Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení: 
AlzaBoxy
Prodejny
Partnerská odběrná místa
Doručení na adresu

0-1 den
0-1 den
1-2 dny
0-2 dny

Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?

Článek

I když se na první pohled může zdát, že příkon a výkon vysavače je jedna a ta samá veličina, není tomu tak. Příkon vysavače totiž nemá s jeho výkonem už dávno nic společného. Jak tedy poznat vysavač s vysokým sacím výkonem, jak zjistit samotný sací výkon vysavače a co vlastně znamená příkon? Pomůžeme vám udělat si jasno v těchto nejdůležitějších parametrech a také vám poradíme, na co se zaměřit při výběru vysavače.

Výkon vs. příkon vysavače

Co v článku najdete? 

Příkon vs. výkon vysavače

Hned na začátku si shrneme důležitá fakta:

  • Sací výkon vysavače je nejdůležitějším parametrem při výběru luxu.
  • Příkon vysavače neurčuje jeho výkon.
  • Vysavač s nižším příkonem spotřebovává méně energie, šetří peněženku a je zpravidla i méně hlučný.
  • Sací výkon nejvíce ovlivňuje konstrukce vysavače, zpracování hubice i vysávaná plocha.

Příkon neurčuje výkon vysavače

Příkon nejrozšířenějšího úklidového pomocníka nerozhoduje o kvalitě a výkonu vysávání, jak si mnozí myslí. Hodnota příkonu pouze určuje, kolik vám vysavač spotřebuje energie.

A protože v rozdílu mezi příkonem a výkonem nemá mnoho lidí jasno, docházelo v posledních letech k enormnímu nárůstu spotřeby energie. Lidé totiž nakupovali vysavače s velkým příkonem v domnění, že jim budou perfektně vysávat domácnost. Ve většině případů ale nakoupili vysavač s vysokým příkonem a nízkým výkonem, který místo nečistot rychle vysával jejich peněženku i životní prostředí.

i Příkon vysavače určuje, kolik elektřiny vám tento pomocník při vysávání spotřebuje.

Omezení výroby vysavačů s velkým příkonem

Aby v budoucnu nedošlo k několikanásobnému zvýšení emisí oxidu uhlíku právě kvůli vysavačům s velkým příkonem, udělala Evropská unie rázný krok. Rozhodla, že se od září roku 2014 nebudou moci vyrábět vysavače s příkonem nad 1600 W a od září roku 2017 vysavače s příkonem nad 900 W. Díky tomuto omezení uspoří Evropa v příštích letech více než 20 TWh energie za rok, což se rovná roční spotřebě všech belgických domácností.

Kvůli omezení výroby vysavačů s příkonem vyšším než 900 W byste v této době už neměli narazit na 2200W, 2000W, 1800W, 1600W, 1400W či 1200W vysavače s hubicí pro běžný domácí úklid. Z regálů obchodníků zmizely po vyprodání zásob.

Omezení výroby se netýká všech typů vysavačů

Omezení výroby vysavačů s příkonem nad 900 W se ale netýká všech typů vysavačů. Průmyslové, robotické, tyčové, venkovní luxy a vysavače na mokré a suché sání s velkým příkonem stále u prodejců najdete.

Výkonný vysavač
Ne všechny výkonné vysavače musí mít zároveň i vysoký příkon. Při výběru luxu se tedy spíše než na příkon zaměřte na sací výkon vysavače.

Sací výkon vysavačů závisí na několika faktorech

Hlavním ukazatelem toho, jak dobře vám vysavač bude vysávat, je jeho sací výkon. Nezapomeňte, že není přímo úměrný příkonu. Závisí na konstrukci vysavače, zpracování hubice a rovnoměrnosti vysávané plochy.

i Vysavač s vysokým sacím výkonem se nepozná podle hodnoty jeho příkonu, ale podle konstrukce a sací hubice.

Konstrukce vysavače má na svědomí sací výkon

Výrobci kvalitních vysavačů v posledních letech investovali mnoho peněz do nových technologií. Změnili konstrukce vysavačů, upravili motor, turbíny, potrubí i hadici. Díky tomu bylo možné několikanásobně snížit příkon vysavače a zároveň zachovat nebo dokonce zvýšit jeho sací výkon.

Sací výkon vysavače závisí i na hubicích a kartáčích

Proměnou prošly i sací hubice a rotační kartáče. Díky úpravám v jejich konstrukci teď stačí méně energie, aby se dosáhlo lepší účinnosti vysávání. Proto mezi luxy najdete i výkonné vysavače na psí a zvířecí chlupy či do auta, které mají nízký příkon a zároveň speciální rotační kartáč pro odstranění srsti z pelíšků, čalounění i koberců.

Hubice vysavače
Sací výkon vysavače ovlivňuje i konstrukce hubic a kartáčů. Kvalitní rotační kartáč dokáže z dobrého luxu udělat výkonný vysavač na zvířecí chlupy.

Jak udržet sací výkon vysavače?

Zdá se vám, že vysavač už netáhne jako dřív? Zkontrolujte:

  • U sáčkového vysavače naplnění sáčku – jakmile se sáček u sáčkového vysavače naplní, může dojít ke snížení výkonu vysavače. Sáček stačí vyměnit za nový, a tím i obnovit sací výkon luxu. Pokud luxujete jemný prach, např. ze sádrokartonu, póry sáčku se zalepí. V takovém případě nemusí být sáček ani plný a výkon vysavače se sníží. Vše opět vyřeší výměna sáčku.
  • U bezsáčkového vysavače nádobu a filtr – pokud je přeplněna sběrná nádoba nebo nečistíte pravidelně filtr, sací výkon vysavače může razantně klesnout. Ideální je vysypávat nádobku a čistit filtr po každém vysávání. Pak vám bude vysavač pokaždé 100% sloužit.
Udržení výkonu vysavače
U bezsáčkového vysavače nestačí jen vysypávat nádobu, ale zároveň i čistit filtr. Jen tak budete mít jistotu 100% sacího výkonu.

Jak vybrat vysavač s vysokým sacím výkonem?

Většina e-shopů rozděluje vysavače do kategorií podle příkonu. Tedy podle toho, kolik energie vysavač spotřebovává. Tato hodnota pro nás ale není klíčová, protože neurčuje výkon vysavače. I vysavače s nízkým příkonem (a tím pádem i nízkou spotřebou) se mohou pyšnit vysokým sacím výkonem, a to jak na tvrdých površích, tak na kobercích. Při výběru vysavače se tedy musíte zaměřit hlavně na sací výkon vysavače.

i Příkon a výkon vysavače nejsou jediné hodnoty, které vás budou při výběru luxu zajímat. Proto jsme pro vás připravili přehledné průvodce Jak vybrat sáčkový vysavač a Jak vybrat bezsáčkový vysavač, které vám pomohou zvolit toho nejlepšího pomocníka do domácnosti. A jestli už máte jasno, podívejte se rovnou po výkonném kousku pro vaši domácnost do naší nabídky.

Energetický štítek vysavače jako ukazatel z dob minulých

V minulých letech se mohli spotřebitelé informovat o energetické účinnosti vysavače na energetickém štítku, který musel výrobce a prodejce povinně uvádět u každého produktu. V únoru 2019 však zrušila Evropská komise nařízení o štítkování vysavačů, a vydala tak zákaz energetické štítky nadále uvádět. Důvodem mělo být to, že metody používané k měření energetické účinnosti vysavačů a jejich následné řazení do energetických tříd neodpovídá skutečným podmínkám jejich používání.

V současné době se připravuje nové nařízení, na jehož základě by měla být povinnost energetického štítkování obnovena. Datum obnovení této povinnosti zatím ještě není stanoveno a souvisí s nalezením vhodné metody měření energetické účinnosti. Vývoj celé situace budeme nadále sledovat a o případných změnách vás co nejdříve informovat.

Výkonnost vysavače neurčuje hodnota příkonu. Jinými slovy nízký příkon není známkou slabého sacího výkonu, ale toho, že vysavač spotřebuje méně energie. Vysavač s vysokou hodnotou příkonu tak vysaje hlavně vaší peněženku.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08