Hlava stativu se upevňuje přímo na tělo stativu a drží samotný fotoaparát. Stativové hlavy jsou kulové, třícestné a speciální videohlavy určené pro natáčení. Liší se zejména způsobem upínání a způsobem nastavení jednotlivých os. Na co všechno se při výběru stativové hlavy zaměřit?
Pokračovat
Nejdříve se zaměřte na druh stativové hlavy
- Kulová hlava – vyniká malými rozměry, nízkou hmotností a snadnou a rychlou obsluhou. Umožňuje rychlé zafixování požadované pozice. Je vhodná především pro fotografování sportu, přírody a zvířat.
- Třícestná hlava – umožňuje přesnější nastavení fotoaparátu v jednotlivých osách. Oproti kulové hlavě je rozměrnější a má vyšší hmotnost. Vhodná pro focení architektury, produktové fotografie nebo makrofotografie.
- Videohlava – vyznačuje se schopností pohybu v obou osách zároveň a umožňuje tak plynulé a přesné sledování objektu. Vhodné především pro natáčení videa, čemuž je přizpůsobena i jejich ergonomie.
Kulová hlava
Třícestná hlava
Videohlava
Další parametry, na které se zaměřit při výběru stativové hlavy
Nosnost
- 3,5 až 6 kg – dostačuje pro bezzrcadlovku nebo zrcadlovku se základním objektivem.
- nad 6 kg – pro zrcadlovku s těžkým teleobjektivem a příslušenstvím.
Rychloupínací destička
Většina stativových hlav se dodává s rychloupínací destičkou, která vám usnadní rychlou výměnu zařízení. Fotoaparát tak vyměníte bez nutnosti zdlouhavého šroubování závitu. Fotoaparát jednoduše našroubujete na destičku a tu lehce nacvaknete do podložky stativu. Stativové hlavy s rychloupínací destičkou jsou obecně dražší, než hlavy se závitem 1/4“.
Materiál stativové hlavy
Materiál stativové hlavy se podepisuje na hmotnosti celého stativu. Proto se důkladně rozhodněte, k jakému účelu vám stativová hlava bude sloužit. Každý gram navíc, při focení v přírodě, je zátěž.
- Hořčíková a hliníková hlava – vyniká nízkou hmotností, vysokou pevností i nosností.
- Plastová hlava – oproti hořčíkové je výrazně levnější. Nenabízí ale tak pevná ani odolná.