Pro přenos vašich fotek, videí a dalších dat do notebooku či stolního počítače vám poslouží čtečka karet. USB-C zakončení čtečky ji dělá ideální pro MacBooky a jiné přístroje s podporou právě tohoto portu. Jak se USB-C čtečka karet vybírá a na co si dát pozor? Poradíme vám.
Čtečka karet USB-C port využije především s MacBookem či podobným zařízením, který port USB-C podporuje. Kromě toho byste měli čtečku vybírat především podle paměťové karty, ze které chcete data přenést. Zároveň musíte vzít v potaz i podporované rozhraní konkrétní čtečky, s čímž souvisí přenosová rychlost. Tyto a další důležité parametry si představíme v textu níže.
i
Zajímá vás USB-C a chcete se o něm dozvědět více? Přečtěte si náš článek Mnoho tváří USB-C.
USB-C čtečka karet pojme různé paměťovky
Ideální USB-C čtečka karet by přirozeně měla být schopna pracovat s vaší paměťovou kartou. Tento parametr by měl být ten úplně první, podle kterého byste měli hledat. Jestliže čtečka paměťových karet USB-C nebude schopna vaši paměťovou kartu přečíst, nemá ani smysl danou čtečku kupovat. Existuje také řada čteček, které podporují více typů paměťových karet. Při přechodu na jiný typ paměťovky tedy nemusíte utrácet a řešit koupi nové čtečky.
Čtečka SD karet USB-C by měla být schopna přečíst všechny typy SD karet, tedy i paměťové karty SDHC či SDXC.
USB čtečka paměťových karet Micro SD pojme i podobné paměťové karty typu Micro SDHC a Micro SDXC.
Čtečka karet USB-C Compact Flash je schopna přečíst karty Compact Flash, Cfast 2.0 a také karty XQD.
Externí čtečka paměťových karet
Dokovací stanice USB-C
Kromě výše popsaných je k dostání i nejedna čtečka karet USB-C schopna přečíst karty Memory Stick, CFExpress, TF a Smartcard. Můžete si vybrat rovněž z řady dokovacích stanic, které kromě koncového USB-C nabízejí i konektory USB-A, Lightning, Thunderbolt či RJ-45.
Jaké rozhraní má čtečka karet USB-C
Čtečka karet USB-C je na našem obchodě k dostání s různým rozhraním. Toto rozhraní ovlivňuje maximální přenosovou rychlost, jakou budete schopni mezi čtečkou a koncovým přístrojem dosáhnout. Rozhraní čtečky se velice často plete s podporovaným typem konektoru, pro přehlednost a zjednodušení tématu tedy přikládáme přehlednou tabulku, která by vám měla s výběrem pomoci. Nezapomeňte, že rychlost přenosu ovlivňuje i výkon vašeho počítače.
Standard
Bývalé názvy
Max. přenosová rychlost
Typ konektoru
USB 4 Version 2.0
–
80 Gb/s
USB–C
USB 4
–
40 Gb/s
USB–C
USB 3.2 Gen 2×2
USB 3.2 Gen 2
20 Gb/s
USB–C
USB 3.2 Gen 1×2
USB 3.2 Gen 1
10 Gb/s
USB–C
USB 3.2 Gen 2×1
USB 3.1 Gen 2
10 Gb/s
USB–A, USB–C, micro USB
USB 3.2 Gen 1×1
USB 3.1 Gen 1
5 Gb/s
USB–A, USB–C, micro USB
i
Co je to UHS?
UHS (Ultra High Speed) Class je standard popisující nadstandardní rychlosti čtení i zápisu některých paměťových karet. Ty se dělí do tříd UHS-I až UHS-III. Pro využití potenciálu paměťovky budete potřebovat i čtečku, která danou třídu UHS podporuje.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.