Elektrický venkovní gril je ideální pro grilování ve městě. Neprodukuje kouř a je uzpůsoben nejen pro použití venku na terase či balkoně, využít jej můžete dokonce i v interiérech. Zajímá vás, co všechno je pro elektrický zahradní gril typické? Podle čeho vybrat a které vybavení by rozhodně neměl postrádat?
Velikostí i zpracováním konstrukce jsou elektrické zahradní grily přizpůsobeny venkovnímu využití. Jejich typickým rysem je poklop zabraňující úniku tepla a ochlazování grilu při nepříznivém počasí, zpravidla nechybí ani praktické odkládací plochy. Jako zdroj tepla slouží elektrická odporová spirála umístěná pod grilovací deskou.
i
Elektrický gril venkovní nevyžaduje nijak dlouhou přípravu – stačí jej pouze zapojit do zásuvky. Rozehřátý a připravený k použití je během několika minut.
Stojanový elektrický gril – venkovní grilování se vší parádou
Stojanové elektrické grily mají typický stojan, který zajišťuje stabilitu při umístění na zem. Nezabírají tak místo na stole, které můžete využít k přípravě příloh či k samotnému stolování. Stojan je u většiny modelů oddělitelný.
Stolní a kontaktní elektrický gril – venkovní alternativa
Elektrické grily bez stojanové konstrukce jsou skladné a nemívají typické odkládací plochy ani poklop. Ačkoliv jsou určeny především pro použití v kuchyni, využijete je i venku – na balkoně či na terase. Venku ale musí být teplo a bezvětří, jinak bude grilovací plocha rychleji chladnout, než se stihne ohřívat.
Stolní elektrické grily (nebo též otevřené) nabízejí prostorné grilovací plochy, tudíž umožní připravovat pokrmy pro více lidí najednou. Mívají kvalitní nepřilnavou úpravu a snadno se udržují.
Kontaktní elektrické grily grilují oboustranně, a tedy i rychleji. Hodí se jak pro grilování, tak i pro zapékání toastů či panini. Výhodou je jejich skladnost, některé navíc dovolují rozložení a využití větší plochy.
Pro přípravu široké škály potravin zvolte kontaktní gril s výměnnými deskami. Každá mívá jinou povrchovou úpravu – po grilování masa se tak můžete pustit třeba do palačinek nebo lívanců.
Otočný elektrický gril – na jedno kuře je naprosto ideální
Vertikální grily (též otočné) můžete také při dobrém počasí využít venku. Hodí se pro přípravu většího kusu masa vcelku, který se při grilování otáčí a opéká rovnoměrně ze všech stran. Konkrétně využijete otočný elektrický gril na jedno kuře, chutný gyros či kebab. Příslušenstvím může být také sada jehel pro přípravu špízů.
i
Chcete od grilování něco více? Pořiďte si zahradní gril s udírnou
Zahradní gril s udírnou sice vyžaduje venkovní umístění a dokupování paliva, umožňuje ale grilování a uzení současně. To vám ušetří nejen počáteční investici, ale částečně také ušetříte na palivu. V elektrickém grilu pravého uzení nedocílíte.
7 doplňků, se kterými elektrický gril venkovní podmínky hravě zvládne
Při výběru sledujte následující komponenty, díky kterým elektrický gril venkovní podmínky snáze vydrží.
Poklop pomáhá udržet vysokou teplotu uvnitř grilu, čímž urychluje přípravu jídla.
Větrný štít namísto víka slouží proti nevítanému ochlazování grilovaných surovin.
Výkonná topná spirála je základem pro kvalitní zdroj tepla.
Odkládací prostory využijete pro odložení ingrediencí či příslušenství.
Kolečka jsou velice praktická, díky nim můžete gril snadno přesouvat.
Dlouhý kabel usnadní umístění grilu.
Madla na víku slouží pro bezpečné uchycení víka. Měla by být tepelně odolná.
Zaměřte se také na plynulou regulaci teploty, která umožňuje nastavení teploty dle libosti, ne pouze v předem nastavených krocích.
Elektrický zahradní gril by měl mít pořádný příkon
Příkon se obvykle pohybuje mezi 1 000 a 2 400 W. Elektrický zahradní gril s vyšším příkonem se rychleji rozehřeje a dosáhne také vyšší maximální teploty. Jídlo tak bude perfektně propečené a příprava bude trvat jen chvíli. Vyšší příkon oceníte i při větrném počasí, při kterém dochází k ochlazování grilu.
Kvalitní grilovací plocha je pro elektrický venkovní gril také důležitá
Elektrický venkovní gril může mít hladkou nebo žebrovanou grilovací desku. Hladká deska se hodí pro přípravu celé škály potravin – maso, vejce i palačinky, žebrovaná pak ideálně pro grilování masa a zeleniny. Deska by měla být vyrobená z kvalitního materiálu a krytá nepřilnavou úpravou, která zabrání připalování jídla.
Údržby se nebojte, elektrický zahradní gril se snadno čistí
Elektrický zahradní gril se snadno udržuje – neprodukuje totiž žádný popel, který by se musel po grilování vynášet. Často mívá rozebíratelné komponenty, které můžete snadno umýt pod vodou. Některé dokonce umyjete i v myčce. Zpravidla nechybí ani vyjímatelná nádobka na tuk, která zachytí odkapávající šťávy.
i
Zahradní grily na dřevěné uhlí – vyšší náročnost výměnou za pravou chuť
Zahradní grily na dřevěné uhlí dosahují vyšších teplot a grilování s nimi je rychlejší. Je ale potřeba počítat s dokupováním paliva a náročností na přípravu a rozhoření. Existuje také zahradní gril na dřevo, který je obvykle větší a vhodný pro rožnění větších kusů potravin.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.