Ateliérová světla jsou určena pro filmaře i pro aktivní fotografy, kteří chtějí mít větší kontrolu nad výsledkem. Studiová světla, na rozdíl od externích blesků, dodávají konstantní osvětlení, plynulou regulaci jasu a zároveň se vyznačují barevnou stálostí s nižším výkonem. Jakými světly můžete vybavit svoje studio?
Studiová světla dávají větší kontrolu nad výsledkem
Studiová světla (též ateliérová) ocení fotografové i filmaři a zkrátka všichni, kdo nechce nic ponechat náhodě. Na rozdíl od přirozeného denního světla jsou totiž neměnná a nastavitelná přesně podle představ. Nezbytné je jejich použití zejména při fotografování portrétů či produktové fotografii, své nezastupitelné místo ale mají i při jakémkoliv natáčení a focení. Jaké světlo na focení a natáčení? Odpovíme níže.
Studiová světla: základní rozdělení
Studiová světla jsou vítaným pomocníkem každého ateliérového fotografa. Nelze však popadnout první světlo, na které při výběru narazíte. Je potřeba zejména zvážit účel, tedy při jakém typu focení je budete nejčastěji využívat. Podle toho se pak rozhodnete, zda využijete trvalé, zábleskové nebo kruhové foto světlo. Každý typ má své výhody i nevýhody.
Trvalá fotosvětla
Trvalá fotosvětla svítí na rozdíl od studiových blesků neustále a vyznačují se barevnou stálostí s nižším výkonem. Díky konstantnímu odběru proudu a většinovému použití LED diod mají nízkou spotřebu. LED světla na focení nabízí možnost plynulé regulace jasu fotosvětla a možnost akumulátorového nabíjení. Trvalá světla jsou používána nejen v ateliérech – hodí se i při práci v exteriéru.
Nízká spotřeba energie.
Barevná stálost.
Plynulá regulace jasu.
Nižší výkon.
Vyšší teplota při používání.
Záblesková světla
Záblesková světla do ateliéru (také studiové blesky) jsou oproti trvalým světlům podstatně příjemnější pro fotografovaný objekt. Nevydávají tolik tepelné energie a poskytují poměrně intenzivní záblesk, který trvá pouze zlomek vteřiny. Užívají se zejména v kombinaci se světelnými modifikátory, jako jsou softboxy a fotodeštníky, které dokážou světlo změkčit a rovnoměrně rozptýlit. Obecně se záblesková světla na focení liší zejména výkonem.
Příjemné pro fotografovaný objekt.
Vysoká intenzita.
Nehřejí.
Vyžadují rozptýlení.
Vyšší cena.
Kruhová fotosvětla
Kruhová světla na focení jsou ideálním nástrojem pro portrétní fotografy. Tento typ světla na focení dokáže rovnoměrně osvítit obličej a zároveň vytváří efektní kruhové odlesky v očích fotografované osoby. Kruhová světla jsou také ideální pro produktovou a makro fotografii, světelný prstenec obepíná objektiv, který tak nevrhá stín na fotografovaný objekt. Kruhová světla na focení jsou navíc k dispozici už s držákem na mobilní telefon.
Studiová světla: Jaké parametry zvážit a na co se zaměřit při výběru
Výběr toho správného studiového světla s sebou nese pečlivé zvážení některých parametrů. Vezměte do úvahy i to, jaký je styl vaší práce a jaké fotografické žánry fotíte. Výběr studiových světel ovlivňuje zejména:
Výkon světla do ateliéru
Světelný výkon není sám o sobě důležitý parametr. Před koupí fotosvětla je vždy potřeba se zamyslet i nad prostory, kde bude fotografické světlo umístěno. Obecně platí, že čím menší je scéna, tím nižší jsou nároky na osvětlení a stačí tedy slabší fotosvětlo. Výkon (příkon) se u LED panelů pohybuje v rozmezí 15 až 35 W.
Způsob použití fotosvětla
Studiová světla lze využít nejen v ateliéru, ale také v exteriéru. Díky svému konstrukčnímu zpracování se dají lehce rozložit a zase poskládat. Některá nabízí možnost akumulátorového napájení, což oceníte při focení portrétu v přírodě nebo při natáčení videoklipů. Studiová světla jsou povětšinou dodávána v sadě s teleskopickým/rozložitelným stojanem.
Vybíráte-li studiová světla, zohledněte také typ světelného zdroje
Neméně podstatnou volbou před pořízením ateliérového světla by měla být i volba typu světelného zdroje. V zásadě se setkáte se dvěma:
LED žárovky jsou úspornější, umožňují stmívání a změnu chromatičnosti.
Úsporné výbojky oproti LED žárovkám nabízejí při nižším příkonu asi 4–5× vyšší světelný výkon a životnost.
Index podání barev neboli CRI
Světelné zdroje lze porovnat také indexem CRI, který popisuje úroveň věrnosti barevného vjemu při osvětlení jiném než přímém slunečním. Při osvětlení s hodnotou Ra=0 není možné rozeznat barvy. Naopak Ra=100 znamená, že světelný zdroj umožňuje přirozené podání barev. Zvýšení Ra doprovází mírné snížení světelného toku při stejném příkonu zdroje.
i
U zářivek je hodnota indexu podání barev (CRI) součástí typového označení žárovky. Příklad: L 18 W/840 je zářivka s příkonem 18 W, indexem podání barev 80 CRI a barvou světla 4 000 K.
Ateliérová světla a chromatičnost
Chromatičnost (neboli barevná teplota) je parametr určující odstín bílého světa. Jednotkami jsou kelviny (K). V závislosti na této hodnotě vnímáme barvu světla jako „teplou bílou” (cca 3 000 K) až „studenou bílou” (cca 6 000 K).
Důkladné osvětlení v ateliéru je kromě samotné zrcadlovky dalším z předpokladů pro kvalitní výslednou fotografii. Trvalá světla jsou na rozdíl od studiových blesků méně výkonná, poskytují však kontinuální osvětlení. Světla pro fotografování spolu s deštníky vám připraví perfektní podmíky pro fotografování portrétů i jiných objektů.
V našem portfoliu najdete světla pro fotostudia ve výhodných sadách s deštníky pro zjemnění koncentrovaného světla. Sady světel pro fotografování produktů pak navíc obsahují i fotografické stoly pro dokonalé osvětlení výrobků pro eshop, do katalogů nebo pro webové účely. Najdete zde špičkovou kvalitu za atraktivní ceny. Kromě osvětlení se pro výbavu ateliéru podívejte i po dalších doplňcích.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.