Bez WiFi spínače se neobejde žádná chytrá domácnost. Díky němu totiž budete vždy mít své spotřebiče pod kontrolou. Ať už jsou to světla, rolety nebo třeba klimatizace. Díky bezdrátovému vypínači si můžete předem určit, jak a kdy se budou zapínat a vypínat. Přečtěte si více a zjistěte, podle čeho vybírat.
WiFi spínač funguje jako vaše prodloužená ruka. To, že nemusíte vstát z gauče, abyste rozsvítili světlo, je ale to nejmenší. S pomocí těchto zařízení si můžete nastavit automatické pokyny, které vám ušetří starosti. Třeba pokud chcete chodit dřív spát, nastavíte si na desátou večer snížení jasu světel.
WiFi spínač pomáhá šetřit
WiFi spínač také ohlídá spotřebu. V příslušné aplikaci si pak můžete najít přehled o tom, který spotřebič potřebuje kolik energie. To vám umožní optimalizovat jejich využívání a ušetřit.
i
S chytrým ovládáním spotřebičů a světel v domácnosti pomůže také WiFi zásuvka.
Bezdrátový vypínač versus spínač
Podle funkce můžeme rozlišit dva základní druhy – bezdrátový vypínač a bezdrátový spínač.
Bezdrátový vypínač světla jako obdoba klasiky
Bezdrátový vypínač funguje podobně jako ten obyčejný – přidělává se na zeď. Čím se ale liší jsou chytré funkce. Lze je ovládat dálkově a často i hlasovými povely díky kompatibilitě se systémy pro chytrou domácnost.
WiFi spínač pro cokoli
WiFi spínač je možné propojit se širší škálou zařízení. Většinou je lze kombinovat a v domácnosti jich zapojit několik najednou. Stejně jako vypínač ho lze ovládat skrz příslušnou aplikaci nebo hlasem. Umí také měřit spotřebu zapojených přístrojů. Jeho nevýhodou je ale průmyslovější design.
Jak funguje WiFi spínač?
Jak název napovídá, WiFi spínač funguje díky bezdrátovému signálu. Kromě připojení pomocí LAN systému, který používají routery, podporují některé modely často také Bluetooth nebo 4G vlny. Pomocí těchto signálů komunikují s vaším telefonem, a to umožňuje je ovládat.
WiFi spínač může fungovat v kombinaci s různými systémy a aplikacemi. Než uděláte definitivní rozhodnutí, ověřte si, že jsou tyto systémy kompatibilní s dalšími zařízeními – zejména že aplikace na ovládání součástky funguje na vašem telefonu.
Co přesně takový WiFi spínač dělá?
Jak jsme již zmínili, k WiFi spínači lze připojit různé druhy zařízení. Nejtypičtějším příkladem je světlo, ať už klasické žárovky nebo led pásky. Často lze také spínač využít pro ovládání motorů, např. pro brány a rolety. Typicky má WiFi spínač několik základních funkcí.
Navázané spínání spotřebičů – například ve chvíli kdy roztáhnu rolety se zhasne světlo.
Možnost naprogramovat si časovač, který zapne určitý přístroj v daný čas.
Zajímá vás, co dále zvládne bezdrátový vypínač? Recenze zákazníků vás možná inspirují.
Vybíráme bezdrátový vypínač – na co se zaměřit?
Bezdrátový vypínač určitě volte dle připojení, tlačítek, montáže a dalších parametrů. Pojďme se na ně podívat.
Připojujeme bezdrátový vypínač ke zvolenému zařízení
Bezdrátový vypínač můžete k cílovému zařízení připojit až třemi způsoby.
WiFi vypínač je bezpochyby nejoblíbenějším typem. Nabídne nejvíce funkcí a možnost ovládání i mimo domov. K chodu i ovládání ale potřebuje internetové připojení.
Bluetooth spínač obvykle nenabídne velkou škálu funkcí ani dlouhý dosah, ale jednoduše se páruje.
Radiofrekvenční (RF) vypínač je nejjednodušší variantou. Nevyžaduje internet, ale nemusí poskytovat zcela perfektní a nerušené spojení, pokud používáte více bezdrátových radiofrekvenčních zařízení.
Bezdrátový vypínač volte dle tlačítek a využití
Než si pořídíte bezdrátový vypínač, tak je určitě nejdůležitější se zamyslet nad jeho využitím a potřebným typem i počtem tlačítek. Mnoho výrobců nabízí klasické vypínače s 1 či 2 tlačítky, ale najdete i spínače se 4 tlačítky. Bezdrátový vypínač světla může obsahovat také kolečko pro snadné nastavení jasu kompatibilní žárovky.
WiFi spínač s 1 tlačítkem
WiFi spínač se 2 tlačítky
WiFi spínač se 4 tlačítky
WiFi spínač se stmívačem
WiFi schodišťový vypínač světel dokáže ovládat osvětlení ze dvou míst zároveň. Bude se proto hodit nejen na schodišti, ale i v dlouhé chodbě. K ovládání dvou zdrojů světla se poté bude hodit takzvaný dvojitý schodišťový vypínač.
Instalujeme bezdrátový vypínač – jaké metody jsou dostupné?
Bezdrátový vypínač se nejčastěji napojuje do elektrického obvodu. Je důležité zvážit, na co všechno ho chcete využít a podle toho zvolit kam jej umístit. Zároveň se ujistěte, že bude mít silný signál. Bezdrátový vypínač lze dle typu nainstalovat třemi různými způsoby.
Bezdrátový vypínač na stěnu se montuje klasicky pomocí šroubů do stávajícího nebo nového strojku.
WiFi spínač na DIN lištu se instaluje pomocí šroubů nebo klipů například do elektrického panelu. Vypínač bude pevně držet, ale ne vždy vypadá elegantně. Vyžaduje navíc více místa a samozřejmě DIN lištu.
Nalepovací bezdrátový vypínač značně urychlí montáž do rámečku, ale umožní i instalaci kdekoliv jinde bez vrtání. V takovém případě ale budete potřebovat model na baterie, jež mají své vlastní nevýhody.
WiFi spínač na DIN lištu bude sice většinu času schovaný a není vhodný pro každodenní fyzické spínání, ale zato bývá odolnější a snadno se kombinuje s další DIN elektrotechnikou.
i
WiFi spínač si raději nechejte nainstalovat odborníkem
Spínač či WiFi relé je elektronická součástka jako každá jiná. Určitě se ji nesnažte zapojit svépomocí, ale obraťte se na profesionála.
Je libo raději bezdrátový vypínač na baterky?
Bezdrátový vypínač se nejčastěji zapojuje do elektrického obvodu, ale pár z nich využívá baterie. Hlavními výhodami jsou rychlá montáž, snadná změna místa a instalace na zeď bez elektrického vedení. Na druhou stranu mívají méně funkcí a je nutné čas od času vyměnit baterie, což má negativní vliv na životní prostředí.
Sháníte levný bezdrátový vypínač? Bazar a výprodej mohou skrývat cenové bomby.
Funkce smart vypínače potěší celou domácnost
Během výběru smart vypínače s WiFi se určitě zaměřte i na důležité funkce, které by se vám mohly hodit. Většinu z nich můžete volně používat pomocí chytré aplikace pro Android nebo iOS, ale některé jsou zabudované přímo do spínače. O jaké inteligentní a užitečné funkce se může jednat?
Sledování spotřeby vám ukáže, kolik elektřiny připojené zařízení či světlo spotřebuje.
Hlasové ovládání může být dostupné v případě, že bezdrátový vypínač podporuje hlasové asistenty.
Časování a plánování dokáže WiFi spínač užívat automaticky dle dne a času. Může tak šetřit elektřinou.
Pokročilé nastavení umožní měnit jas či barvu světla a tvořit harmonogramy nebo podmínky pro spuštění.
Podpora pro několik uživatelů je nezbytná, pokud v domácnosti žije více než jedna osoba. Bez této funkce může WiFi spínač používat pouze jeden uživatel.
Kompatibilita s chytrou domácností je nesmírně důležitá v případě, že bezdrátový vypínač rozšiřuje stávající chytrý domov. Nekompatibilní model ke zbytku sítě nepřipojíte.
i
Lze použít bezdrátový vypínač mimo interiér domácnosti?
Ano, ale je nutné vybrat správný bezdrátový vypínač. Venkovní spínače by určitě měly mít dostatečnou odolnost vůči vodě a prachu i nižší napětí. Například nízkonapěťový bezdrátový spínač 12V je bezpečnější, a najdete proto pro něj využití venku i v obytném voze.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.