Strukturovaná kabeláž pro počítačovou síť umožňuje vytvoření obrovských lokálních sítí, jež vedou napříč budovami, menších sítí v kancelářích a jakýchkoliv jiných sítí, ve kterých je potřeba propojit či připojit několik koncových zařízení. Co taková strukturovaná počítačová síť vyžaduje?
Strukturovaná počítačová síť je zcela nezbytná pro menší i větší podniky s mnoha koncovými zařízeními (osobní počítače, tiskárny, datové servery), které spolu potřebují komunikovat. Proč kopírovat dokument na flashdisk a běžet k tiskárně v jiné kanceláři, když ho na ni můžete poslat rovnou z počítače pomocí sítě?
Rychlé a stabilní připojení zařízení v síti k internetu.
Vysokorychlostní přenos dat mezi dvěma a více zařízeními ve stejné síti.
Připojení zařízení jako jsou tiskárny, datové či aplikační servery ke koncovým uzlům.
i
Strukturovaná počítačová síť ve firmě nebo budově má často jeden centrální úložný prostor. Citlivá pracovní data tak neopouští prostor lokální sítě.
Síťové kabely – základ každé počítačové sítě
Síťové kabely slouží k fyzickému propojení zařízení v síti. Pokud jde o sítě, výhradním konektorem je RJ-45. Kabely s RJ-45 konektory jsou dostupné v mnoha provedeních.
Stíněné vs. nestíněné kabely
Stíněním vodičů předcházíme elektromagnetickému rušení, které může znehodnotit signál. Právě z toho důvodu jsou síťové kabely dostupné s různými stupni stínění. UTP kabely nemají žádné stínění a pro velké sítě se nehodí. FTP a STP kabely stínění nabízí, a pro složitou počítačovou síť jsou tak lepší volbou.
Jak rozlišujeme síťové kabely?
Síťové kabely se rovněž rozlišují dle výkonnostní kategorie (CAT). Generace CAT1 až CAT4 jsou už zastaralé, a proto se v současné době využívají kabely CAT5, CAT5e, CAT6, CAT6a, CAT7 či nejmodernější CAT8. V čem se liší a co nabídnou? Podíváme se na ty nejpoužívanější generace a ty největší změny.
CAT5 kabely zvládly jako první překonat rychlost 100 Mbit/s. Často se ale nahrazují novějšími kabely CAT5e.
CAT5e kabely nabídnou rychlost až 1 Gb/s a podporu protokolů 1000BASE-T i nižších v přenosové šířce pásma 100 Mhz. Dodnes poskytují nejlepší poměr ceny a výkonu pro většinu domácností, ale i menších firem.
CAT6 kabely jsou v dnešní době novým standardem. Oproti 5. generaci zaručí nižší elektromagnetické rušení a do délky 55 metrů dosahují rychlostí až 10 Gb/s.
CAT6a kabely nabídnou pouze drobná vylepšení proti přeslechům a elektromagnetickému záření.
CAT7 kabely si poradí s rychlostí 10 Gb/s i do délky 100 metrů a poskytují mnohem účinnější ochranu vůči přeslechům a rušení. Využívají se k připojení serverů, síťových přepínačů a úložných zařízení.
CAT8 kabely jsou momentálně nejnovější generací, jež zvládne rychlosti až 40 Gb/s, a jde proto o skvělé řešení pro velké sítě. Stejně jako CAT7 ale nabídnou pouze stíněnou variantu.
CAT generace
Přenosová rychlost
Max. délka kabelu
Šířka pásma
Varianta bez stínění?
CAT5
100 Mb/s
100 m
100 MHz
✓
CAT5e
1 Gb/s
100 m
100 MHz
✓
CAT6
10 Gb/s
55 m
250 MHz
✓
CAT6a
10 Gb/s
55 m
500 MHz
✓
CAT7
10 Gb/s
100 m
600 MHz
✕
CAT8
40 Gb/s
30 m
2 000 MHz
✕
K dosažení maximálního potenciálu s novější generací CAT je nutné mít samozřejmě zařízení, která touto certifikací disponují. Jde nejen o samotná zařízení, ale také konektory, kabely i patch panely. Například konektor CAT5 omezí kabel CAT7 na pouhých 1 Gb/s.
Telefonní kabely
Telefonní kabely se hodí, pokud chcete do sítě připojit několik telefonů. Klasickým příkladem je několik pevných linek rozmístěných v kancelářích napříč budovou. Telefonní kabely využívají koncovky RJ-11, RJ-12 či RJ-45.
i
Optické kabely
Optické kabely mají stejný účel jako běžné síťové kabely. Namísto elektrického signálu však k přenosu dat využívají světlo. Výhodou je vyšší rychlost a menší náchylnost k rušení.
Kdy se hodí síťové konektory
Síťové konektory jsou při natahování nových spojení nezbytným příslušenstvím. Jen těžko byste zdí protahovali síťový kabel s konektory RJ-45, a proto se při tvorbě sítě často využívají kabely bez konektorů. Po natažení kabeláže poté stačí podle potřeby připevnit síťové konektory.
Není nic horšího, než když si po pracném natažení síťového kabelu zdí uvědomíte, že je o metr kratší. Co teď, začít znovu? Ale kdeže. Stačí si pořídit nenápadný propojovací konektor zvaný keystone.
Patch panely jsou skvělými organizátory, které vám pomohou udržet strukturovanou kabeláž přehlednou a tím i snadněji opravitelnou.
Nezapomeňte si pořídit kvalitní nářadí
Nářadí pro strukturovanou kabeláž je kategorie obsahující vše, co budete pro vytvoření i správu sítě potřebovat. Nechybí v ní testery a detektory, které se hodí v případě přerušení spojení, stahovací pásky nebo speciální krimpovací kleště pro instalaci RJ-45 konektorů.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.