Wearables, neboli nositelná elektronika, jsou miniaturní elektronická zařízení určená pro nošení na těle nebo oblečení,
která se dokáží synchronizovat s příslušnou aplikací ve smartphonu. Mezi wearables patří chytré hodinky, fitness náramky,
sporttestery, lokátory nebo velice užitečná SOS tlačítka. Chcete vědět více?
Chytré hodinky jsou bezdrátově spojeny s chytrým telefonem pomocí Bluetooth. Obvykle zobrazují notifikace o příchozích zprávách, lze s nimi přijmout či odmítnout hovor, spravovat události z kalendáře, ovládat přehrávání hudby a využívat další aplikace.
Sportovní chytré hodinky jsou díky specifickým fitness funkcím určeny zejména na sport. Nevýhodou je nižší výdrž baterie, ale i to, že se příliš nehodí do společnosti.
Dětské chytré hodinky plní zejména bezpečnostní funkci – umožňují volání na vybraná čísla, lokalizaci dítěte a notifikují vás, pokud zjistí nějakou nesrovnalost.
Speciální kategorií jsou pak Apple Watch – ty jsou určeny především pro majitele telefonů Apple iPhone a kombinují v sobě výhody stylových i sportovních hodinek dohromady.
Fitness náramky se bezdrátově párují se smartphonem a monitorují nositelovu pohybovou aktivitu. Nejčastěji snímají počet kroků, množství spálených kalorií a zaznamenávají spánkovou aktivitu. Některé dražší modely nabízejí pokročilé funkce jako záznam trasy či měření tepové frekvence.
Sporttestery sbírají a analyzují údaje během fyzické aktivity – nejčastěji jde o rychlost nebo počet kroků, tempo, spálené kalorie, polohu a tepovou frekvenci. Oproti fitness náramkům mají zejména větší displej, přesnější měření a větší počet funkcí. Při tréningu tak máte podrobný přehled o vašem výkonu.
Chytré lokátory umožňují po propojení s chytrým telefonem nejčastěji sledovat předměty, vozidla nebo osoby. Obvykle mají podobu přívěsků na klíče, GPS krabiček do vozidel nebo hodinek pro děti.
Chytré lokátory podle technologie
Bluetooth lokátory mají omezený dosah, typicky jen několik desítek metrů. Obvykle se hodí k nalezení drobných předmětů – například klíčů v bytě a bývají vybaveny světlem nebo reproduktorem.
GPS lokátory mají většinou slot na SIM kartu a umožňují lokalizaci odkudkoliv. Nejčastěji se využívájí pro sledování polohy a pohybu vozidel či malých dětí a v případě nesrovnalostí vám zašlou na telefon notifikaci.
Chytré lokátory podle účelu využití
Chytré hodinky pro děti umožňují lokalizovat dítě, volat na vybraná čísla, přijímat hovory nebo vás upozorní v případě, že dítě opustí určitou oblast. Některé modely nabízejí funkci odposlechu a mají SOS tlačítko, po jehož stisku dojde k zavolání na předvybrané telefonního číslo a odeslání aktuální polohy dítěte.
Chytré lokátory pro psy slouží hlavně jako zdroj informací o jejich pohybu. Patří mezi ně GPS smart obojky a lokátory. Jako prevenci útěku je možné nainstalovat virtuální plot – pokud pes překročí vytyčené hranice, obdržíte notifikaci na telefon.
Lokátory do auta umožňují přesné určení polohy vozidla, sledování trasy v reálném čase a upozorní vás na změnu polohy. Informace jsou zasílány nejčastěji formou notifikací na telefon. Některé modely potom umožňují analyzovat nasbíraná data v přidružené aplikaci.
SOS tlačítka
SOS tlačítka sledují pohyb osob. Typickou funkcí při jejich stisku je odeslání SMS na předdefinované telefonní číslo, což je užitečné zejména pro starší lidi. Některé modely mají také senzor pádu nebo zabudovaný GPS modul pro snadnější určení polohy.