OS Android je otevřený operační systém a má prakticky neomezené možnosti přizpůsobení – některé úpravy lze provést pomocí základního nastavení, většina modifikací je pak stažitelná v obchodu s aplikacemi Google Play.
Můžete tak snadno upravit nejen grafické rozhraní, ale i způsob ovládání telefonu. Otevřenost systému má ale i stinnou stránku v podobě vyšší náchylnosti k napadení nejrůznějším škodlivým softwarem. Je proto vhodné využívat antivir a být obezřetný při surfování na webu a instalaci aplikací od neznámých vydavatelů.
Obavy z nedostatku digitálního obsahu jsou v případě Androidu liché. Online služba Google Play Store v současné době nabízí přibližně 2,2 milionu aplikací a her. Mnohé jsou navíc ke stažení zdarma.
Klíčovou roli hraje i integrace služeb Google – pokud jste uživateli Gmailu, cloudového úložiště Google Drive, prohlížeče Chrome, Google Maps nebo sociální sítě Google+, jistě vás potěší fakt, že tyto aplikace a spousta dalších jsou již ve všech telefonech s OS Android předinstalované.
iOS představuje uzavřený operační systém, který je oproti otevřeným alternativám bezpečnější, čímž je minimalizováno riziko nákazy virem. Zároveň ale uživateli neumožňuje žádné výrazné úpravy ve vzhledu nebo funkčnosti systému – měnit lze pouze to, co najdete přímo v jeho nastavení. Dlužno ovšem podotknout, že základní nastavení většině uživatelů zcela vyhovuje. Pokud hledáte platformu, která umožňuje razantní změny v rozhraní a značné úpravy systému, vyberte si OS Android.
Obchod s aplikacemi AppStore umožňuje stejně jako u Androidu instalaci nejrůznějších aplikací či her. Jejich nabídka je zhruba stejná – na AppStore jich je k dispozici přibližně 2 miliony.
Také iOS je úzce provázán s dalšími službami typickými pro platformu Apple. Nabízí například iMessage pro zprávy, FaceTime pro videohovory, iCloud pro data a synchronizaci obsahu telefonu včetně kalendáře, připomínek, poznámek a podobně.
Zatímco platformy Android a iOS mají vizuálně podobné ovládání, Microsoft šel jinou cestou a přišel s úvodní obrazovkou ve formě dlaždic. Ty lze různě seskupovat, měnit jejich pořadí i velikost. Ovládání telefonu je tak zcela odlišné a uživatelé navyklí na Android či iOS se s ním budou pár dní sžívat. Pro začátečníka, který má smartphone poprvé v ruce, jsou první kroky s telefonem ovšem jednoduché a intuitivní. Windows 10 Mobile je vhodný i pro starší uživatele, jelikož jak dlaždice, tak i položky v menu jsou dostatečně velké.
Stejně jako iOS, i Windows 10 Mobile je uzavřenějším operačním systémem. Nabízí proto omezenější možnost individualizace, kterou ovšem vyvažuje nižší mírou rizika zavirování přístroje.
V obchodě s aplikacemi Windows Store (dříve Windows Phone Marketplace) je k dispozici přes 600 tisíc aplikací, což je sice vysoké číslo, ale v porovnání s konkurenčními platformami je to o více než dvě třetiny méně. Občas se proto stane, že zde zkrátka nenajdete aplikaci, na kterou jste zvyklí v Google Play Store nebo AppStore.
Díky integraci služeb máte prostřednictvím telefonu přístup k aplikacím Microsoft i ve chvíli, kdy nejste u počítače. K dispozici je kancelářský balík Microsoft Office, cloudové úložiště OneDrive či populární IM klient Skype.