Obnovit stránku

Volání přes internet: co se skrývá pod pojmy HD Voice, VoLTE nebo WiFi volání?

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Technologie jako HD Voice zvyšuje kvalitu telefonního hovoru. Volání přes WiFi či VoLTE navíc umožňuje dovolat se i z takových míst, kde signál operátora zaostává za ideálními podmínkami. Co je třeba splňovat, abyste tyto služby mohli vyzkoušet?

Volání přes internet

Volání přes internet – HD Voice, WiFi volání a VoLTE – OBSAH

  1. Technologie HD Voice pro čistý zvuk při telefonování
  2. Telefonické spojení i při horším příjmu signálu díky VoLTE
  3. WiFi volání umožní volat, ale i textovat jen s využitím WiFi sítě

Technologie HD Voice pro čistý zvuk při telefonování

Jak již název napovídá, toto označení hovoří o technologii kvalitnějšího přenosu zvuku. Při klasickém telefonním hovoru je vždy přítomen slyšitelný šum, přičemž toto spojení je také samozřejmě velmi ovlivněno příjmem signálu operátora. HD Voice spoléhá na kvalitní zvukový kodek AMR-WB, který umožní přenést vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí.

i Rozsah standardních telefonních hovorů je 300–3 400 Hz, zatímco rozsah HD Voice je daleko širší, konkrétně 50–7 000 Hz.
Tím je možné docílit čistšího zvuku bez šumu a okolních ruchů. Váš hlas bude druhá strana slyšet daleko kvalitněji, jako kdybyste stáli hned vedle.
HD Voice
Rozsah HD Voice je znatelně širší, proto je možný přenos čistějšího zvuku bez ruchů okolí. Zdroj: androidauthority.com

Nejen volající, ale také volaný účastník komunikace musí vlastnit mobilní telefon s podporou HD Voice. Nemusíte se však obávat, HD Voice je automaticky přítomen v naprosté většině moderních smartphonů. Zda jej podporuje i váš telefon, si můžete ověřit v parametrech výrobce, a pokud máte T-Mobile, stačí pro ověření kompatibility zavolat na číslo 4004.

Nutná je i podpora operátorem. Jako první technologii spustil T-Mobile již v roce 2011, po 4 letech se k němu přidal také Vodafone. Zavoláte si tak v jejich sítích i mezi nimi. Prozatím tedy bez účasti operátora O2. Za toto praktické vylepšení telefonních hovorů svému operátorovi nic navíc neplatíte. Stačí jen příjem 3G.

Telefonické spojení i při horším příjmu signálu díky VoLTE

Operátoři se aktuálně snaží rozšiřovat pokrytí naší země signálem 5G pro nejrychlejší mobilní internet. Předcházející technologie 4G LTE je na našem území samozřejmě rozsáhlá. Toho můžete využít ve svůj prospěch nejen pro rychlé mobilní přenosy dat, ale také kvalitnější hovory přes službu VoLTE. Kromě lepšího zvuku se však díky přenosu hlasu přes datovou síť dovoláte i z míst, kde vám telefon ukazuje špatný či rovnou žádný příjem signálu.

i Již nyní do hry vstupuje technologie sítí 5G.

Zavoláte si tedy ze sklepa, z chaty v hlubokých lesích a vůbec odevšad, kde jinak mobilní signál vůbec nechytnete. Navíc lze takto založit i videohovor, tato služba se nazývá ViLTE. Co vše je pro správnou funkčnost VoLTE potřeba?

Co je potřeba k využití VoLTE?

  • LTE SIM karta.
  • Telefon, který tuto funkci podporuje. Podpora je uvedena na webu operátorů či v parametrech zařízení.
  • VoLTE podporují všichni 3 hlavní operátoři, ujistěte se však, že máte funkci aktivní a stažený správný firmware od operátora.

Platím něco navíc? Spotřebovávají se data z datového balíčku?

Za hovor přes VoLTE (příp. ViLTE) platíte dle ceníku operátora stejně jako za běžný GSM hovor. Data použitá k hovoru nejsou započítávána jako spotřebovaná z vašeho datového balíčku.

Lze takto volat i ze zahraničí?

V zahraničí v roamingu tato služba není dostupná.

Musí obě strany splňovat podmínky pro uskutečnění VoLTE hovoru?

Druhá volaná strana nemusí podmínky VoLTE splňovat, může klidně mít starší tlačítkový telefon, vy se s tímto člověkem přesto můžete spojit odkudkoliv s příjmem LTE. Pokud je však i druhá strana na VoLTE připravena a je ideálně v síti stejného operátora, přenos hlasu bude znatelně kvalitnější. Jednotlivé parametry funkce se operátor od operátora liší.

Služby VoLTE a ViLTE jsou tedy vlastně voláním přes internet za využití signálu LTE, přesto za ně zaplatíte jako za běžný telefonní hovor v mobilní síti.

WiFi volání umožní volat, ale i textovat jen s využitím WiFi sítě

Volání skrze WiFi, či také VoWifi, je vlastně z principu stejné jako s využitím přenosu LTE. Nemusíte tedy vůbec spoléhat na přítomnost mobilní sítě. Stačí mít příjem WiFi internetu, podporovaný telefon a funkci WiFi volání aktivovanou. 

Kromě volání podporují naši operátoři i možnost zasílání textových zpráv či přepnutí na videohovor. Vše je účtováno klasicky dle ceníku operátora jako běžný telefonní hovor.

Jak nastavit volání přes WiFi na smartphonu?

  • Android: Telefon – Nastavení – WiFi volání
  • iOS: Nastavení – Telefon – WiFi hovory

Co když vypadne připojení k WiFi v průběhu hovoru?

Telefon by měl přejít automaticky na klasický hovor, bez nutnosti přerušit spojení. Přechod na klasický hovor přes GSM síť pravděpodobně poznáte zhoršením kvality zvuku.

Aktivace Wi-Fi volání
Nezapomeňte si službu zapnout v nastavení svého telefonu.
i Mohlo by vás zajímat

Volání za pomoci WiFi či LTE je vhodné nejenom pro ty, kteří chtějí volat z míst s horším pokrytím signálu, ale vhod přijdou komukoliv, kdo ocení čistší zvukový projev a zlepšení celkové kvality hovoru. Technologie HD Voice nabídne kvalitní zvuk hovoru i přes klasické mobilní GSM volání.

P-DC1-WEB19