Zvuková karta vytváří zvuk, který poté vnímáme prostřednictvím sluchátek či reproduktorů. Může být součástí základní desky počítače, ale i samostatnou komponentou – rozlišujeme je na integrované, interní a externí. V čem se tyto typy liší a jaká zvuková karta do notebooku nebo PC pro vás bude ideální? Poradíme vám.
Integrovaná zvuková karty – základ pro méně náročné
Integrované zvukové karty jsou součástí všech základních desek. Nabízí dostatečnou kvalitu zvuku pro všechny druhy multimediální zábavy. Mezi nevýhody integrované zvukové karty patří menší možnosti zesílení a omezené množství konektorů.
Jaké možnosti přináší externí a interní zvukové karty?
Jsou pro vás možnosti integrované zvukové karty nedostatečné a rozhodli jste se pořídit si externí či interní zvukovou kartu? Podívejte se na výhody a rozšířené možnosti, které ve srovnání s integrovanou získáte.
Interní i externí zvuková karta přináší kvalitnější zvuk a rozšířené možnosti ochrany proti rušení a šumu.
Zvuková karta interní má stejně jako externí k dispozici výkonnější zesilovač umožňující hlasitější produkci.
Ve srovnání s integrovanými nabízí interní a externí zvukové karty širší možnosti konektivity.
Interní zvuková karta – pro milovníky kvalitního zvuku
Interní zvukové karty přináší velmi vysokou kvalitu zvuku se všemi přednostmi vícekanálové reprodukce. Velmi často také nabízí speciální software pro detailní nastavení zvuku a řadu moderních funkcí pro prostorový zvuk, potlačení šumu či ničím nerušenou realistickou reprodukci.
Jak si vede interní zvuková karta v porovnání s externí?
Zabírá místo pouze v PC skříni.
Interní zvukové karty mají zpravidla menší zpoždění.
Méně dostupných konektorů.
i
Interní zvukové karty se připojují k základní desce uvnitř PC skříně pomocí PCIe slotu.
Externí zvuková karta (USB) se hodí do notebooku i počítače, pokud integrovaná nestačí
Externí zvukové karty (do USB) nabízí podobně jako interní karta velmi kvalitní zvuk s širokými možnostmi nastavení, potlačení rušení na vysoké úrovni nebo kvalitní zesilovač. K počítači se však připojuje pomocí USB konektoru a je umístěná vně PC skříně. Často se jí laicky říká také zvuková karta do notebooku, jelikož se připojuje právě přes rozhraní USB.
USB externí zvuková karta vs. interní
Široké možnosti konektivity.
Téměř žádné rušení signálu.
Snadná instalace a využití s více zařízeními – připojíte do USB portu.
Vyšší latence a pořizovací cena.
Externí zvuková karta – muzikantova nejlepší volba
Externí zvuková karta ve srovnání s interní boduje zejména rozšířenou konektivitou. Díky větším rozměrům mohou mít externí zvukové karty konektory pro MIDI ovladače, mikrofony i samotné hudební nástroje.
Mini externí zvukové karty slouží jako jednoduchý audio USB adaptér s 3,5mm jackem.
Externí zvuková karta HiFi
Externí zvuková karta HiFi je vybavena nejkvalitnějším D/A převodníkem a podává zvuk s maximální přesností a hloubkou, což ocení především uživatele s nejvyššími nároky na kvalitu zvuku.
Herní zvukové karty
Herní zvukové karty přináší řadu vychytávek pro herní nadšence. Patří mezi ně prostorový zvuk pro lepší orientaci nebo ponoření do hry, minimální odezva a velmi přesná reprodukce všech zvuků.
Jaké parametry zohlednit, je-li ve vašem hledáčku zvuková karta do PC
Zvuková karta do PC, ať už interní či externí, má řadu důležitých parametrů, které je dobré při výběru zohlednit.
Bitová hloubka udává, kolika bity je původní analogový signál reprezentován v digitální podobě. Vyšší bitová hloubka přibližuje kvalitu analogovému záznamu.
Vzorkovací frekvence označuje, kolik vzorků sledovaného signálu karta zaznamená za každou sekundu. Více vzorků značí kvalitnější zvuk.
Vícekanálový zvuk umožňuje zvuk reprodukovat s prostorovým efektem (stereo).
i
Zvuková karta 5.1, ale i 7.1, dnes patří mezi standard. Osmikanálový prostorový zvuk si tak můžete užít s interní, externí i integrovanou zvukovou kartou.
Vyžaduje zvuková karta instalaci, kterou sami nezvládnete?
Zjistili jste, která interní či externí zvuková karta je pro vás ta pravá a nyní se obáváte instalace? Nezoufejte, instalaci zvukové karty zvládne každý, kdo alespoň jednou otevřel počítačovou skříň.
Interní zvuková karta – instalace
Vypněte počítač, odpojte zdroj od napájení a otevřete PC skříň.
Na základní desce PC najděte PCIe slot a zasuňte zvukovou kartu.
Zavřete PC skříň a zapněte počítač.
Nainstalujte z přiloženého disku či stránek výrobce ovladače odpovídající vaší kartě.
USB zvuková karta nevyžaduje vypnutí počítače ani otevírání PC skříně. Stačí ji pouze připojit do portu USB vašeho notebooku nebo počítače a nainstalovat ovladače.
Jak si zvukové karty rozumí s Windows 10 a Windows 8.1?
Součástí balení zvukové karty je často i instalační disk s odpovídajícími ovladači. Pokud je však vaším operačním systémem Windows 10 nebo 8.1, instalaci ovladačů můžete klidně přeskočit, protože velkou část karet po zapojení do USB systém sám ihned rozpozná.
V době, kdy byly počítače v plenkách, se ani náhodou nepočítalo s tím, že by měl být počítač něčím jiným, než jen pomocným nástrojem pro usnadnění práce a hlavně matematických výpočtů. Postupem času se do počítačů začala prosazovat zařízení, která zpracovávala zvuk. Ta se dále přesunula přímo ze základní desky na samostatnou kartu zasouvanou do slotu na základní desce. A to už byla podoba zvukových karet tak, jak je známe dnes. Samozřejmě od té doby se mnohé změnilo a dnešní zvukové karty jsou, podobně jako procesory, grafické karty a jiné počítačové komponenty, na perfektní úrovni.
Přestože dnes bývají zvukové karty opět běžně integrované na základních deskách, stále jsou oblíbené i přídavné zvukové karty, které byly dříve standardem. Oproti obyčejným integrovaným kartám totiž podporují nejmodernější technologie a dělají z počítačů skutečná multimediální centra. Jsou ideálním nástrojem pro každého, komu záleží na kvalitě zvuku při sledování filmů, poslouchání muziky nebo hraní her. Kromě vícekanálových výstupů je možné do zvukové karty připojit i externí zdroj signálu, a to do vstupu Line-In (standardně jack konektor), nebo připojit či vyvést digitální zvuk.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.