Obnovit stránku

Od 10.5. jsou pro vás všechny  naše pobočky opět otevřeny. Máme pro vás tisíce produktů skladem a ihned k odběru, rychle a bezpečně.

Spotřeba energie

• Autor: Redakce

Spotřeba energie je důležitým parametrem při nákupu elektroniky, zejména spotřebičů do domácnosti – tedy všeho od mixérů přes lednice až k televizím. Tato hodnota udává, kolik toho daný spotřebič lidově řečeno „sežere“, tedy kolik energie při běžném užívání spotřebuje. V jaké podobě se tento údaj uvádí a co znamená?

Spotřeba energie

Zápis spotřeby energie se liší podle spotřebiče

Spotřeba energie se udává ve dvou podobách, přičemž s každou z nich se setkáte na jiném typu výrobků.

  • Spotřeba energie (bez dalších přívlastků) se využívá např. u praček nebo myček nádobí a udává se v kWh / 100 cyklů. To znamená, že uvedená hodnota se nevztahuje na spotřebu za hodinu, jak se u dalších elektrických spotřebičů často uvádí, ale na spotřebu za daný počet (pracích, mycích) cyklů.
  • Roční spotřeba energie se využívá u lednic a vinoték, udává se v kWh/annum. Ono „annum“, resp. „per annum“ pochází z latiny a znamená za rok. Uživatel si tak udělá představu o tom, jaká je spotřeba zařízení při běžném používání. Hodnota je však spíše orientační a nemusí se přesně shodovat s výslednou spotřebou.

Spotřeba energie se u ostatních spotřebičů udává ve watthodinách (resp. kilowatthodinách (tedy Wh × 1 000) či megawatthodinách (tedy kWh × 1 000).

       i Pokud nevíte, jak zjistit, jakou má dané zařízení spotřebu, případně jak ji spočítat, v článku Jak zjistit spotřebu elektřiny (NÁVOD) najdete stručný návod.

Informaci o spotřebě energie najdeme buď v parametrech výrobku, nebo na energetickém štítku, který by měl mít každý spotřebič.

i Mohlo by vás zajímat

Spotřeba energie patří k důležitým parametrům při nákupu elektrických spotřebičů. Podle ní poznáte, jak moc je spotřebič náročný na energii a zda vám nějak zásadně nezahýbe s vaší obvyklou spotřebou energie. V každém případě se ale vyplatí investovat do takových zařízení, která mají spotřebu energie co nejnižší.

P-DC1-WEB28