Obnovit stránku

Krásný a zdravý úsměv? Návod na kompletní péči o ústní dutinu od Oral-B

Aktualizováno

Možná už jste někdy zaslechli, že úsměv je to nejkrásnější, co si můžeme vzít na sebe. Jenže krásný a zdravý úsměv není samozřejmostí, udržíme si jej pouze pečlivým přístupem k hygieně dutiny ústní. Někteří se mylně domnívají, že k tomu stačí zubní pasta a kartáček. Péče o zuby, dásně i jazyk je však mnohem komplexnější, a proto vám v tomto článku přinášíme návod pro váš dokonalý úsměv s kartáčky a dentální hygienou Oral-B.

Oral-B nabízí komplexní péči o dutinu ústní

Krásný a zdravý úsměv? Návod na kompletní péči o ústní dutinu od Oral-B – OBSAH

 1. Jak si vybrat zubní kartáček?
 2. Jakou zvolit zubní pastu?
 3. Jak použít zubní nit a ústní sprchu a proč?
 4. Na co se ohlížet při výběru ústní vody?
 5. A jak pečovat o dětské zoubky?

Jak si vybrat zubní kartáček?

Ač si to možná neuvědomujete, zubní kartáček je vaším důležitým každodenním společníkem. Od malička doma i od zubařů slýcháváte, že si máte čistit zuby dvakrát denně, ráno a večer, alespoň dvě minuty. Jenže právě osvojená technika čištění zubů bývá často nepřekonatelnou překážkou pro správné vyčištění zubů a příčinou mnoha onemocnění. Plak, který nesprávným používáním klasického zubního kartáčku nedokážete odstranit, zůstává na zubech a způsobuje např. zubní kazy nebo zubní kámen. Pokud vyvíjíte na kartáček příliš vysoký tlak, můžete si zase poranit dásně a obnažit zubní krčky.

Těmto a dalším problémům se snaží předcházet elektrické zubní kartáčky, které dokáží provést mnohem více účinných pohybů za minutu a navést vás k tomu, abyste si čistili zuby co nejlépe. Při výběru elektrického zubního kartáčku byste se měli zaměřit na několik faktorů, abyste si vybrali model, který je pro vás nejvhodnější.

Technologie

Mezi nejznámější technologie patří sonická (vibrační), oscilačně-rotační a oscilačně-rotačně-pulzační.

 • Sonická technologie – je historicky nejstarší, ale stále velmi oblíbená. První kartáček, který byl založen na této vibrační technologii, vyvinula společnost Oral-B a na trhu se objevil již v roce 1963.
 • Technologie oscilačně-rotační – se na trhu objevila roce 1991. Kombinuje kmitavé pohyby ikonické kulaté hlavice s otáčivým pohybem. Často se lze dočíst, že hlava kartáčku se točí dokola, což však není pravda, protože hlavice se pouze pootáčí o 120 stupňů tak, aby dokonale odstranila plak z jednotlivých zubů.
 • Oscilačně-rotačně-pulzační technologie – přidává k předchozím pohybům ještě pulzace, čímž perfektně narušuje plak a čištění zubů je ještě mnohem efektivnější.
 • Magnetická iO™ technologie – nejnovější technologie u revolučního kartáčku Oral-B iO™, jehož zahájení prodeje u nás na Alze se blíží mílovými kroky. Více o této technologii si můžete přečíst v článku Oral-B iO – revoluční elektrický zubní kartáček, který si už brzo budete moct vyzkoušet i vy.
 Zubní kartáček Oral-B
Zubní kartáčky Oral-B se staly vysoce módní záležitostí.

Senzor tlaku

Mezi jednu z nejdůležitějších funkcí současných elektrických zubních kartáčků patří senzor tlaku, který vás upozorní, když na kartáček příliš tlačíte. Například modely Oral-B Pro 2, Smart a Genius mají dokonce trojitý senzor tlaku pro kompletní ochranu vašich dásní – světelný indikátor se rozsvítí červeně, pohyby kartáčku zpomalí a pulzace se dočasně deaktivují.

Propojení s mobilním telefonem

Možná si říkáte, proč je potřeba připojovat zubní kartáček k telefonu, když to generace před námi zvládly bez něj. Právě aplikace v chytrém telefonu je pomocníkem, díky kterému můžete docílit lépe vyčištěných zubů. Jak? Zubní kartáček se propojí skrze Bluetooth k vašemu zařízení a bude vás navigovat v průběhu čištění tak, abyste neopomenuli žádnou část vaší ústní dutiny.

Aplikace umí také shromažďovat data o vašem čištění a dát vám zpětnou vazbu, jaká místa například opomínáte, jak dlouho se denně věnujete čištění zubů nebo zda používáte správný tlak. Králem mezi chytrými kartáčky je bezesporu Oral-B Genius X, první elektrický zubní kartáček na trhu s technologií AI. Umělá inteligence rozpozná váš styl čištění a každý den vás povede k těm nejlepším výsledkům.

 Zubní kartáček Oral-B
Aplikace v chytrém mobilním telefonu vám může v mnohém usnadnit a zkvalitnit péči o vaše zuby.

Jakou zvolit zubní pastu?

Podobně jako při výběru kartáčku, ani u zubní pasty byste neměli slevit ze svých nároků a chtít pro své zuby a dásně jen to nejlepší. Nejčastěji diskutovanou aktivní složkou past je dozajista fluorid, který by v pastě rozhodně neměl chybět, protože jeho přítomnost působí proti vzniku zubního kazu, udržuje zdravé dásně a chrání citlivé zuby. Co však rozhodně v Oral-B zubních pastách nenajdete jsou mikrogranule, triclosan, silikony, etanol a formaldehyd – látky, které se bohužel v některých pastách jiných značek stále objevují.

Bělicí zubní pasty

Asi nikoho nepřekvapí, že mezi nejoblíbenější druhy past patří bělicí zubní pasty, které často slibují zářivě bílý úsměv, ale výsledek mnohdy nenaplní očekávání. Řada produktů Oral-B obsahuje duální křemíkový systém, který je kombinací křemíku s čisticími účinky a speciálního bělicího křemíku, takže šetrně čistí a leští zuby a zajišťuje tak špičkové bělicí účinky. Důležitá je však i prevence vzniku skvrn, ke které dochází za přítomnosti fosfátové technologie, která je součástí zubních past Oral-B Pro-Expert.

 Zubní pasta Oral-B
Zubní pasta Oral-B se postará o váš zářivý úsměv.

Jak použít ústní sprchu a zubní nit a proč?

Ústní hygiena u mnoha lidí končí opláchnutím a odložením zubního kartáčku. Nicméně, abychom docílili opravdu maximálního vyčištění a optimálního zdraví dásní, neměli bychom zapomínat na čištění mezizubních prostor.

Zubní sprcha

Velice snadným a účinným řešením je používání ústní sprchy, která je dnes dostupná i v cestovní podobě, a tak si ji můžete vzít s sebou i třeba na dovolenou nebo pracovní cestu. Řeč je o novince Aquacare s technologií Oxyjet, která mísí vzduch a vodu tak, že vznikají mikrobublinky, jež čistí účinněji. Vhodná je i pro lidi s rovnátky či implantáty, které zachycují jídlo. Ústní sprcha Aquacare tyto problémové oblasti pečlivě vyčistí.

Zubní nit

Alternativní cestou je pak používat např. zubní nit, která taktéž efektivně přispívá k odstraňování zubního plaku a podpoře zdraví dásní. Při jejím výběru chtějte to nejlepší, a vyberte si tu, která má schvalující pečeť Americké asociace zubních lékařů (ADA).

 Zubní sprcha Oral-B
Mezizubní prostory bychom při čištění rozhodně neměli zanedbávat. Ústní sprcha je ideálním řešením při každodenní péči o dutinu ústní.

Na co se ohlížet při výběru ústní vody?

Používání ústní vody jako součásti ústní hygieny je nesmírně důležité. Její pravidelné používání umožňuje osvěžit dech a zlepšit celkový stav hygieny dutiny ústní. Při výběru vhodné ústní vody je dobré vědět, jaké možnosti jsou na trhu k dispozici. Oral-B má v nabídce širokou škálu produktů tohoto typu. Níže uvádíme některé faktory, které je třeba zvážit:

 • Citlivé zuby – pokud jsou vaše zuby citlivé nebo pokud jste nedávno podstoupili nějaký zákrok související s dutinou ústní, měli byste se zaměřit na ústní vodu bez alkoholu. Pak budete mít jistotu, že obsahuje šetrnější složky, které nepůsobí na vaše zuby a dásně příliš agresivně.
 • Alkohol – když už je řeč o obsahu alkoholu, na trhu existuje spousta produktů k vyplachování dutiny ústní. Doporučujeme se zaměřit na ty, které neobsahují alkohol. Tyto produkty jsou k dispozici v nabídce Oral-B.
 • Zubní plak – je také vhodné zjistit, zda ústní voda, kterou si chcete koupit, obsahuje složky, které pomáhají v boji s plakem. Oral-B doporučuje používat tento typ výrobků, protože nejenže pomáhají v boji proti zápachu z úst, ale jsou také schopny zabránit tvorbě plaku na vašich zubech.

A jak pečovat o dětské zoubky?

Ústní hygiena je velmi důležitou součástí péče o zdraví vašeho dítěte a o zdravý chrup vašich dětí se můžete začít starat již od prvních zoubků. Je třeba zdůraznit, že vše začíná u rodičů. Právě rodiče nesou zodpovědnost za to, že svým svěřencům vštípí zásady správné péče o zuby.

Na co je třeba dbát při péči o dětské zuby

Především na pravidelné čištění zubů, které pomáhá vytvářet správné návyky. Dítě by si mělo čistit zuby dvakrát denně po dobu nejméně dvou minut a nesmí se zapomínat na pečlivé čištění zadních částí zubů. Stojí za to věnovat pozornost množství zubní pasty, kterou na zubní kartáček nanesete – mělo by být cca ve velikosti hrášku. Po vyčištění zubů by dítě mělo vyplivnout zbytky pasty do umyvadla. Nezapomínejte také na pravidelnou návštěvu zubaře alespoň jednou za půl roku!

Jak vybrat vhodný dětský kartáček

Přimět děti, aby si pravidelně čistily zuby, není snadný úkol. Můžete se však pokusit proměnit povinnost pečovat o ústní dutinu v příjemnou zábavu – v tom vám určitě skvěle pomůže volba vhodného elektrického zubního kartáčku. Jeho používání by mělo být jednoduché a zároveň musí být pro děti atraktivní.

V tomto ohledu doporučujeme vyzkoušet dětský zubní kartáček Oral-B Vitality. Je to ideální produkt pro ústní hygienu pro děti, díky němuž se jim bude nutnost čištění zubů spojovat s dobrou zábavou. Animované postavičky z pohádek Disney v tom jistě pomůžou – produkty Vitality si vaše děti mohou vyzdobit podle svého díky jedinečným samolepkám. Kartáčky Oral-B Vitality jsou samozřejmě přizpůsobeny jemným zoubkům a dásním vašich dětí. Malá koncovka kartáčku je vybavena extrémně měkkými štětinkami, které jsou vhodné pro jejich ústa.

 Dětský zubní elektrický kartáček Oral-B
Speciálně pro dětské zoubky byl vyvinut dětský zubní kartáček Oral-B Vitality.

Jak vybudovat u dětí správné návyky

Vytváření správných návyků u dětí můžete také podpořit vhodnými aplikacemi. Aplikace Disney MagicTimer je skvělý způsob, jak prodloužit dobu čištění zubů. Díky ní může dítě pozorovat hrdiny Disney pohádek v akci, sledovat své pokroky a zároveň pečovat o svůj chrup.

Jak vybrat vhodnou dětskou pastu

Nesmíte samozřejmě zapomínat na správnou zubní pastu. Je důležité, aby měla jemnou chuť a obsahovala fluor. Zubní pasta Oral-B pro děti je tou správnou volbou – byla vyvinuta společně se zubními lékaři speciálně pro naše nejmenší.

Udělejte z čištění zubů zábavu pro celou rodinu, kterou si naplno užijete s dentálními pomocníky Oral-B. Odměnou vám budou zdravé dásně a zářivý úsměv, který vám bude každý závidět.

P-DC1-WEB04