Obnovit stránku

Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?

Článek

I když se na první pohled může zdát, že příkon a výkon vysavače je jedna a ta samá veličina, není tomu tak. Příkon vysavače totiž nemá s jeho výkonem už dávno nic společného. Co vlastně znamená příkon a co vše ovlivňuje výkon vysavače? Pomůžeme vám udělat si jasno v těchto nejdůležitějších parametrech.

Výkon vs. příkon vysavače

Co v článku najdete? 

Příkon vs. výkon vysavače

Hned na začátku si shrneme důležitá fakta:

 • Příkon a výkon vysavače jsou různé věci.
 • Příkon vysavače neurčuje jeho výkon, ale souvisí pouze se spotřebou energie.
 • Vysavač s nižším příkonem spotřebovává méně energie, šetří peněženku a je zpravidla i méně hlučný.
 • Sací výkon nejvíce ovlivňuje konstrukce vysavače, zpracování hubice i vysávaná plocha.
i Vzhledem k tomu, že výkon vysavače je obtížně měřitelný a ani není stanoveno jeho standardní měření, neuvádí jej každý výrobce. Někteří výrobci sice používají vlastní metody výpočtu výkonu, který následně uvádí ve wattech, air wattech či pascalech, ovšem tyto údaje nelze považovat za objektivní. Z tohoto důvodu tento parametr na webu Alza.cz nenajdete.

Příkon neurčuje výkon vysavače

Příkon nejrozšířenějšího úklidového pomocníka nerozhoduje o kvalitě a výkonu vysávání, jak si mnozí myslí. Hodnota příkonu pouze určuje, kolik vám vysavač spotřebuje energie.

A protože v rozdílu mezi příkonem a výkonem nemá mnoho lidí jasno, docházelo v posledních letech k enormnímu nárůstu spotřeby energie. Lidé totiž nakupovali vysavače s velkým příkonem v domnění, že jim budou perfektně vysávat domácnost. Ve většině případů ale nakoupili vysavač s vysokým příkonem a nízkým výkonem, který místo nečistot rychle vysával jejich peněženku i životní prostředí.

i Příkon vysavače určuje, kolik elektřiny vám tento pomocník při vysávání spotřebuje.
Výkonný vysavač
Ne všechny výkonné vysavače musí mít zároveň i vysoký příkon.

Sací výkon vysavačů závisí na několika faktorech

Hlavním ukazatelem toho, jak dobře vám vysavač bude vysávat, je jeho sací výkon. Nezapomeňte, že není přímo úměrný příkonu a závisí na kombinaci několika faktorů, proto je jeho měření a určení tak obtížné.

Faktory ovlivňující výkon vysavače:

 • Síla sání – jak efektivně je vysavač schopný odstraňovat prach a nečistoty z vysávaného povrchu.
 • Síla motoru – od výkonného motoru lze očekávat vyšší výkon vysavače.
 • Filtrace a její účinnost – pro zachycení nečistot uvnitř přístroje a zabránění jejich zpětnému rozšiřování.
 • Konstrukce vysavače – výkon ovlivňuje i zpracování přístroje včetně sacích hubic a hlavic.
 • Energetická účinnost – schopnost dosáhnout vysokého sacího výkonu i při nízké spotřebě energie.
 • Moderní technologie – pro efektivnější a účinnější vysávání.
Hubice vysavače
Sací výkon vysavače ovlivňuje i konstrukce hubic a kartáčů.

Jak udržet sací výkon vysavače?

Zdá se vám, že vysavač už netáhne jako dřív? Zkontrolujte:

 • U sáčkového vysavače naplnění sáčku – jakmile se sáček u sáčkového vysavače naplní, může dojít ke snížení výkonu vysavače. Sáček stačí vyměnit za nový, a tím i obnovit sací výkon luxu. Pokud luxujete jemný prach, např. ze sádrokartonu, póry sáčku se zalepí. V takovém případě nemusí být sáček ani plný a výkon vysavače se sníží. Vše opět vyřeší výměna sáčku.
 • U bezsáčkového vysavače nádobu a filtr – pokud je přeplněna sběrná nádoba nebo nečistíte pravidelně filtr, sací výkon vysavače může razantně klesnout. Ideální je vysypávat nádobku a čistit filtr po každém vysávání. Pak vám bude vysavač pokaždé 100% sloužit.
Udržení výkonu vysavače
U bezsáčkového vysavače nestačí jen vysypávat nádobu, ale zároveň i čistit filtr. Jen tak budete mít jistotu 100% sacího výkonu.

Jak vybrat vysavač?

Většina e-shopů rozděluje vysavače do kategorií podle příkonu. Tedy podle toho, kolik energie vysavač spotřebovává. Tato hodnota pro nás ale není klíčová, protože neurčuje výkon vysavače. I vysavače s nízkým příkonem (a tím pádem i nízkou spotřebou) se mohou pyšnit vysokým sacím výkonem, a to jak na tvrdých površích, tak na kobercích.

i Příkon vysavače není jediná hodnota, která vás bude při výběru luxu zajímat. Proto jsme pro vás připravili přehledné průvodce Jak vybrat sáčkový vysavač a Jak vybrat bezsáčkový vysavač, které vám pomohou zvolit toho nejlepšího pomocníka do domácnosti. A jestli už máte jasno, podívejte se rovnou po výkonném kousku pro vaši domácnost do naší nabídky.

Energetický štítek vysavače jako ukazatel z dob minulých

V minulých letech se mohli spotřebitelé informovat o energetické účinnosti vysavače na energetickém štítku, který musel výrobce a prodejce povinně uvádět u každého produktu. V únoru 2019 však zrušila Evropská komise nařízení o štítkování vysavačů, a vydala tak zákaz energetické štítky nadále uvádět. Důvodem mělo být to, že metody používané k měření energetické účinnosti vysavačů a jejich následné řazení do energetických tříd neodpovídá skutečným podmínkám jejich používání.

V současné době se připravuje nové nařízení, na jehož základě by měla být povinnost energetického štítkování obnovena. Datum obnovení této povinnosti zatím ještě není stanoveno a souvisí s nalezením vhodné metody měření energetické účinnosti. Vývoj celé situace budeme nadále sledovat a o případných změnách vás co nejdříve informovat.

Výkonnost vysavače neurčuje hodnota příkonu. Jinými slovy nízký příkon není známkou slabého sacího výkonu, ale toho, že vysavač spotřebuje méně energie. Vysavač s vysokou hodnotou příkonu tak vysaje hlavně vaší peněženku.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07