Obnovit stránku

Wasabi Wallet (NÁVOD): Bitcoin peněženka, které na vás záleží

Aktualizováno

Bitcoin má mnoho funkcí a využití. Bitcoin může být sběratelskou záležitostí, hračkou pro nerdy či spekulací za účelem zisku. Někdo jej také vnímá jako uchovatele hodnoty a prostředek směny. Vizionáři o něm mluví, a dokonce bitcoin používají jako účetní jednotku. Hovoří se o něm jako o internetu peněz a také nejtvrdších a nejzvučnějších penězích, které kdy lidstvo vymyslelo. Bitcoin je technologií, a tak jako každá technologie má i své problémy. Jedním z úskalí Bitcoinu je jeho veřejně dostupná databáze. Tedy to, že každé jeho použití je veřejné a každý pohyb v bitcoinové síti je provázatelný s ostatními. To představuje pro uživatele Bitcoinu v důležitém ohledu značný problém. Naštěstí je tu Wasabi Wallet, bitcoinová peněženka, která pomáhá tento problém řešit.

Wasabi Wallet

Wasabi Wallet – Bitcoin peněženka, které na vás záleží (NÁVOD) – OBSAH

  1. Co řeší Wasabi Wallet?
  2. Proč je to důležité?
  3. Jak Wasabi Wallet funguje?
  4. Zkuste si to sami
  5. A používejte ji

Co řeší Wasabi Wallet?

Bitcoinová peněženka Wasabi řeší a přispívá k otázce soukromí uživatelů v bitcoinové síti. Ta je z velké části tvořena množstvím transparentních a veřejně dostupných transakcí, které lze mezi sebou propojit a zanalyzovat. Jelikož není úplně jednoduché při posílání bitcoinu zamezit propojení vaší identity včetně adresy bydliště a kontaktu s transakcí v bitcoinové síti, je potřeba dávat pozor na to, co o sobě transakcí vlastně sdělujete. Představte si, že byste nákupem kávy sdělili zbytku světa, jaké je vaše celkové jmění, co vše jste v průběhu let nakoupili a kdo vám za co zaplatil. 

Zaměnitelnost kus za kus bez rozdílu je jedním z nejdůležitějších aspektů funkčních peněz.

Wasabi Wallet dopomáhá uživatelům bitcoinové sítě k zaměnitelnosti, nerozlišitelnosti a lepší kontrole jejich bitcoinů pomocí kryptografie, jež zlepšuje transakční historii bitcoinů tak, aby byly jednotlivé transakce nerozlišitelné od ostatních s daleko náročnější historií k transakční analýze, které se věnují např. analytické firmy, jež by z různých důvodů rády měly přístup k vašemu soukromí. 

Úspěch Bitcoinu z dlouhodobého hlediska záleží na více věcech, ale zaměnitelnost a soukromí bitcoinové sítě a jejích uživatelů je jedním z nejdůležitějších předpokladů vůbec. Peněženka Wasabi poskytuje nástroje pro vylepšení bitcoinů, čímž zvyšuje bezpečí svých uživatelů, kterým na soukromí záleží.

Proč je to důležité?

Proč je soukromí jako takové důležité, je snad na jiný článek, lze ale říct, že jde o základní právo každé lidské bytosti. Ačkoliv většina lidí bere své vlastní soukromí na lehkou váhu, mluví o něm i Úmluva o ochraně lidských práv a svobod

i

„Tvrdit, že vám nezáleží na vašem vlastním soukromí, protože nemáte co skrývat, dává asi stejný smysl jako říct, že vám nezáleží na svobodě projevu, protože nemáte zrovna co říct.“

Soukromí má mnoho podob a jednou z nich je i majetková a finanční stránka věci. Tomu, jak docílit většího soukromí při používání Bitcoinu, se věnujeme v samostatném článku: Jak používat Bitcoin anonymně? Aby byl bitcoin opravdu funkčními penězi, musí splňovat jednu z důležitých vlastností, kterou je fungibilita neboli zaměnitelnost. Jednoduše řečeno, aby stejně jako jedna papírová stovka zaměnitelná za druhou stovku beze změny hodnoty či uplatnitelnosti byl jeden bitcoin zaměnitelný s jedním jiným bitcoinem. U fyzických bankovek papírové či kovové podoby to většinou není problém. Pokud si svou papírovou stovku vyměníte se sousedem, s největší pravděpodobností vám ji každý obchodník uzná úplně stejně jako tu vaši původní, kterou jste se sousedem vyměnili.

Bitcoin má jednu vadu na kráse. Na rozdíl od fyzických peněz, kterým říkáme cash, je jeden bitcoin od druhého rozlišitelný díky veřejnému blockchainu, podle nějž lze zjistit původ a historii onoho bitcoinu, který potřebujeme směnit za druhý či za zboží nebo služby. Může se tak hravě stát, že bitcoin, který jste koupili na burze nebo dostali za svou práci, prošel v minulosti např. kasínem. To by samo o sobě nemuselo představovat žádný problém, pokud by se obchodník, kterému potřebujete oním bitcoinem zaplatit, nerozhodl nepřijímat bitcoiny s historií z hazardních her a sázek.

Jak Wasabi Wallet funguje?

Wasabi je klasickou bitcoinovou HD peněženkou, což znamená, že přístup k bitcoinům máte jen a pouze vy pomocí tzv. privátních klíčů vygenerovaných z 12 náhodných slov díky kryptografii. Wasabi se liší od ostatních peněženek třemi zásadními funkcemi, z nichž tou hlavní je tzv. CoinJoin, jež spojuje dohromady více transakcí různých uživatelů se stejným zájmem o zlepšení soukromí. 

CoinJoin

CoinJoin
Technologie CoinJoin spojuje množství nezaměnitelných bitcoinů různé hodnoty do jedné transakce, ze které uživatelé získají zpět své, ale již zaměnitelné bitcoiny stejné hodnoty jako všichni ostatní.

CoinJoinu se z povahy věci lidově říká mixér. Představte si, že byste se sešli se sto lidmi, z nichž každý včetně vás by měl v peněžence jiný obnos peněz v různých mincích a bankovkách. Všichni byste vysypali do onoho obřího mixéru obsahy svých peněženek a mixér zapnuli. Po chvíli byste přišli k mixéru a ten by každému vydal tolik peněz, kolik do mixéru vložil, s tím rozdílem, že by všech sto lidí dostalo naprosto stejné a nerozlišitelné bankovky, jen by jich někdo dostal více a někdo méně, dle toho, kolik každý do mixéru vložil.

Tímto způsobem Wasabi Wallet dodává bitcoinům parametr zaměnitelnosti a nerozlišitelnosti, což je jedním z hlavních předpokladů pro správně fungující peníze, a zároveň dodává takto vylepšeným bitcoinům a jejich majitelům výrazně lepší soukromí.

Tor a Block filters

Původní návrh Bitcoinu počítá s tím, že každý uživatel, který Bitcoin používá, také používá svůj vlastní full node. Jinými slovy, pro přijímání a odesílání bitcoinů používá Bitcoin Core peněženku. Bitcoin Core peněženku lze používat pouze tehdy, pokud je v počítači stažený a sesynchronizovaný celý blockchain. Synchronizace bitcoinového blockchainu obnáší kromě stažení cca 250 GB dat i spoustu výpočetního výkonu na validizaci všech bloků od počátku Bitcoinu až do dnešního dne. Na výkonných PC s velmi rychlým internetem jde o otázku jednoho dne, ale na starších laptopech, slabších ARM zařízeních včetně telefonů to buď není možné, nebo je to hodně nepraktické. Z těchto důvodů máme tzv. SPV peněženky, které nepoužívají vlastní full node, ale připojují se k tomu, který považují za důvěryhodný.

i

Bitcoin byl navržen a vytvořen jako permissionless a trustless finanční systém. To znamená, že pro provedení transakce nemusíte nikoho žádat o svolení ani nemusíte nikomu věřit. Pokud nepoužíváte svůj vlastní full node, musíte vždy někomu věřit, že vám poskytne pravdivé údaje o příchozích transakcích. Mohlo by se tak stát, že vám útočník připíše do peněženky falešné bitcoiny nebo vám příchozí platbu úplně zatají.

SPV peněženky mají i vady na kráse. Zaprvé, jejich uživatelé musí věřit někomu cizímu a musí doufat, že je provozovatel full nodu, na který jsou s SPV peněženkou připojeni, nikterak nepodvede. Druhým problémem je ztráta soukromí, jelikož „důvěryhodnému“ full nodu a jeho provozovateli vyzrazujete své soukromé informace. I peněženka Wasabi Wallet je SPV peněženkou, ale na rozdíl od ostatních SPV peněženek má ty nejzávažnější mouchy pořešené. Díky tomu, že Wasabi Wallet žene veškerý provoz přes Tor síť, která anonymizuje IP adresy účastníků, zajišťuje peněženka celkem slušné zachování soukromí těch, kdo ji používají. Jelikož ani Tor pro účely SPV peněženek není neprůstřelným řešením, řeší zbylé otázky soukromí přes tzv. Block filtery.

Block filtery zajišťují oddělený přístup k informacím, které peněženka potřebuje, tak aby informace vyžádané z blockchainu nemohly být spojitelné. Pokud se z běžné SPV peněženky ptám cizího full nodu na svou bitcoinovou adresu abc a jinou, např. xyz, vznikne spojení zájmu mezi těmito dvěma adresami. Wasabi Wallet se díky Block filterům na konkrétní adresy vůbec ptát nemusí.

Coin Controlling

Coin controlling neboli řízení mincí je způsob, jak nevědomky nespojovat události, které by vás mohly o soukromí připravit. Jde o vědomé a zodpovědné řízení toho, kam, komu a jaké bitcoiny posíláte. Představte si, že byste přišli do obchodu, zaplatili stokorunou za potraviny, přičemž byste automaticky dali pokladní vědět, odkud stokoruna pochází a kde jste ji vzali.

i

„Pokud se nenaučíte coin controlling a nebudete jej používat, je úplně jedno, jak moc a jak často mixujete, stejně budete deanonymizováni.“

Coin controlling není jednoduchá věc a ještě těžší než mince řídit je vysvětlit běžným uživatelům, jak to správně dělat. Naprogramovat tak unikátní software, jako je CoinJoin a Wasabi Wallet, je černá magie sama o sobě (myšleno v dobrém). Vytvořit ale příjemné uživatelské rozhraní (UI) a připravit jednoduchou a efektivní uživatelskou zkušenost (UX) tak, aby to i pro babičku s dědou bylo jednoduše pochopitelné, je úplně něco jiného.

Wasabi Wallet řeší Coin controlling pomocí tzv. Labellingu. Zkrátka a jednoduše každé transakci dáte „nálepku“ dle své volby. Díky těmto nálepkám máte přehled, kam jaké bitcoiny posíláte a zda nespojujete bitcoiny s určitou minulostí s bitcoiny či adresou, což by mohlo způsobit ztrátu soukromí či nějakou nepříjemnost.

Zkuste si to sami

Pokud vám výše popsaná problematika soukromí samotného i soukromí při používání Bitcoinu dává smysl, nemusíte na nic čekat a můžete začít Wasabi Wallet používat. Z www.wasabiwallet.io či přímo z GitHubu si můžete stáhnout a nainstalovat peněženku dle toho, jestli používáte Windows, Linux či macOS.

Wasabi Wallet
První spuštění Wasabi Wallet hned po instalaci vede k vytvoření nové peněženky.

Prvním krokem po spuštění Wasabi Wallet je tvorba peněženky. Můžete zvolit vhodný název a dobrou praxí je silné heslo, které jinde nepoužíváte. Nejlepším způsobem je vygenerování a uložení bezpečného hesla přes password manager typu KeepKey, 1Password, LastPass či Trezor Password Manager, který funguje s hardwarovými peněženkami Trezor.

Wasabi Wallet Nová peněženka
Seed uschovejte pečlivě na bezpečné místo, nejlépe do odolné podoby. Nikdy je neuchovávejte v digitální formě, ať už na vašem počítači, či na iCloudu. Seed nikdy nefoťte telefonem a nikomu ho neukazujte ani se nezmiňujte, že nějaký máte.

Záloha těchto slov, ze kterých jsou generovány vaše privátní klíče, je jedinou cestou, jak se dostat ke svým bitcoinům v případě, že přijdete o heslo do Wasabi Wallet či vám umře disk v počítači nebo při jakémkoliv jiném scénáři, kdy ztratíte k peněžence přístup.

Wasabi Wallet Test Hesla
Ověření hesla po vytvoření peněženky proběhlo v pořádku.

Ihned po vytvoření peněženky a ověření zadaného hesla můžete peněženku otevřít pomocí zadání hesla „Load Wallet“.

Wasabi Wallet
Wasabi Wallet má povinný address labelling, tedy značení adres a transakcí, které jsou nezbytné ke Coin controllingu za účelem udržení a vylepšení vašeho transakčního soukromí. Pro názornou ukázku jsou vytvořeny čtyři nové adresy s rozdílným záměrem použití do budoucna. Na tyto adresy poputují bitcoiny se špatným soukromím za účelem vylepšení privacy pro následující použití.

Coin controlling je jednou ze tří hlavních funkcí Wasabi Wallet, bez níž postrádají smysl i zbylé dvě, CoinJoin a Tor. Coin controlling je sám o sobě nezbytnou dovedností a praxí, pokud vám na vašem soukromí záleží. Pokud chcete na Wasabi Wallet poslat nějaké bitcoiny, musíte si nově generovanou peněženku označit. Nejlepším označením je něco, co vám i později řekne, odkud bitcoiny pocházejí, abyste se následně mohli rozhodnout, zda opravdu chcete spojit právě tyto bitcoiny se specifickou historií a původem s jinými bitcoiny či platbou, s níž se dost možná identifikujete u obchodníka svým celým jménem, adresou a kontaktem. 

Kupříkladu vám nemusí vyhovovat, aby bitcoiny, které vám vrátil po roce kamarád Honza, byly spojeny s bitcoiny vaší mámy, kterou jste do bitcoinu zasvětili a s vaší pomocí do něj investovala pár tisíc korun. Také například nechcete, aby se tyto dva zdroje bitcoinů pomíchaly s těmi, které sbíráte na svůj důchod, nebo s těmi, které přijdou z online směnárny.

Wasabi Wallet
Ve chvíli, kdy na adresu přijde první transakce, adresa zmizí ze záložky Recieve, aby nemohla být znovu použita. 

i

Používání stejné adresy vícekrát je to nejhorší, co můžete pro své bitcoinové soukromí udělat. Na každou příchozí transakci vždy použijte nově vygenerovanou adresu. Chytré peněženky jako Wasabi, Bitcoin Core nebo Trezor vám pokaždé automaticky vygenerují čerstvou adresu, a to i při tzv. Change, zpětné transakci při platbě, podobně jako když vám v obchodě vrací nazpět. Change nejčastěji vytváří nechtěná spojení mezi transakcemi, kde dochází k závažnému narušení soukromí transakční historie.

Wasabi Wallet
Historii transakcí můžete zkontrolovat v záložce „History“.

Transakční historii včetně Transaction ID (txid) najdete v historii transakcí. Pro zajímavost se podívejte, jak vypadá tato transakce v blockchainu v exploreru od Blockstreamu. Nechte si okno otevřené a pak porovnejte s txid po CoinJoinu.

Wasabi Wallet
V záložce „Send“ vidíme téměř okamžitě po odeslání transakce do sítě připsání bitcoinů, které ale čekají na potvrzení v blockchainové síti, než těžaři transakci vytěží a zařadí ji do bloku.

Vedle zaškrtávacího políčka, které slouží pro coin controlling, tedy výběr specificky popsaných bitcoinů, které chceme odeslat, se po prvním potvrzení zobrazí zelený checkmark.

Wasabi Wallet
V záložce CoinJoin najdete tu nejdůležitější funkci Wasabi Wallet, která dělá tuto peněženku bezkonkurenčně nejlepší, pokud vám záleží na vašem transakčním soukromí.

Stejně jako v záložce Send, jsou zde připraveny checkboxy pro volbu bitcoinů, které chcete do CoinJoinu zapojit pro získání většího soukromí. CoinJoin nelze spustit, dokud nejsou transakce potvrzené těžaři v blockchainu.

Wasabi Wallet
Jakmile jsou transakce potvrzeny, jsou označeny zeleným checkmarkem. V tu chvíli jsou připraveny na CoinJoin.

Vybereme všechny zůstatky (UTXO), které mají červený štít. Ten symbolizuje 1 anonymity set neboli téměř nulové soukromí vašich bitcoinů. Nyní stačí v dolní části Wasabi Wallet zadat heslo a stisknout „Selected Coins“. Tím se vaše bitcoiny přihlásí do CoinJoin fronty.

i

Anonymity set, resp. jeho výše, udává počet účastníků v CoinJoinu, kteří se spolu s vámi zúčastnili v daném kole. Pokud si své bitcoiny vyměníte pomocí CoinJoinu s 5 účastníky, budete mít anonymity set 5. Pokud se v kole CoinJoinu potkáte se 75 účastníky, budou mít vaše bitcoiny anonymity set 75.

Wasabi Wallet
Mezi zůstatky přibyla jedna nová transakce již se zeleným štítem, což znamená, že u těchto bitcoinů bylo navýšeno soukromí s anonymity setem 50 či více.

Nová transakce z CoinJoinu stále čeká na potvrzení v blockchainu, avšak její popis se změnil na ZeroLink Mixed Coin. Tím pádem už historie bitcoinů, jak jsme si je označili, není podstatná. Stále je ale ještě potřeba počkat na další bitcoiny, až dokončí celý proces CoinJoinu.

i

Pozor, Wasabi Wallet musíte nechat zapnutou s připojením k internetu. Po celou dobu mixování, průběhu celého CoinJoinu, podepisuje Wasabi Wallet mezifázové transakce do té doby, než je naplněn požadovaný stupeň anonymity setu. V případě, že byste Wasabi Wallet vypnuli nebo vám vypadl internet, o bitcoiny nepřijdete, jen se vám naplní anonymity set do té výše, kdy peněženka průběh CoinJoinu naposledy podepsala.

Wasabi Wallet
U všech až na dvě UTXO (zůstatky v peněžence) svítí zelený štít. U těchto zůstatků bitcoinů bylo soukromí vylepšeno na úroveň anonymity setu 50+.

Jedna z transakcí popsaná jako „z Binance“ nesplňovala pro přihlášení do CoinJoinu min. zůstatek ve výši ~0.103 BTC a druhá, které zůstal červený štít, vznikla rozdělením transakcí, které anonymity set získaly, ale sama o sobě také nesplňovala min. počet bitcoinů pro přihlášení do CoinJoinu. Bitcoiny se zeleným štítem bude těžší stopovat k jejich původu. V případě, že potřebujete bitcoiny zaplatit něco, co je spojeno s vaší identitou, je vhodné použít právě takto ošetřené bitcoiny. Jde o celkem slušnou praxi, jak si zachovat soukromí a jak dodržovat digitální hygienu při práci, pohybech či platbách v bitcoinu.

Wasabi Wallet
Odeslání více zůstatků vylepšených o soukromí na novou, nepoužitou adresu.

Jelikož peněženka Wasabi Wallet pomocí CoinJoinu vylepšila soukromí několika transakcí (Hodl na důchod, od Honzy a z Binance), které před CoinJoinem měly různé a hlavně neznámé původy, je nyní možné tyto o soukromí vylepšené bitcoiny spojit na čerstvě vygenerovanou adresu.

Wasabi Wallet
Po odeslání bitcoinů nově vylepšených o lepší soukromí vznikla již výše zmíněná Change transakce, na kterou je potřeba dávat pozor.

Change UTXO, tedy nový change zůstatek, je ekvivalentem „drobných zpět“, stejně jako když platíte útratu 180 Kč v obchodě dvousetkorunovou bankovkou. Pokladní vám vrátí 20 Kč, tedy Change. U bitcoinových transakcí je problém, že Change vede zpět k transakci, ze které Change transakce vznikla. Tato Change je Wasabi Walletkou poslána na čerstvě novou adresu, ale i přesto je potřeba přemýšlet, s čím případnou útratu Change spojíme, jelikož bychom s danou útratou spojili transakci, ze které Change vlastně vznikla.

Pokud bych bitcoiny z Change zaplatil například nájem, může se můj nájemce dobrat toho, zda mám nějaké další bitcoiny a sledovat, co s nimi budu dělat. Existují dvě možnosti, jak tomuto předejít: Nevytvářet Change, tedy utratit celý zůstatek UTXO, nebo Change s ostatními Change zůstatky spojit a znovu zmixovat.

Kdy používat Wasabi Wallet a CoinJoin?

Záleží na vašem soukromí? Pokud bitcoiny platíte, měli byste platit bitcoiny, které prošly úspěšně CoinJoinem alespoň s anonymity setem 50+. Berte na vědomí, že i přes tuto skvělou funkci je potřeba dbát na Coin Controlling, hlídat a přemýšlet, jaké bitcoiny kam posíláte a s čím a s jakými bitcoiny je spojujete.

Soukromí není o tom, jestli máte, či nemáte co skrývat. Jde především o to, zda máte něco, co chcete ostatním sami ukázat.

Všichni asi máme v okolí alespoň jednoho člověka, který vždy při povšimnutí si nové věci, například svetru, začne otázkou: „Kolik to stálo?!“ a vyzvídá „Kde na to pořád bereš?!“. Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, právě tato chvíle je jednou z těch, kdy se někdo pokouší získat přístup k vašemu soukromí. Konvenční „slušné“ vychování většinu z nás naučilo, že je slušné bez rozmýšlení mile odpovědět. Pravdou však je, že záleží pouze na vás a vaší svobodné vůli, zda chcete onu informaci s někým sdílet.

Zní to moc složitě?

Je zcela pochopitelné, že po přečtení tohoto článku vyvstává otázka, proč tedy bitcoin používat. Proč právě bitcoin, to je na jiný článek, přičemž může jít o dost subjektivní důvody. Proč ale Bitcoin vznikl, kam to vše směřuje a jaké má v dnešním světě uplatnění, se můžete dočíst v našem článku Bitcoin – historie a budoucnost

Pokud nám ale záleží na našem majetkovém a finančním soukromí, je potřeba se zamyslet a uvědomit si, jak v dnešní digitální době peníze používáme a v jaké době žijeme. Dnešní doba je o sběru a prodeji dat, což nikomu, kdo dává alespoň minimální pozor, neuteklo. Co vše a komu o sobě sdělujeme při platbě kartou? Kdybych vás požádal, abyste mi mailem poslali přehled toho, co vše, kde, proč a za kolik jste koupili a kde jste na to vzali, udělali byste to? Pravděpodobně, a doufám, ne. Otázkou jen zůstává, zda už to dávno všichni neděláme. Jen nás o to nikdo slušně nežádá, protože nad tím nepřemýšlíme a rychle bychom dospěli k tomu, že ani nemáme jinou možnost. Ale opravdu ji nemáme?  

i Mohlo by vás zajímat

Pozitivní věcí u Bitcoinu ve smyslu složitosti jeho správného používání je ale fakt, že vývoj jde každým dnem neskutečně dopředu a s probíhajícími vylepšeními bitcoinové sítě, jako je nástavba Lightning Network, a plánovanými upgrady jako Schnorr's signatures, Taproot a Grafroot bude používání Bitcoinu daleko jednodušší, méně problémové a efektivnější. Prozatím je tu ale Wasabi Wallet.

P-DC1-WEB29