Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Srovnání mobilních operačních systémů

Při výběru chytrého telefonu představuje operační systém (OS) nejdůležitější parametr, od něhož se odvíjí volba konkrétní výbavy, vlastností, funkcí a v neposlední řadě i značky. Tento článek přináší základní informace o jednotlivých operačních systémech a jejich silných a slabých stránkách, které vám usnadní rozhodování. 

Android logoAndroid

OS Android, vyvíjený společností Google, je nejrozšířenějším operačním systémem pro mobilní zařízení. Setkat se s ním můžete na široké škále telefonů počínaje těmi nejlevnějšími typy a konče prémiovými modely. 

Základní charakteristika

OS Android je otevřený operační systém a má prakticky neomezené možnosti přizpůsobení – některé úpravy lze provést pomocí základního nastavení, většina modifikací je pak stažitelná v obchodu s aplikacemi Google Play.

Můžete tak snadno upravit nejen grafické rozhraní, ale i způsob ovládání telefonu. Otevřenost systému má ale i stinnou stránku v podobě vyšší náchylnosti k napadení nejrůznějším škodlivým softwarem. Je proto vhodné využívat antivir a být obezřetný při surfování na webu a instalaci aplikací od neznámých vydavatelů.

Nabídka aplikací

Obavy z nedostatku digitálního obsahu jsou v případě Androidu liché. Online služba Google Play Store v současné době nabízí přibližně 2,2 milionu aplikací a her. Mnohé jsou navíc ke stažení zdarma. 

Integrace služeb Google

Klíčovou roli hraje i integrace služeb Google – pokud jste uživateli Gmailu, cloudového úložiště Google Drive, prohlížeče Chrome, Google Maps nebo sociální sítě Google+, jistě vás potěší fakt, že tyto aplikace a spousta dalších jsou již ve všech telefonech s OS Android předinstalované.

Snímky obrazovky

Grafické rozhraní OS Android

 • Nadstandardní možnosti přizpůsobení systému
 • Bohatý výběr mezi jednotlivými telefony
 • Široká kompatibilita s nejrůznějším příslušenstvím
  Integrace s Google službami
 • Mimo OS Android značně omezený výběr
 • U levnějších telefonů nemusí vše běžet plynule
 • Většinou nelze odinstalovat spousty předinstalovaných aplikací
 • Častá nemožnost upgradovat na novější verzi OS

iOS logoiOS

Operační systém iOS je nerozlučně spojen s telefony iPhone. Apple se u svých produktů vyznačuje perfekcionismem a důrazem na jednoduchost. Také sází na osvědčený design, který se od představení prvního iPhone v jádru moc nezměnil. Ovládání iOS je tedy velmi jednoduché a intuitivní. 

Základní charakteristika

iOS představuje uzavřený operační systém, který je oproti otevřeným alternativám bezpečnější, čímž je minimalizováno riziko nákazy virem. Zároveň ale uživateli neumožňuje žádné výrazné úpravy ve vzhledu nebo funkčnosti systému – měnit lze pouze to, co najdete přímo v jeho nastavení. Dlužno ovšem podotknout, že základní nastavení většině uživatelů zcela vyhovuje. Pokud hledáte platformu, která umožňuje razantní změny v rozhraní a značné úpravy systému, vyberte si OS Android.

Nabídka aplikací

Obchod s aplikacemi AppStore umožňuje stejně jako u Androidu instalaci nejrůznějších aplikací či her. Jejich nabídka je zhruba stejná – na AppStore jich je k dispozici přibližně 2 miliony

Integrace služeb Apple

Také iOS je úzce provázán s dalšími službami typickými pro platformu Apple. Nabízí například iMessage pro zprávy, FaceTime pro videohovory, iCloud pro data a synchronizaci obsahu telefonu včetně kalendáře, připomínek, poznámek a podobně.

Snímky obrazovky

Grafické rozhraní iOS

 • Perfektně odladěný a plynulý OS
 • Jednoduché a intuitivní ovládání
 • Vždy aktuální systém díky pravidelným upgradům
 • Integrace s Apple službami
 • Je dodáván pouze na zařízeních Apple iPhone
 • Dražší příslušenství a doplňky
 • Uzavřenost systému může být pro někoho limitující

Windows Phone logoWindows 10 Mobile

OS Windows 10 Mobile vychází z desktopových Windows a je přizpůsobený pro běh v mobilních telefonech. Současná vize Microsoftu je sjednotit vzhled a ovládání Windows napříč platformami. V telefonu disponujícího OS Windows najdete prohlížeč Internet Explorer, resp. Microsoft Edge i obchod s aplikacemi. 

Základní charakteristika

Zatímco platformy Android a iOS mají vizuálně podobné ovládání, Microsoft šel jinou cestou a přišel s úvodní obrazovkou ve formě dlaždic. Ty lze různě seskupovat, měnit jejich pořadí i velikost. Ovládání telefonu je tak zcela odlišné a uživatelé navyklí na Android či iOS se s ním budou pár dní sžívat. Pro začátečníka, který má smartphone poprvé v ruce, jsou první kroky s telefonem ovšem jednoduché a intuitivní. Windows 10 Mobile je vhodný i pro starší uživatele, jelikož jak dlaždice, tak i položky v menu jsou dostatečně velké.

Stejně jako iOS, i Windows 10 Mobile je uzavřenějším operačním systémem. Nabízí proto omezenější možnost individualizace, kterou ovšem vyvažuje nižší mírou rizika zavirování přístroje. 

Nabídka aplikací

V obchodě s aplikacemi Windows Store (dříve Windows Phone Marketplace) je k dispozici přes 600 tisíc aplikací, což je sice vysoké číslo, ale v porovnání s konkurenčními platformami je to o více než dvě třetiny méně. Občas se proto stane, že zde zkrátka nenajdete aplikaci, na kterou jste zvyklí v Google Play Store nebo AppStore.

Integrace služeb Microsoft

Díky integraci služeb máte prostřednictvím telefonu přístup k aplikacím Microsoft i ve chvíli, kdy nejste u počítače. K dispozici je kancelářský balík Microsoft Office, cloudové úložiště OneDrive či populární IM klient Skype.

Snímky obrazovky

Grafické rozhraní Windows Phone

 • Přehledná úvodní obrazovka
 • Úzké propojení s Windows
 • Běží plynule i na telefonech nižší třídy
 • Vhodný i pro začátečníky a starší uživatele
 • Méně aplikací ve Windows Store
 • Omezený výběr mezi telefony
 • Odlišné ovládání nemusí hned každému sednout
P-DC1-WEB27