Obnovit stránku

TSIOQUE (mini RECENZE) – Polský indie klenot

Aktualizováno

Naši polští sousedé se v posledních letech stali vzorem pro většinu nezávislých tvůrců. Často u nich totiž vnikají dílka, která jsou tvořena s láskou a pílí, jež by jim nejeden velký vývojář mohl závidět. Za jeden z nejvýraznějších projektů našich slovanských bratří považujeme temnou adventuru Tormentum: Dark Sorrow od studia OhNoo. V této minirecenzi vám představíme jejich nejnovější titul, TSIOQUE.


• Žánr: Adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: OhNoo Studios • Vydavatel: OhNoo Studio • Platformy a Datum vydání: PC (7. listopadu 2018) • Homepage: tsioque.com/ • Čeština: Ano (neoficiální)


Nejlepší hra na PC – Sekiro: Shadows Die Twice

PC nám roce 2019 opět nabídlo zajímavé tituly

1. Sekiro: Shadows Die Twice; 2. Resident Evil 2 Remake; 3. Disco Elysium

Nejlepší hry roku 2019: Nejlepší hra na PC; Sekiro: Shadows Die Twice, Resident Evil 2 Remake

Stolní počítače a notebooky v posledních letech rozhodně nemají nouzi o exkluzivní hry, většina z nich však nestojí za řeč, a tak jim velká pozornost věnována není. Stále se ovšem jedná o platformu, na které si víceméně zahrajete téměř vše, co se na herní scéně objeví, díky čemuž si máte vždy z čeho vybírat, bez ohledu na to, zda je sezóna v plném proudu, či nikoliv. Letošní rok se od těch předchozích nikterak nelišil, takže byl boj o místo v našem žebříčku nejlepších her na PC skutečně tuhý.

Zatímco určit pořadí na spodních příčkách nebylo příliš náročné, definování finální pětice nám dalo slušně zabrat, jelikož se o trůn ucházela jen díla, která nás vyloženě ohromila svými kvalitami. Na samém chvostu se umístilo excelentní RPG od Obsidianu, před nějž se trošku překvapivě dostalo FPS Metro Exodus zakončující příběh legendárního stalkera. To, že je stále zájem o staromilská RPG, dokázalo izometrické Disco Elysium, které ukořistilo bronzovou medaili. Na finální příčky mu ovšem komplexní příběh nestačil, protože se o ně střetla dvojice velikánů z dílen japonských vývojářů. Přečtěte si celý článek Nejlepší hry na PC v roce 2019.

Nejlepší hra na PS4 – Death Stranding

Konzole typická svou namodralou září v zápase o nejlepší herní zařízení současnosti zvítězila, o tom zřejmě není žádných pochyb. Samozřejmě tím nemyslíme absolutní výkon přístroje, protože tady je vítězství technologického charakteru jasně na straně konkurenčního Xbox One X, ale soudíme tak především z pohledu oblíbenosti u samotných hráčů. Společnost SONY neváhala v průběhu několika let investovat velké peníze do vývoje vlastních exkluzivit, jimiž si získala milióny příznivců kvalitním vyprávěním epických příběhů a mnohdy dechberoucím audiovizuálem.

I v roce 2019 jsme se na PS4 dočkali řady exkluzivit, jež získávaly vysoká hodnocení a směle konkurovaly multiplatformním projektům. Z titulů vydávaných pod hlavičkou SIE (Sony Interactive Entertainment) se do našeho žebříčku probojovaly dva kousky. Přísné hodnocení všech členů redakce nakonec nedalo šanci velmi dobře hodnocenému motorkářskému eposu Days Gone, ale místo něj si mezi nejlepší desítku našla cestu umělecká plošinovka Concrete Genie a žánrově nezařaditelná perla Death Stranding. Přečtěte si celý článek Nejlepší hry na PlayStation 4 v roce 2019.

Nejlepší hra na Xbox One – Sekiro: Shadows Die Twice

Xbox One zažil v roce 2013 (u nás až v září 2014) velmi špatný start. Díky nešťastnému marketingovému uchopení, které konzoli představovalo jako zábavní centrum spíše pro sledování televize než hraní her ve spojení s restrikcemi, jako byla nutnost neustálého připojení k internetu či znemožnění bazarového prodeje her, si mnoho fanoušků zpočátku nezískal. Tyto doby jsou však dávno pryč. Microsoft se může chlubit nejenom nejvýkonnější herní konzolí na světě, ale také, troufneme si říci, famózní knihovnou her na Xbox Game Pass.

Není tak divu, že v roce 2019 vsadil Microsoft spíše na podporu multiplatformových titulů, které na Xboxu One X často dokázaly dosáhnout na magické hodnoty 4K a 60 fps. V roce 2019 sice na Xbox One vyšla více než jedna konzolová exkluzivita, ale roky odkládaný Crackdown 3 se na náš žebříček dívá z pěkně velké dálky. Ani Gears 5 s Kait Diazovou v hlavní roli ale nakonec neukořistilo skalp nejcennější. Naše hlasování totiž bylo nekompromisní, kašleme na zažité pořádky hovořící o tom, že nejlepší hrou musí být vždy exkluzivita, ba dokonce nám je ukradená genderová vyváženost. Titul nejlepší hry, kterou jsme si tento rok mohli na platformě Xbox One zahrát, ukořistil samurajský bojovník. Přečtěte si celý článek Nejlepší hry na Xbox One v roce 2019.

Nejlepší hra na Switch – Ori and the Blind Forest: Definite Edition

Japonský herní gigant Nintendo na začátku roku 2019 navázal tam, kde skončil v roce 2018 – nadále tedy rozšiřoval svou herní knihovnu pestrou nabídkou složenou z mixu kvalitně provedených portů her z ostatních platforem a exkluzivních titulů, což náš žebříček vcelku potvrzuje. A i když u nás popularita konzole Nintendo Switch nedosahuje takových výšin, jako je tomu třeba v případě konkurenčních konzolí PS4 nebo Xbox One, ve zbytku světa se této inovativní přenosné mašince daří více než dobře.

O tom svědčí nejen nová Lite verze konzole, ale také zástupy her, které se ucházely o umístění v našem žebříčku. Redakční debaty byly dlouhé a náročné a mnohá želízka z našich osobních ohňů se do finále ani neprobojovala (Torchlight 2, Fire Emblem: Three Houses, What Remains of Edith Finch). Nakonec se nám ale podařilo seznam těch 10 nejlepších sestavit dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, takže pokud chcete vědět, jaké letošní tituly byste si neměli nechat ujít, odložte na chvíli Joy-Cony a pusťte se do čtení. Přečtěte si celý článek Nejlepší hry na Switch v roce 2019.

Obsah mini Recenze TSIOQUE 

 1. Hlavní aktérkou TSIOQUE je mladičká princezna
 2. Postaveny jsou vám do cesty zákeřní skřeti a smrtící hádanky
 3. OhNoo Studio vytvořili okouzlující adventuru
 4. Mini Recenze Tsioque: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Tsioque PC

Hlavní aktérkou TSIOQUE je mladičká princezna

• mini Recenze: 20. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Bylo jednou jedno království, jehož královna byla nečekanou hrozbou přinucena opustit zdi svého paláce a vydat se na cesty. Za sebou nechala mladičkou modrookou princezničku Tsioque, kterou ihned po odjezdu panovnice uvěznil šílený mág bažící po moci. Nastávající vladařka se nyní musí dostat ze smrduté kobky a utéct z pevnosti plné přisluhovačů temného kouzelníka, jež zatím spřádá plány proti své paní.

TSIQUE; keyart

Na své cestě kobkami se musí hlavní protagonistka TSIOQUE vypořádat s hrozbami, jež by jen tak někdo nezdolal.

Vyprávění příběhu je v TSIOQUE dosti jednoduché. Prakticky se jedná pohádku, takže tu žádné náročné volby či momenty, po jejichž zhlédnutí byste si trhali vlasy, nelze očekávat. Namísto nich je vám dáno stabilně prezentované dobrodružství vyprávějící osud dívenky, jež se musí postavit hrozbám značně přesahujícím její fyzické schopnosti. Osobně se nepovažuji za cílovou hráčskou skupinu, toto vyprávění je totiž dle mého zacíleno primárně na mladší hráče a milovníky pohádek, kterým nejeden herní moment vykouzlí úsměv na tváři. Přesto však považuji cestu malé modroočky za velmi vyvedené putování.

Postaveny jsou vám do cesty zákeřní skřeti a smrtící hádanky

Po vizuální stránce je TSIOQUE na velmi vysoké úrovni. Každá lokace tu byla malována ručně, díky čemuž si průchod všech prostor můžete řádně vychutnat. Dosti povedený je také soundtrack, vysílající vám do uší neustále jeden příjemný tón za druhým. Ačkoli bude grafika spolu se zvukem hrát hodně zásadní roli, prim si urvaly hádanky.

TSIOQUE - Šití I Alza Magazín (Gameplay)

Na vaší cestě vás v TSIOQUE čeká řada různých výzev, při nichž se zapotí především vaše mozkové buňky.

Ano, stejně jako v jiných adventurách i v TSIOQUE budete nemalé množství patálií a soubojů řešit skrze středně náročné rébusy, v nichž nebudete využívat jen svůj bystrý mozek, ale také předměty nalezené při průchodu hradu. S pomocí hlavolamů se budete muset vypořádat s dotěrnými strážci, divokými monstry či s nepříliš prostorným batůžkem, za nějž bude nutné nalézt náhradu. Kromě pasáží namáhajících mozkové buňky si bude třeba poradit též s výzvami zacílenými na váš postřeh a dovednost s myší, s jejíž pomocí si kupříkladu vytvoříte záplaty na poničenou magickou brašnu, již následně s jehlou a nití zašijete.

OhNoo Studio vytvořili okouzlující adventuru

Po velmi vyvedené adventuře Tormentum: Dark Sorrow nám nyní vývojáři z OhNoo Studio přináší další osobitý projekt, na kterém jde vidět, že byl dělán srdcem. TSIOQUE je veskrze vydařená hra sázející především na propracované vyprávění, hodně příjemný vizuál, přístupné hádanky, osobitý humor a celkové zpracování, jež nám vskutku sedlo. Kompletu bych vytkl především občas topornější hratelnost a trošku pomalejší animace, které trošku budí dojem, že celek ještě není zcela hotov, přestože je vydán.

TSIOQUE je překvapivě vyvedená adventura pro mladší publikum, jež si její hraní jistě užije více než starší hráči, kteří by v ní nemuseli nalézt takové zalíbení jako děti. Pokud se do ní i přesto rozhodnou zainvestovat své finance, nabídne jim kouzelné vyprávění, kvalitní hádanky a velmi pěknou grafickou stránku, jež je dozajista jedním z hlavních trumfů tohoto osobitého polského dílka. Celkově jsem byl s novou hrou studia OhNoo Studio nadmíru spokojen.

TSIOQUE; gameplay: hradby TSIOQUE; gameplay: duel TSIOQUE; gameplay: brána

Obrázek 1: Hradby jsou tu pečlivě střeženy, takže pokud skrze ně budete chtít projít, musíte postupovat opatrně. Obrázek 2: Ne všichni obyvatelé hradu v TSIOQUE táhnou za jeden provaz. Obrázek 3: Velká brána je překážkou, jíž malá princezna nemá šanci zdolat.

Mini Recenze TSIOQUE: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 75 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
50 %
TSIOQUE minirecenze

Klady

 • Příjemný grafický kabátec
 • Osobitý humor
 • Celkové zpracování
 • Pěkný příběh

Zápory

 • Pomalejší animace
 • Pro někoho možná příliš dětinské

HW nároky pro TSIOQUE PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Microsoft Windows XP/Vista/7/8/10 Microsoft Windows XP/Vista/7/8/10
Procesor Intel Core 2 Duo 2,2 GHz, AMD Athlon X2 2,4 GHz Intel Core 2 Duo 2,4 GHz, AMD Athlon X2 2,4 GHz
Grafická karta 512 MB VRAM 512 MB VRAM
DirectX - -
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk 2 GB 2,5 GB
i Mohlo by vás zajímat

TSIOQUE vychází 7. listopadu 2018 na PC.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB24