozřejmě též dětském) provedení. Má to své opodstatnění, jelikož chodidla mužů a žen se liší nejen velikostí, ale i tvarem, na což byste, zejména při výběru sportovní obuvi, měli brát zřetel.
Pánské trekingové boty jsou obyčejně širší a mají tlustší podešev, protože muži mívají těžší došlap.
Dámské outdoorové boty mívají užší patu a vzhledem k celkově užší ženské noze i více vykrojenou podešev
Dětská treková obuv je zpravidla vhodná pro chlapce i dívky, byť některé modely mohou být barevně odlišené.
Nepromokavé boty pro děti jsou, zejména na podzim a zimu, základ. Obyčejné tenisky by v lese dítěti okamžitě navlhly a z výletu by nic nebylo.
Co musíte vědět, než začnete vybírat outdoorové boty
Chystáte-li se koupit outdoorové boty, zamyslete se nejprve nad tím, kde v nich hodláte chodit. Ta nejdůležitější kritéria, podle nichž byste je měli vybírat, totiž jsou náročnost a délka trasy, a také roční období.
Jak vybrat trekové boty podle náročnosti terénu
V ideálním případě je samozřejmě nejlepší mít doma několikery trekové boty do různého terénu, jinak volte obuv podle toho, na jaký typ túry vyrážíte nejčastěji.
Treková obuv do těžkého terénu vás podrží i všude mimo cesty. Lze na ni připnout mačky.
Hledáte-li vhodné boty na hory, zohledněte také obvyklou délku výletu
Nyní se zamyslete nad tím, na jak dlouhé výlety obvykle vyrážíte. Vybrat vhodné boty na hory totiž znamená především najít kompromis mezi pohodlím a dostatečným zpevněním nohy.
Na jednodenní výlety nebo spíše vycházky do přírody vám stačí nějaké pohodlné a lehké trekové boty.
Na několikadenní přechody hor doporučujeme už vyšší (a o něco těžší) outdoorové boty.
Na zdolávání vysokých hor si pořiďte dostatečně pevné vysoké trekingové boty.
!
Na dlouhé treky berte jen outdoorové boty, které máte opravdu dobře prošlápnuté. V nových si akorát naděláte puchýře a daleko nedojdete.
Zimní turistické boty – i v mrazech budou vaše nohy jako v bavlnce
Na zimní turistické boty narazíte jak v kategorii kotníkových, tak vysokých bot. Svršek boty je odolnější vůči vlhkosti a opotřebení, vnitřek je zateplený a podrážka poskytuje dostatečnou přilnavost.
Nejlepší trekové boty do sněhu? Na volnočasové aktivity určitě sněhule. Jinak volte vysokou koženou obuv s membránou.
Nezapomeňte na velikost vašeho chodidla
Důležitým parametrem je samozřejmě i velikost. Tu nejlépe vyberete podle mondopointu, což je hodnota, kterou získáte změřením délky chodidla od paty ke konci nejdelšího prstu. U běžných trekových bot k naměřené hodnotě přičtěte ještě rezervu 0,5–1 cm. U bot vysokohorských či expedičních bude rezerva zhruba 1,3 cm.
Z čeho se treková bota skládá
Treková bota je složena z podešve (podrážky), mezipodešve, membrány, svršku a podšívky.
Každá turistická obuv musí mít především kvalitní podešev
Turistická obuv má vaše chodidla spolehlivě ochránit před zimou a zabránit nechtěnému uklouznutí. Platí pravidlo, že čím náročnější terén, tím tvrdší a vyšší podešev by vaše outdoorové boty měly mít. Myslete ale na to, že s tvrdší a odolnější podrážkou také poroste jejich hmotnost.
?
Co znamená, když mají trekingové boty vibram podrážku?
Trekingové boty s vibram podrážkou mají lepší přilnavost na kluzkých površích, což oceníte především při zdolávání skal, kamenů a nezpevněných cest.
Mezipodešev outdoorové boty
Mezipodešev je materiál umístěný mezi svrškem, stélkou a podrážkou outdoorové boty. Tlumí otřesy a chrání tak vaše klouby. Nejčastěji se používá EVA pěna nebo polyuretan.
EVA pěna je běžná třeba pro běžeckou obuv. Má velmi nízkou hmotnost, ale také nižší životnost.
Polyuretan (PU) je velice odolný, jenže vlivem takzvané hydrolýzy časem degraduje.
Turistické boty s polyuretanovou vrstvou je třeba skladovat v relativním chladu a suchu. Čím více v nich budete chodit, tím pomaleji bude podešev degradovat.
Trekové boty s membránou – ano, či ne?
Trekové boty s voděodolnou membránou oceníte hlavně při vícedenních túrách a deštivém počasí. Pokud vybíráte obuv na občasné jednodenní túry, bez membrány se obejdete.
?
Musí být trekingové boty Gore-Tex, aby byly nepromokavé?
Nepromokavé trekingové boty Gore-Tex samozřejmě být nemusí. Vodu vám nepropustí ani dobře naimpregnovaná kožená outdoorová obuv. Ta ale vodě odolá maximálně 8 hodin, pak je nutné ji dobře vysušit. Gore-Tex patří mezi špičky mezi výrobci membrán a boty s tímto označením vaši nohu udrží skutečně dlouhodobě suchou.
Svršek trekingové boty – na jaký materiál vsadit?
Materiál, z něhož je svršek trekingové boty vyroben, má veliký vliv na celkové vlastnosti boty. V dnešní době se používá zejména kůže (hladká nebo nubuková, tedy broušená) a syntetická textilie.
Kožené trekové boty vám vydrží klidně 10 let, jen se o ně musíte řádně starat.
Syntetická kůže má špatnou prodyšnost, na druhou stranu nepropustí vodu.
Textilní trekingová obuv je naopak skvěle prodyšná, lehká a měkká, bez membrány ale hned navlhne.
Syntetické materiály se vyznačují dobrou odolností proti mechanickému opotřebení.
Jak vybrat spolehlivé a kvalitní trekingové boty? Recenze zákazníků vám napoví, které stojí za zvážení.
Pohodlná trekingová obuv se pozná podle podšívky
Díky kvalitní podšívce má trekingová obuv dobré izolační vlastnosti, lépe odvádí vlhkost a zajistí maximální komfort při túře. Podšívka se také, spolu se stélkou, stará o tlumení nárazů.
i
Sháníte levné trekové boty? Výprodej, akce a slevy je to nejlepší místo, kde je hledat. Chcete-li zkusit i bazar, zaměřte se na rozbalené produkty, jež nebyly ještě nikým nošené.
S jakými typy zavazování se u turistické boty můžete setkat?
Turistické boty mohou mít různé způsoby zavazování. Nejčastěji se setkáte s tkaničkami, u některých typů bot najdete i suchý zip nebo rychlošněrování.
Tkaničky zajišťují dobrou fixaci nohy. U vysokých bot se vyplatí takzvané dvouzónové šněrování.
Suchý zip je jednoduchý a rychlý, když se ale zanese nečistotami rozlepuje se. Narazíte na něj u sandálů.
Rychlošněrování se používá zejména u uzavřených sandálů a nízké trekové obuvi.
Trekingová obuv vyžaduje pravidelnou péči. Jen díky správnému ošetření si zachová voděodolnost, dlouhou životnost a původní vzhled. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a boty vám poslouží mnoho let.
Pokud máte možnost, pohorky na treku o přestávkách sundejte. Propocené ponožky je dobré vyměnit.
Po každé túře je otřete vlhkým hadříkem a vysypte z nich kamínky a jehličí. Při čištění nepoužívejte saponát.
Treková obuv musí také dobře vyschnout. Kožené boty ale nedávejte k topení – mohou popraskat.
Všechny, tedy i trekové boty s membránou, je třeba impregnovat. Impregnace obuv chrání před vlhkostí.
?
Co potřebujete na outdoor? Boty jsou jasná věc. Do hor byste ale neměli vyrazit ani bez pláštěnky, nože a čelovky. Vždy je dobré mít po ruce také náhradní outdoorové ponožky.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.