Pokojové termostaty podle způsobu zapojení
Podle způsobu zapojení rozlišujeme pokojové termostaty na tři typy. Standardem jsou zařízení s klasickým zapojením do elektrické sítě, intuitivnější variantou jsou zásuvkový termostat a za nejpohodlnější možnost je považován ten bezdrátový. Pro jaké využití se jednotlivé varianty hodí nejvíce?
Standardní pokojový termostat jako dlouhodobý služebník
Standardní pokojový termostat se často montuje s kotlem v rámci jedné operace, je ale možné jej dokoupit a nainstalovat zvlášť. Pro nutnost jeho napojení na elektrickou síť raději nechejte tuto práci na odborníkovi. Standardní pokojový termostat se nemůže vybít a většinou nabízí pokročilé funkce nastavení topení. Navíc umožňuje přesné a stabilní udržování teploty v místnosti, což přispívá k vyššímu komfortu a úsporám energie.
i
Pokojový termostat drátový mívá i záložní baterie, které jej na nějakou dobu udrží v provozu, pokud u vás doma třeba zrovna vypadne proud.
Zásuvkový pokojový termostat zapojíte během chvilky
Zásuvkový pokojový termostat se zapojuje přímo do klasické elektrické zásuvky poblíž kotle, od kterého vede propojovací kabel. Instalaci tohoto zařízení zvládnete hravě sami a pokud jej budete chtít časem vyměnit, bude stačit pouhé vysunutí ze zásuvky. Zásuvkový pokojový termostat bývá zároveň jednodušší, a proto i snadno ovladatelný. Je ideální pro uživatele, kteří hledají rychlé a nenáročné řešení pro regulaci teploty v domácnosti nebo kanceláři.
Pokud máte na vybranou, u zásuvkové varianty je lepší umístění např. 30 cm nad zemí. Při zapojení do výše umístěné zásuvky může docházet k chybám v měření teploty.
Bezdrátový termostat umístíte kamkoliv dle libosti
Bezdrátový termostat se obvykle dodává s modulem, který je drátem propojen s kotlem a je prostředníkem mezi těmito dvěma přístroji. Díky bezdrátové komunikaci (WiFi, GSM nebo OT), která probíhá mezi modulem a termostatem, je možné vysílač (termostat) umístit kamkoliv v bytě či domě v dosahu přijímače (modulu). Bezdrátové termostaty proto nabízejí flexibilnější umístění, čímž zaručí to nejlepší měření a regulaci teploty. Některé lze navíc integrovat do chytré domácnosti.
i
Bezdrátový pokojový termostat WiFi mohou využívat i lidé, kteří nemají WiFi připojení nebo chytrý telefon. Díky podpoře GSM a OT modulů jej zvládnete i se starším telefonem.
Pokročilejší nebo jednoduchý pokojový termostat?
Při výběru rovněž zvažte, zda chcete jednoduchý pokojový termostat jen s nezbytnými funkcemi, nebo hledáte spíše pokročilejší model, který nabídne i něco navíc.
Jednoduchý pokojový termostat
Jednoduchý pokojový termostat nabídne základní funkce, jako je regulace teploty, trvalé vypnutí nebo protizámrazovou ochranu. Jeho výhodou je velice snadné manuální ovládání, které ocení každý, kdo preferuje jednoduchost a spolehlivost nad komplexními možnostmi a nutností párování s dalšími zařízeními. Jednoduchý termostat navíc potěší nižší cenou, snazší instalací a nenáročnou údržbou.
Programovatelný pokojový termostat
Programovatelný pokojový termostat umožňuje použití spousty denních i týdenních programů, díky kterým si vytápění budete moci přizpůsobit přesně dle aktuálních potřeb. Nabízí mnoho možností nastavení včetně automatizace, takže přináší nejen větší komfort, ale také úsporu energie. Programovatelný termostat nachází využití hlavně v domácnostech a komerčních prostorech, kde se udržuje pravidelný denní režim.
Chytrý prostorový termostat
Chytrý prostorový termostat je nejmodernějším řešením, které kromě mnoha variabilních topných programů umožní rovněž ovládání přes chytrý telefon i hlasové asistenty nebo propojení kotle se zbytkem chytré domácnosti. Zároveň dokáže analyzovat spotřebu energie, nastavit teplotu ať jste kdekoliv, a dokonce i přizpůsobit teplotu dle vašeho každodenního režimu. Chytrý termostat proto bude perfektní pro uživatele, kteří preferují maximální automatizaci, pohodlí a účinnost.
i
Pokud si pořizujete chytrý termostat do již funkční chytré domácnosti, tak si určitě zkontrolujte, zda je kompatibilní s vašimi protokoly, aplikacemi, mobily i chytrými asistenty. Nejste si úplně jisti, kde začít? Připravili jsme si pro vás pomocný článek na téma Jak vytápět chytrou domácnost.
Kam se umisťuje termostat?
Termostaty lze používat pro ovládání různých topných zařízení. Nejčastěji se jedná o elektrický kotel, plynový bojler, radiátor, elektrický přímotop nebo podlahové vytápění. Mnoho modelů je dnes univerzálních a můžete je použít na jakékoliv z těchto zařízení, ale přesto je lepší si kompatibilitu termostatu a topného zařízení před koupí ověřit. Kompatibilní termostat poté doporučujeme umístit do stínu v často obývané místnosti dál od dvěří a oken, čímž zajistí přesná měření teploty.
Vstupní napětí termostatu by mělo odpovídat elektrickému zdroji
V nabídce najdete převážně zařízení termostaty 230 V, vyskytují se zde ovšem i termostaty 12V či 24V. Před koupí si vždy ověřte, zda je termostat schopný zvládnout napětí, které jde z elektrické sítě v místě jeho instalace. Nesprávné napětí může vést k nefunkčnosti, poškození nebo v horším případě zkratu termostatu. Je proto vhodné se poradit s odborníkem, pokud si nejste jisti, jaké vstupní napětí potřebujete.
Chytré termostaty obvykle vyžadují bridge nebo centrální jednotku pro zaručení plné funkčnosti a integrace do zbytku chytré domácnosti. Tato zařízení spojují termostat s domácí WiFi sítí a umožňují vzdálené ovládání, ať už z chytré aplikace nebo pomocí hlasového asistenta. Je tedy důležité si předem ověřit kompatibilitu s vaší jednotkou.
Jak napájet termostat?
Termostat lze napájet obvykle jedním ze tří způsobů, které jsou na jednotlivých modelech dostupné dle jejich konstrukce a využití. Před jeho pořízením určitě doporučujeme zvážit výhody i nevýhody jednotlivých možností napájení a zvolit ten správný dle vašich možností v místě instalace.
- Síťový termostat se napájí přímo ze sítě, takže poskytuje stabilní a konstantní zdroj energie vhodný pro trvalé instalace.
- Termostat na baterie je flexibilní a snadno instalovatelný, avšak vyžaduje pravidelnou výměnu baterií nebo dobíjení.
- USB termostat většinou doplňuje bateriové modely. K připojení bude stačit správný USB kabel a adaptér.
Regulace termostatu ovlivní minimální a maximální teploty
Každý termostat nabízí odlišný rozsah teplot, které dokáže regulovat. Minimální teploty se obvykle pohybují od 5 do 15 °C, zatímco maximální teploty obvykle začínají na 25 a dosahují až 95 °C. Obecně platí, že čím vyšší je teplotní rozsah, tím lépe, ale nezapomínejte, že ten nejlepší termostat zvládne nastavit teploty, které potřebujete právě vy. Pokud se snažíte zamezit mrznutí v garáži, pak oceníte termostat s nízkou minimální teplotou, ale pokud potřebuje naopak vysoké teploty pro různé průmyslové nebo technologické aplikace, pak určitě sáhněte po modelu s vysokými maximálními teplotami.
Jaké funkce může mít prostorový termostat?
Prostorový termostat může být vybaven několika druhy programů, funkcí a nastavení. Jaké jsou ty nejužitečnější?
- Časovač spustí či zastaví chod kotle ve vámi nastavených časech.
- Digitální termostaty všechny data přehledně zobrazí na malé obrazovce.
- Dotykový displej vám usnadní ovládání přímo na termostatu a přehledně zobrazí důležité údaje.
- Termostaty s čidlem poskytnou přesnější měření jak teploty vzduchu, tak třeba teploty vody v kotli.
- Funkce kalendáře snižuje spotřebu, a tím i útratu v pracovní dny.
- Funkce automatické změny letního a zimního času vás ušetří od pravidelného sezónního přenastavování.
- Krátkodobá změna požadované teploty změní teplotu na pouze krátký, vámi zvolený čas.
- Geolokace umožňuje automaticky změnit teplotu domácnosti na základě polohy uživatele, čímž snižuje spotřebu energie, když nikdo není doma.
- Funkce plánování slouží k nastavování teplot pro různé časy a dny v týdnu, takže optimalizuje vytápění dle denního režimu uživatele.
- Dětský zámek zamezí nechtěným změnám termostatu, což zajišťuje bezpečnost a udržuje požadovanou teplotu.
- Detekce otevřeného okna rozpozná, když je v domácnosti otevřené okno, a automaticky vypne topení, aby se předešlo plýtvání energie.
i
Programovatelné a chytré termostaty obvykle disponují také displejem, který ukazuje všechny potřebné informace. Dotykové displeje nabízejí extra možnost elegantního ovládání, zatímco podsvícené modely usnadňují čtení informací ve tmě. Termostat s E-Ink displejem se poté vyznačuje nízkou spotřebou, ale bohužel obvykle poskytuje méně informací.
Kromě funkcí nabídne termostat i speciální režimy
Termostaty mohou disponovat několika režimy, které zpříjemní jejich používání a sníží spotřebu energií.
- Režim dovolená sníží intenzitu vytápění v době, kdy nejste doma.
- Manuální režim přijde vhod, když zrovna nebudete mít možnost připojení k internetu.
- Eco režim snižuje teplotu, když není třeba topit, čímž šetří spotřebu energie.
- Automatický režim se automaticky spouští a vypíná dle nastavených časových a teplotních programů.
- Noční režim snižuje teplotu během noci, aby zajistil úsporu energie a pohodlné podmínky pro spánek.
Jak nastavit pokojový termostat?
Když nastavujete pokojový termostat, měli byste si v prvé řadě rozmyslet, zda jej necháte běžet v denním nebo týdenním programu. Jakmile v tomto máte jasno, můžete si už jednotlivé časy nastavit dle libosti.
- Při nastavování teplot pro časové intervaly nesmíte nikdy nastavit návrat v čase. Ten by termostat nemusel správně zpracovat a mohlo by dojít k jeho zaseknutí.
- Obecně se doporučuje nastavovat aktivní hodiny přes den, abyste v noci měli klid od pracujících přístrojů.
- Před celým nastavováním si zkontrolujte, zda má uzavírací ventil vašich topení nějakou prodlevu. Pokud ano, zkuste teplotu vytápění lehce snížit, předejdete tak nepříjemnému přetopení prostoru.
Sháníte levný termostat? Dejte šanci našemu bazaru a výprodeji, kde můžete najít opravdu atraktivní kousky za příznivou cenu.
Termostatické hlavice a zónová regulace pro separátní ovládání okruhů a topných těles
Termostatické hlavice se umísťují na radiátory a umožňují přímou regulaci a programovatelnost topení. Zónová regulace dokáže regulovat každou místnost samostatně, ať už máte doma radiátory nebo podlahové topení. Umožňují tedy optimalizovat spotřebu energie a zajistí, že každá místnost bude mít ideální teplotu. Stejně jako termostaty, i termostatické hlavice bývají dostupné v chytrých variantách a umožňují ovládání přes mobilní aplikace pro vyšší pohodlí a efektivitu.
i
Co je termostat v autě?
Termostat v autě je důležitou částí chladicího systému každého motoru. Má za úkol regulovat kapaliny mezi motorem a chladičem a udržuje optimální provozní teplotu motoru otevíráním a zavíráním průtoku chladící kapaliny dle teploty motoru.