Ultrazoom fotoaparáty dostaly svoje označení podle mimořádného optického zoomu, kterým se odlišují od ostatních kompaktních fotoaparátů. Jejich velkou předností je schopnost přiblížit velmi vzdálené objekty, jsou však velmi univerzální a zvládnou i makrofotografii. Některé modely disponují elektronickým hledáčkem, který zobrazuje náhled scény přesně tak, jak bude vypadat výsledná fotografie. Ultrazoomy jsou určeny jak pro amatérské, tak profesionální fotografy, které zajímá především výsledný snímek.
Ultrazoom fotoaparát: na jaké parametry se zaměřit?
Optický zoom fotoaparátu
Optický zoom udává schopnost fotoaparátu přiblížit vzdálené objekty pomocí změny ohniskové vzdálenosti. Ultrazoom fotoapráty se vyznačují přibližením 10× a více, některé zvládnou i 80násobné přiblížení. Přibližování probíhá mechanickým posouváním čoček v objektivu a platí, že čím větší je přiblížení, tím složitější je mechanika, a díky tomu je ulrazoom těžší a rozměrnější.
i
Častou chybou je záměna optického a digitálního zoomu. Zatímco optický zoom přiblížuje pomocí pohybu optické soustavy uvnitř objektivu a nemá na kvalitu snímku žádný vliv, digitální zoom přibližuje výřezem určité části obrazu. Aby si snímek zachoval stejné rozlišení, dochází k "umělému" zvětšení, na úkor obrazové kvality.
Velikost snímače ultrazoomu
Obecně lze říci, že čím větší má snímač ultrazoomu rozměry, tím větší jsou jednotlivé obrazové body (pixely), a tím lepší obrazovou informaci poskytnou k dalšímu zpracování.
1/2.3" – nejběžnější velikost snímače u kompaktních fotoaparátů, postačí nenáročným fotografům. Jsou jím vybaveny ultrazoomy do 15 000 Kč.
1" – vyskytuje se u bezzrcadlovek a profesionálních kompaktů, poskytuje výborné výsledky i za horšího osvětlení. Bývají jím vybaveny ultrazoomy v cenové relaci od 15 do 30 000 Kč.
Rozlišení snímače ultrazoomu také ovlivňuje kvalitu fotografií
Rozlišení snímače fotoaparátu udává, z kolika bodů ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. Čím vyšší je rozlišení ultrazoom má, tím je obraz detailnější. Zároveň ale platí, že větší pixely (z většího snímače) poskytnou kvalitnější obrazovou informaci. S rostoucím rozlišením roste také velikost výsledných souborů. Ultrazoom fotoaparáty běžně nabízejí rozlišení 12 až 20 MPx.
Jestliže chcete s ultrazoomem natáčet také videa. Zaměřte se i na rozlišení videa
Stejně jako běžné kompakty dokáží ultrazoomy ve většině případů nahrávat video v detailním Full HD rozlišení. To oceníte zejména při dokumentaci dovolené nebo jiných událostí. Pokročilejší modely zvládají dokonce i nastupující 4K nebo Ultra HD, které je 4x detailnější, ale také hardwarově náročnější a zabírá více datovéh prostoru. Kromě rozlišení sledujte také údaj o snímkové frekvenci.
Velikost displeje ultrazoom fotoaparátu rozhoduje o tom, jak snadno se bude fotoaparát ovládat
Displej je největším pomocníkem při fotografování. Větší a detailnější displej poskytuje lepší kontrolu nad snímanou scénou. V případě ultrazoomů se velikost displeje pohybuje okolo 3". Čím větší rozlišení displej má, tím je detailněji – obraz vypadá lépe a při pohledu zblízka si nevšimnete mřížky pixelů. Dotykový displej usnadní ovládání a prohlížení snímků.
Hmotnost foťáku
Ultrazoom fotoaparáty jsou díky sofistikovanější optické soustavě výrazně těžší, než klasické digitální kompakty. Několik desítek či stovek gramů navíc pocítíte již po pár minutách držení fotoaparátu v jedné ruce.
Další klíčové vlastnosti a funkce ultrazoom fotoaparátů
Wi-Fi a Bluetooth – bezdrátová rozhraní umožňující propojení s chytrým telefonem.
GPS – přidá k snímkům přesné zeměpisné souřadnice, takže se můžete zpětně podívat na přesné místo pořízení fotografie.
Stabilizace obrazu – fotoaparát pohybem optických členů v objektivu eliminuje otřesy obrazu způsobené jemnými pohyby rukou fotografa.
Poloautoamtické a plně manuální režim – dovolují přesná nastavení clony, doby expozice a citlivosti ISO, tedy plnou kontrolu nad výsledným snímkem.