Pro příjem televizního či rádiového signálu jsou určeny televizní antény. Ty najdete jak venku, tak v pokoji u přijímače. Každá televizní anténa má určité parametry, které je dobré brát v potaz a pokud nevíte, jakou televizní anténu pořídit? Čtěte dále a získáte odpovědi na všechny důležité otázky.
Venkovní, nebo pokojová televizní anténa pro digitální příjem?
Televizní anténa slouží k příjmu pozemního DVB-T signálu. Doma můžete sledovat veřejně dostupné TV programy i poslouchat rádiové stanice. Běžná je televizní anténa do pokoje, ale častěji narazíte na venkovní. Známé jsou také paraboly nebo antény s LTE filtrem. Pojďme si vše blíže představit.
Pro slabý signál jsou stvořeny venkovní televizní antény
Se slabým zdrojem signálu si poradí venkovní televizní antény. Hodí se, pokud nemáte přímý kontakt s vysílačem. Venkovní televizní anténa na střechu má nejlepší příjem, pokud je natočená správným směrem. Při instalaci nezapomeňte na pevné uchycení, aby odolala silnému poryvu větru.
Nejlepší venkovní anténa má být vodotěsná, ale i odolná vůči prudkému větru. Na tyto vlastnosti berte zřetel při jejím výběru. Využití najdou i televizní antény se zesilovačem, které nabízí lepší příjem digitální televizi. Vy se tak nebudete muset bát, že přijdete o své oblíbené vysílání.
Skvělý signál zachytí stylové pokojové televizní antény
Pokojové televizní antény oceníte pouze v obytných zástavbách, u nichž jste v přímém kontaktu s vysílačem. Hlavní výhodou je, že díky zajímavému designu splynou s interiérem. Nemusí dobře fungovat v hustě obydlených oblastech nebo v místech, kde je vyvýšený terén. K dostání je i bezdrátová TV anténa.
Každá televizní anténa má své parametry, které je důležité znát. Budete díky nim o krok blíže k výběru toho správného produktu. Pojďme si tedy tyto parametry televizních antén představit blíže.
Ziskovost je nejdůležitější parametr. Uvádí se v dB a označuje, jakou sílu příjmu anténa má. Vyšší hodnota značí lepší výkon. Na kratší vzdálenost od vysílače postačí 10 dB a na delší poté 20 až 26 dB.
Frekvenční rozsah určuje frekvence, na nichž televizní antény dokáží získávat signál. Na území České republiky se používá zpravidla frekvenční rozsah mezi 482–786 MHz.
Počet kanálů vypovídá o tom, kolik stanic dokážete naladit na svém televizoru. V ČR se vysílá na kanálech 21 až 69, které odpovídají výše zmíněnému frekvenčnímu rozsahu.
Polarizace znázorňuje nastavení polohy televizní antény. Horizontálně jí využijete téměř všude – kromě velkých měst. V nich se uplatňuje vertikální poloha pro příjem signálu (Praha, Brno). Špatné nastavení polarizace může znemožnit příjem, s čímž se nikdo z nás potkat nechceme.
Chystáte se na výlet? Pak se bude hodit televizní anténa do auta, popřípadě vašeho karavanu. Umožní vám v oblasti s dobrým příjmem naladit oblíbené televizní i rádiové stanice.
Pro příjem z daleké družice slouží paraboly
Parabolická satelitní anténa přijímá signál z družice do LNB konvertoru, který je umístěn ve středu. Odtud putuje signál do satelitního přijímače, který ho převede na digitální obraz a zvuk. Má tvar kruhu. Roli také hraje velikost. Pro kvalitní příjem je vhodná parabola o průměru 80 cm, která zaručí nerušené sledování i za špatného počasí.
i
Čím větší průměr má parabola, tím silnější je její ohnisko. Tato venkovní anténa snáze zachytí signál ze vzdálenějších družic, a nabídne tak více satelitních kanálů. Antény s průměrem nižším než 80 cm mohou mít v dešti výrazně horší signál.
Materiál paraboly
To, z jakého materiálu je parabola vyrobena, určuje její vlastnosti. Při výběru si tedy položte otázku, jaké parametry vám budou nejvíce vyhovovat. Hlavní druhy materiálů jsou v zásadě dva.
Hliníkové paraboly jsou lehké a odolné vůči korozi při poškozeném nátěru. Jsou ale podstatně dražší.
Paraboly ze železa stojí méně, ale mají vyšší hmotnost a jsou náchylnější ke korozi, pokud je poškozen nátěr.
Takto vypadá lehká a odolná hliníková parabola.
Jaké funkce navíc nabízejí televizní antény?
Televizní antény nemusí být vůbec nudné. Některé nabízí spousty vymožeností navíc. Od LTE filtrování až po podporu 4K rozlišení. Co oceníte a reálně využijete je jen a jen na vás.
Když vám ruší příjem mobilní signál, sáhněte po filtrování LTE
Pozemní vysílání DVB-T může být u televizní antény rušeno vysokorychlostním přenosem dat v mobilní síti LTE. Výsledkem jsou nepříjemnosti, a to zejména u kanálů 59 (778 MHz) a 60 (786 MHz). Těmto problémům pomohou předejít
antény s LTE filtrem nebo LTE filtry. Díky nim můžete opět sledovat cokoliv bez rušení.
i
LTE filtr je pasivní prvek, jenž propouští signál od určitého kmitočtu směrem k nižším frekvencím a nad konkrétní kmitočet ho tlumí. Jeho nejdůležitější vlastností je selektivita, která je zásadní kvůli blízkosti vyšších TV kanálů a LTE pásem.
Co má společného DVB-T a DVB-T2 anténa?
Televizní antény jsou často označovány jako DVB-T nebo DVB-T2. Tímto údajem se však nenechte zmást. Samotný signál zpracovává až koncové zařízení (televize, set-top-box), které si ho dekóduje. Proto při koupi nové televizní antény zbytečně nedbejte na podpoře funkce DVB-T2.
Rádio poskytne televizní anténa s příjmem FM nebo DAB
Pokud máte v plánu poslouchat i rádio, pak dejte pozor na to, aby televizní anténa měla příjem FM signálu. Kvalitnější variantou je pak digitální formát DAB. Ten vám navíc poskytne obrazová data o tom, co právě hraje. Bohužel DAB nebo DAB+ není tak rozšířené mezi radiovými stanicemi.
V levém menu si jednoduše můžete nastavit, jaký signál chcete, aby vaše anténa přijímala.
Ten nejlepší obraz nabídnou televizní antény s podporou 4K/UHD rozlišením
I vysoké rozlišení si žádá svou cenu, a proto by DVB-T2 anténa měla podporovat 4K/UHD rozlišení. Pokud vaše televize disponuje daným zobrazením, určitě na tento parametr při koupi nezapomínejte. Televizní antény s podporou vysokého rozlišení jsou jasnou investicí do budoucna.
i
Montáž televizní antény rozhodně svěřte odborníkovi. Při instalaci svépomocí se často stává, že televizní anténa nakonec nefunguje správně, nebo vůbec.
Potřebné příslušenství ocení i vaše televizní anténa
Jaké vybavení může postrádat televizní anténa? Příkladem je kabel, který bývá, ale nemusí nutně být součástí balení. Proto u nás seženete velké množství příslušenství, mezi které patří například:
DVB-T anténa je zařízení určené pro příjem nebo vysílání televizních či rádiových signálů vzduchem, parabola je satelitní anténa, která se používá k nasměrování signálu z družice do konvertoru. Ten nakonec skončí v satelitním přijímači, kde je převeden na digitální obraz a zvuk. Vyberte si z TV antén všech typů výrobců Hama, Thomson, Fuba, TechniSat a dalších.
Televizní antény DVB-T dělíme na venkovní antény, které připevníme na střechu nebo stožár, a pokojové antény. Pokojová anténa se umisťuje v interiéru v domácnostech, kde je dostatečné pokrytí DVB-T signálem. V případě větší vzdálenosti antény od vysílače doporučujeme zvolit televizní anténu se zesilovačem. Anténu DVB-T tedy vybírejte s ohledem na sílu signálu ve vaší oblasti.
Parabola - satelitní anténa
Parabola má podobu talíře, který odráží signál z družic do konvertoru. Platí, že čím větší parabola je, tím bude signál v jejím ohnisku silnější a budou přijímány i vzdálenější družice se slabším signálem v místě příjmu. Setkat se můžeme s železnými nebo hliníkovými parabolami. Hliníková parabola je lehčí a nerezaví, u železné paraboly hrozí riziko koroze, je však levnější. Paraboly umisťujeme na držák nebo satelitní konzolu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.