Ubiquiti US-48-500W
Show alternatives
Product accessories
Manufacturer website
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Dimensions
Width 485 mm
Height 43.7 mm
Depth 374.6 mm
LAN port transmission speed
Number of LAN ports with 1 Gbit speed 50
Number of LAN ports with 10 Gbit speed 2
Weight
Weight 6,100 g
Material
Body material Metal
Operating temperature
Minimum operating temperature -5 °C
Maximum operating temperature 40 °C
PoE properties
PoE standard 802.3af (PoE), 802.3at (PoE+)
Performance 500 W
Maximum output power per port 34 W