Stativ slouží ke stabilizaci fotoaparátu v situacích, kdy by při jeho pohybu mohlo dojít k rozmazání fotografií – při pohybu, horších světelných podmínkách, na nerovném terénu. Pro nejlepší výsledky by měl být stativ dostatečně pevný a jeho nosnost by měla být vyšší, než je hmotnost vašeho vybavení.
Stativy lze obecně rozdělit na tripody, monopody, mini stativy a stabilizátory. Každý druh stativu má své silné stránky a je využíván k jiným účelům a s různým vybavením.
Tripody jsou velmi stabilní díky třem opěrným bodům, u fotografů velmi populární. Některé typy lze rozložit i těsně nad zemí, což je vhodné pro makrofotografie. Jedná se o ideální stativ na zrcadlovku.
Monopody, rozšířené především mezi reportéry, poskytují jeden opěrný bod a jejich výhodou je vertikální stabilita. Jsou skvělé jako cestovní stativ pro prostředí, kde nerozložíte tripod.
Mini stativy mají kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, zásluhou čehož je můžete vzít téměř kamkoliv, a to ať už jako malý stativ na fotoaparát nebo praktický stativ na mobil. Stativy na mobilní telefony se dají snadno proměnit na stativ fotoaparátu, jelikož bývají osazeny stejným závitem.
Stabilizátory slouží k naprosté eliminaci otřesů a rozostření obrazu během pořizování snímků a videí. Často jsou využívané amatérskými filmaři.
Pokud hledáte stativ na projektor, zavítejte do sekce držáky na projektor a vyberte si ten správný.
Stativ na fotoaparát a použitý materiál
Při vybírání stativu dbejte ohled na hmotnost. Příliš lehký stativ na digitální fotoaparát může být nestabilní a riskujete tím horší výsledky nebo i zničení zařízení. Příliš těžký stativ je naopak náročnější na manipulaci a přenášení.
ABS plast je formovatelný, odolný a pružný materiál. Flexibilní držák na mobil z ABS plastu můžete modifikovat k vašim kreativním účelům a váš mobilní telefon bude vždy pevně držet.
Dural je hliníková slitina, z níž se vyrábí největší množství stativů. Duralové stativy jsou odolné a patří mezi ty nejtěžší, ale nejlevnější.
Kompozitní materiály s uhlíkovými vlákny je materiál vyšší třídy. Stativy se vyznačují nižší hmotností a vyšší cenou, která startuje okolo 6 000 Kč.
Titan je materiál používaný pro výrobu velice lehkých, pevných a tuhých stativů té nejlepší kvality.
Fotografové, kteří často fotí ve vlhkém prostředí, určitě ocení stativy z uhlíkových vláken, jež na rozdíl od duralu nerezivějí. Kameramani pro změnu upřednostní titanové stativy, které jsou dostatečně pevné a udrží jejich těžké vybavení.
Minimální a maximální výška stativu
Ideální výška stativu je taková, která vám nedovolí se při fotografování hrbit. Věnujete-li se makrofotografii, bude vás zajímat především minimální výška. Zde je potřeba, aby stativ umožňoval focení co nejblíže u země. Některé stativy se proto vyrábějí se středovým sloupkem, který je možné převrátit tak, aby směřoval dolů k zemi.
Stativové hlavy – alfa omega při výběru
Stativová hlava je důležitou součástí každého stativu. Při výběru se proto zaměřte na způsob, jakým se k hlavě fotoaparát připevňuje. Majitelé více fotoaparátů ocení stativové hlavy vybavené rychloupínacími destičkami, které umožňují rychlou a pohodlnou výměnu fotoaparátu na stativu.
Kulové stativové hlavy se vyznačují malými rozměry, snadným a rychlým ovládáním i nízkou hmotností. Jsou vhodné pro focení v momentech, kdy nemáte moc času na nastavení hlavy. Některé navíc dovolují focení panoramat.
Třícestné stativové hlavy mají tři osy, z nichž každou můžete nastavit zvlášť. Jsou vhodné v případech, kdy potřebujete fotoaparát nastavit do přesné, mnohdy nakloněné polohy. Na nastavení budete potřebovat dostatek času.
Videohlavy jsou vhodné pro natáčení videí díky madlu, které dovoluje plynulé horizontální a vertikální otáčení fotoaparátu.
Stále váháte nad tím, jaký stativ vybrat? Připravili jsme pro vás ještě podrobného průvodce Jak vybrat stativ, ve kterém se dozvíte víc. A kdybyste potřebovali více encyklopedického čtení, podívejte se, co říká na pojem stativ wiki
Stativ je jedním z nejpoužívanějších doplňků v rámci příslušenství k fotoaparátům. Stativ na foťák slouží k jeho upevnění do konkrétní polohy, čímž se eliminuje rozostření fotografií vlivem otřesů přístroje při delší expozici. Stativ je tak vhodný například při fotografování krajiny nebo architektury.
Před výběrem stativu vždy doporučujeme důkladně promyslet k čemu a jak jej budete využívat. Důležitý je materiál i konstrukce stativu. Nejčastěji používané jsou hliníkové stativy, titanové stativy a setkáme se i s dřevěnými stativy. Z hlediska konstrukce stativu k fotoaparátům jsou k dispozici monopody, tripody nebo malé, stolní stativy. Teleskopický stativ umožňuje nastavení výšky dle potřeby, přičemž maximální či minimální výška stativu má vliv na pohodlí při běžném focení i při focení makra. Stativ nelze využít bez stativové hlavy.
Kvalitní stativy
Vysoce kvalitní stativy všech druhů poskytují výrobci Manfrotto, Rollei nebo Hama. Liší se hmotností, pevností, cenou nebo také barvou. Ať už hledáte tripody, monopody či stativové hlavy, široká nabídka zaručuje výběr pro každého.