Jak funguje WiFi anténa?
Nejprve si pojďme vysvětlit, jak funguje Wifi anténa doopravdy. WiFi anténa je zařízení, které v podstatě slouží k příjmu nebo vysílání WiFi signálu. Wifi signál řadíme mezi elektromagnetické vlnění, které se šíří vzduchem a ve zkratce nám umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi jednotlivými zařízeními, jako je počítač, smartphone, tablet či dnes již široce rozšířená chytrá domácnost. Wifi anténa může mít různé tvary, velikosti i typy, a to podle toho, jaký signál potřebujeme
přijímat či vysílat. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé typy wifi antény a podrobně si je rozebrat.
- Wifi anténa je skvělé zařízení pro generování kvalitního WiFi signálu z kabelové LAN sítě.
- Je užitečná také jako anténa k WiFi routeru k dodatečnému zesílení signálu po celém domě či kanceláři.
- WiFi anténu můžete umístit prakticky kdekoliv, kde potřebujete zesílit vaše internetové připojení.
- Venkovní WiFi anténa vám umožní šířit signál také na vaší zahradě, terase či kdekoliv venku.
Jak se šíří WiFi signál?
Aby byla WiFi anténa nainstalována na vhodné místo, je dobré vědět, jak se šíří WiFi signál obecně. WiFi signál se šíří přímo od antény. Jakmile narazí na překážku, tak nějaká část signálu projde, určitá část se odrazí a něco se překážkou pohltí. Výsledkem je zhoršení signálu a rychlosti připojení. Každá překážka samozřejmě signál ovlivňuje jinak. Při umisťování WiFi antény tedy zvažte, kudy bude mít signál nejsnazší cestu.
i
Jak je na tom WiFi anténa venkovní?
Pokud vás zajímá WiFi anténa venkovní, pravděpodobně potřebujete vést signál u vás na zahradě, terase nebo v nějakých veřejných prostorách. Venkovní WiFi anténa je uzpůsobena, aby vydržela drsné venkovní podmínky a neodrazilo se to na její kvalitě. I u těchto antén máte zajištěnu maximální rychlost a sílu signálu podle umístění.
WiFi anténa 2,4 GHz je úplným základem
WiFi anténa 2,4 GHz patří mezi základní antény, které můžete pro šíření WiFi signálu ve vaší domácnosti či kanceláři využít. Tyto antény podporují standardy 802.11 b/g/n a dosahují rychlosti přenosu až 450 Mbps. Nejsou však příliš vhodné do bytových domů, protože v pásmu 2,4 GHz dochází k rušení kvůli velkému množství různých WiFi sítí v okolí. Výhodou takové antény je však lepší dosah než například WiFi
anténa 5 GHz.
Jaký je rozdíl mezi WiFi standardy 802.11 b/g/n a 802.11ac? Přečtěte si náš článek Co je WiFi 802.11ac a dozvíte se odpověď na vaši otázku. Zjistíte, čím se tento standard liší od starších WiFi generací a co vlastně umí.
WiFi anténa 5 GHz pro opravdu náročné
WiFi anténa 5 GHz poslouží velmi dobře všem, kteří se na silný a rychlý přenos WiFi signálu opravdu potřebují spolehnout. Taková WiFi anténa zaručuje vysoké přenosové rychlosti až 1 300 Mbps a podporuje kromě klasického standardu 802.11 b/g/n také 802.11ac/a. Nevýhoda však spočívá v menším dosahu signálu. V tomto pásmu však nedochází k takovému rušení, takže se skvěle hodí i do bytu.
i
Pro zesílení signálu zvažte WiFi extender
Pokud potřebujete váš signál rozvést po celém domě, zvažte WiFi extender. Pokud už nějaký vlastníte, ale stále si nevíte rady, Jak zesílit WiFi signál, přečtěte si našeho průvodce plného užitečných tipů.
Co je to LTE anténa?
LTE anténa umožňuje rychlé a spolehlivé mobilní připojení k internetu a datovým službám. Je známá jako 4G síť. Díky vysokému zisku LTE antény lze dostat stabilnější a rychlejší mobilní připojení tam, kde není k dispozici klasická WiFi síť. LTE síť není zkrátka všude stejně dostupná. Ať už je to dáno vzdáleností od vysílacího stožáru nebo různými překážky. Právě na takových místech se vám může LTE anténa hodit.
Chcete mít kvalitní WiFi v notebooku nebo PC, ale integrovaná síťová karta nepodporuje nejnovější standardy nebo nezvládá vyšší rychlosti přenosu? Pak zcela jistě hledáte USB síťové karty, které zlepší příjem WiFi signálu ve vašem zařízení.
Jak se WiFi antény dělí obecně?
Primárně se WiFi anténa dělí podle toho, jakým směrem vysílá nebo přijímá signál. V zásadě existují tři základní typy WiFi antén. Řadíme zde všesměrové antény, sektorové antény a směrové antény. Pojďme se podívat, v čem se jednotlivé antény liší a jaká z nich bude pro vás nejvhodnější.
- Všesměrové WiFi antény vysílají nebo přijímají signál ve všech směrech rovnoměrně. Tyto antény jsou nejvhodnější pro pokrytí malých prostorů, jako jsou domy, byty či kanceláře. Všesměrová WiFi anténa je často součástí samotného routeru nebo opakovače.
- Sektorová WiFi anténa vysílá nebo přijímá signál pouze v určitém vyzařovacím úhlu samotné antény. Taková anténa je již vhodnější k pokrytí větších prostorů, jako jsou například parkoviště, nádraží apod. Nejčastěji se využívají k vytváření WiFi hotspotů či k propojení dvou bodů na delší vzdálenosti.
- Směrová WiFi anténa vysílá nebo přijímá signál pouze v určitém směru. Toto zařízení se používá k šíření signálu na opravdu velké vzdálenosti, takže ji pravděpodobně sami nevyužijete. Směrové WiFi antény najdete na úrovni měst či krajů.
i
Jak správně nainstalovat WiFi router?
Zajímá vás, Jak správně nainstalovat WiFi router? Bez kvalitního WiFi routeru se dnes zkrátka neobejde žádná domácnost, ale aby fungoval tak, jak má, bude potřebovat správně nainstalovat. Právě s tím vám v našem článku pomůžeme.
Jak vybrat WiFi anténu?
Nevíte si rady, jak vybrat WiFi anténu? Při výběru je důležité zvážit několik základních faktorů. Nejprve si vyjasněte, jaký je účel použití. Chcete rozšířit dosah vašeho WiFi routeru? Chcete propojit dva body? Dále je důležitá frekvence. Dnešní WiFi antény fungují buď v pásmu 2,4 GHz nebo 5 GHz. Zisk WiFi antény se udává v decibelech (dB) a prozradí, jak dobře anténa zesiluje nebo zeslabuje signál. Čím vyšší zisk, tím silnější signál.
- Účel použití si musíte vyjasnit ještě předtím, než o koupi WiFi antény začnete přemýšlet. Je dobré vědět, jaký je záměr, za kterým si novou anténu pořizujete. Můžete prostě chtít zesílit WiFi signál z vašeho routeru nebo třeba propojit dva body na velkou vzdálenost.
- Frekvence WiFi antény může být 2,4 GHz či 5 GHz. První z nich má lepší dosah a lépe se šíří přes stěny, ale je více náchylná k rušení a proto se nehodí v bytech. Frekvence 5 GHz zase naopak dosáhne na kratší vzdálenosti, ale zase nabízí vyšší rychlost přenosu dat a je méně náchylná k rušení.
- Zisk WiFi antény vám napoví, jak silný samotný signál bude. Zisk je ve zkratce míra, která udává, jak dobře anténa zesiluje nebo zeslabuje signál. Udává se v decibelech a vždy platí, že čím vyšší je zisk, tím silnější signál bude.
- Polarizace WiFi antény je směr šíření elektrického pole signálu. Polarziace může být vertikální, horizontální nebo kruhová.
Pro rozšíření WiFi po jakékoliv místnosti můžete použít také WiFi Powerline, které snadno zapojíte do 230V zásuvky. Powerline adaptér kromě WiFi antény obsahuje také klasický LAN konektor.
Jaké držáky a konektory k WiFi anténě pořídit?
Určitě se vám budou hodit také držáky, kabely a konektory. U nás najdete držáky na WiFi anténu na střechu nebo na zeď. Držáky na střechu jsou navrženy tak, aby udrželi vaši anténu spolehlivě na místě i v nepříznivých podmínkách. Pokud však hledáte nenápadné řešení, kam umístit WiFi anténu, zvažte držák na zeď. WiFi anténní kabely se používají pro propojení WiFi
a bezdrátového přístupového bodu. Lze jím také vést internet od datové zásuvky k modemu.