Tyto digitální zrcadlovky jsou dodávány bez objektivu. Pro funkčnost fotoaparátu bude třeba dokoupit především objektiv, vhod ale přijde také další příslušenství, jako jsou filtry, brašny a paměťová média. Vzhledem k tomu, že každý výrobce používá vlastní typ bajonetu, je vždy třeba zkontrolovat vzájemnou kompatibilitu. Pokud přemýšlíte vylepšení vašeho stávajícího modelu digitální zrcadlovky a veškeré příslušenství již máte, je koupě samostatného těla správnou volbou.
Jaké parametry zohlednit při výběru digitální zrcadlovky
Velikost snímače
U digitálních zrcadlovek se nejčastěji používá menší snímací čip APS-C nebo větší Full Frame. Snímačí čip úzce souvisí s obrazovou kvalitou. Zde platí, že čím větší je snímač, tím vyšší bude výsledná obrazová kvalita. Zároveň se zmenší výsledný šum.
Velikost snímače úzce souvisí s rozlišením snímače
Vysoké rozlišení neznamená, že výsledné fotografie budou kvalitnější
Platí, že čím větší jsou pixely, tím kvalitnější informace ve výsledku poskytnou
Citlivost snímače (ISO)
Tento parametr vyjadřuje citlivost snímače fotoaparátu na světlo, tedy jak moc bude snímač reagovat na dopadající světlo. S vyšší citlivostí narůstá šum, který znehodnocuje fotografii.
S vyšší hodnotou ISO roste hladina šumu
Hodnoty ISO lze krokově nastavit pro každý snímek
Vyšší citlivost je žádoucí zejména při horších světelných podmínkách
Rychlost závěrky
Udává čas, po který musí být otevřena aby na snímač dopadlo potřebné množství světla, též „expoziční čas“. Dlouhá expoziční doba způsobí rozmazání fotografovaného objektu. Naopak čím kratší je expoziční čas, tím akčnější záběry pořídíte.
Další důležité parametry digitální zrcadlovky
Počet snímků za vteřinu - standardně jsou zrcadlovky schopné pořídit 3 až 5 snímků za vteřinu. Profesionální zvládnou až 10 snímků za vteřinu, které využijí zejména fotoreportéři. Snímková frekvence je důležitá také u videa.
Hmotnost - těžší tělo přináší lepší stabilitu, ale zkuste vydržet celý den fotografovat, to už chce i pěknou fyzičku.
Canon (Bajonet EF a EF-S)
Nikon (Bajonet Nikon F)
Pentax (Bajonet Pentax K-AF2)
Sony (Bajonet Sony A)
Nevíte, čím začít? Jestliže se rozhlížíte po nové digitální zrcadlovce, můžete sáhnout po zvýhodněném Starter Kitu, který kromě zrcadlovky a objektivu obsahuje také další drobné příslušenství uložené v praktické brašně.
Co je třeba dokoupit k tělu digitální zrcadlovky
Objektiv, resp. objektivy, které jsou kompatibilní s tělem digitální zrcadlovky
Paměťové karty, na které se ukládá veškerý pořízený obsah
Fotografickou brašnu či fotobatoh - poskytují ochranu vašemu zařízení při manipulaci
Digitální zrcadlovky oproti svým kompaktním příbuzným nabízí mnohem více možností manuálního nastavení pro danou scénu, vyžadují tak již více zkušeností. Můžete je koupit ve výhodném setu nebo samostatně, pouze tělo bez objektivu. Zrcadlovka bez objektivu tvoří základ, k němuž si každý fotograf dokoupí ten svůj dle využití, ať už pro kvalitní zachycení sportu, architektury nebo noční fotografování.
Je přitom jedno, zda jde o nadšené amatéry, či profesionální fotografy, samotatná těla digitální zrcadlovky CMOS jsou k mání v širokém cenovém rozpětí. Těla bez objektivu tak tvoří skupinu, ve které najdeme poloprofesionální zrcadlovky i vysoce výkonné profesionální zrcadlovky pro fotografy, jež se fotografováním živí.
Kvalitní těla bez objektivu
Široký výběr vysoce kvalitních těl bez objektivu nabízí Canon, Nikon či Pentax, k nimž existuje také široká nabídka příslušenství, například brašny na zrcadlovky. Ty je nutné vybírat s ohledem na konkrétní typ těla zrcadlovky i dalších doplňků a jejich počtu.