Outdoor vařiče jsou speciálně navrženy pro přípravu jídla a nápojů v prostředí, kde není k dispozici běžná kuchyňská infrastruktura. Ocení je každý outdoorový nadšenec, turista i kempař. Co všechno vám nabídnou a jak vybrat ten nejlepší outdoorový vařič? Čtěte dále, poradíme vám.
Outdoor vařič je ideální při kempování, turistice, horolezectví, rybaření či na festivalech. Připraví vám teplé pokrmy i nápoje v prostředích, kde není možné využít restaurace nebo kuchyňská zařízení. Bude praktickým pomocníkem pro vaření přímo ve stanovém táboře, na pobřeží řeky nebo na horách.
Outdoor vařič najde své využití rovněž v kuchyňkách obytných vozů, na chatách, chalupách i zahradách nebo také při pikniku s přáteli.
Outdoorové vařiče dělíme na dva základní typy
Outdoorové vařiče je možné rozdělit na dva základní typy – kempingový a turistický vařič.
Cestovní a turistické vařiče oceníte pro jejich kompaktnost a snadnou přenositelnost, takže je snadno sbalíte například do batohu. S tím také souvisí jejich nižší výkon.
Kempingové vařiče jsou o něco větší, těžší, ale také výkonnější než kompaktní turistické vařiče. Často disponují různými regulacemi a ovládacími prvky pro přesné nastavení teploty.
S kempingovými grily připravíte lahodné dobroty
Kempingové grily budou pro vás tím pravým řešením, pokud milujete grilované maso, ryby, klobásky či zeleninu. Jedná se o praktické a pohodlné grily, které se vyznačují rychlým rozehřátím, nízkou hmotností, kompaktními rozměry a inteligentní konstrukcí, která zajišťuje jednoduchou manipulaci.
Plynový vařič na kartuše
Plynový vařič na bombu
Kempingový gril
Jaké typy paliva využívají outdoorové vařiče?
Outdoorové vařiče mohou využívat různé typy paliva v závislosti na jejich konstrukci a účelu. Nejčastěji je to plyn propan-butan. Ten zakoupíte ve formě bomby nebo plynové kartuše. Existují i méně časté varianty na benzín či líh, které jsou obvykle odolnější vůči extrémním teplotám a zvládnou vařit i ve vyšší nadmořské výšce.
Plynové vařiče nabízí snadné použití
Plynové vařiče jsou jednoduché a pohodlné na používání. Stačí připojit plynovou bombu či kartuši, otevřít ventil a zapálit plamen. Nabízí rychlé zahřátí a vysoký výkon. Požadované teploty dosáhnou mnohem rychleji než jiné typy vařičů, což oceníte v případě, kdy je potřeba rychle připravit jídlo.
i
Cestovní plynový vařič poskytuje různé typy připojení k plynové nádrži
Kempingový plynový vařič poskytne různé typy připojení palivové nádrže k outdoor vařiči. Buď se jedná o ventil, kterým se jednoduše otáčí, závit, jež se pevně utáhne nebo pak bajonet – ten se zasune a otočí. Záleží, co vám bude vyhovovat.
Plynové outdoorové vařiče vyžadující kartuši
Kartuše jsou přenosné zásobníky stlačeného plynu sloužící jako zdroj paliva pro plynové vařiče. Obsahují stlačený propan-butanový plyn, který je výhřevný a vhodný pro vaření a ohřev potravin. Jsou vyrobeny z kovu a mají standardizované ventily nebo připojovací mechanismy umožňující snadné připojení k plynovému vařiči.
Menší kartuše mají nižší kapacitu a jsou vhodné pro krátkodobé použití, zatímco ty větší poskytují delší dobu hoření a hodí se pro dlouhodobé vaření.
Outdoor vařič se dvěma plotýnkami.
Outdoorový vařič vybírejte i podle počtu plotýnek
Outdoorové vařiče mají obvykle 1 až 3 plotýnky, ale existují také modely se 4 plotýnkami. Například malý vařič na cesty obsahuje jen jednu plotýnku, zatímco větší kempingové vařiče mají dvě nebo tři plotýnky pro paralelní vaření více jídel najednou. Výběr počtu plotýnek závisí na vašich individuálních potřebách, také na počtu osob, pro které se bude vařit a typu připravovaných jídel.
Outdoorové vařiče se liší také průměrem plotýnky
Průměr plotýnek outdoor vařiče může ovlivnit rozměry hrnců a pánví, které na nich bude možné použít. Nejmenší průměry plotýnky se pohybují okolo 10 cm, ty největší nabízí až 30cm plochu na vaření.
i
Za jak dlouho přivede k varu outdoor vařič litr vody?
Čas, který potřebuje outdoor vařič k uvaření litru vody, se liší v závislosti na jeho výkonu, typu použitého paliva, okolních podmínkách a dalších faktorech. Obecně však platí, že přivedení vody k varu na outdoorovém vařiči trvá zhruba 4 až 8 minut.
Jaká je hmotnost outdoor vařiče?
Hmotnost outdoor vařiče se liší v závislosti na jeho typu, velikosti a konstrukci. Může být také ovlivněna dalšími faktory, jako je příslušenství, které je součástí balení (např. stojánky, nádoby apod.), a materiály použitými při výrobě. Každý výrobce by měl poskytnout přesnější informace o hmotnosti daného modelu. Tu můžete očekávat od několika gramů u těch nejmenších až po 7 kilogramů.
Outdoor vařič s možností regulace teploty a piezo zapalováním.
Jaké funkce vám outdoor vařič nabídne?
Outdoor vařič může být vybaven různými funkcemi a vlastnostmi pro usnadnění vaření:
Vestavěný časovač umožňuje nastavit požadovanou dobu vaření a upozorní vás, když je jídlo hotové.
Nastavení teploty podle požadavků vaření je užitečné při přípravě různých druhů jídel.
Ovládání každé plotýnky zvlášť vám umožní regulovat plameny podle potřeby.
Piezo zapalování oceníte, když nemáte po ruce zapalovač nebo sirky.
Nezapomeňte také na příslušenství pro outdoor vařiče
Příslušenství pro outdoor vařiče se vám rozhodně také bude hodit. Budete potřebovat například nejrůznější podložky nebo stojánky pod vařič, ochranné obaly a pouzdra vhodná pro jeho skladování, kartáček, kterým vařič vyčistíte, kompatibilní nádobí a mnoho dalších užitečných pomůcek.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.